همشهری آنلاین: همزمان با سفر نخست وزیر روسیه به کوبا، مسکو به دنبال همکاری با هاوانا در بخش انرژی هسته‌ای و کمک به این کشور در برای توسعه منابع نفتی و گازی است.

ديدار نخست وزير روسيه از كوبا

به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه راشاتودی روز جمعه نوشت، دیمیتری مدودف نخست‌وزیر روسیه درحالی برای اولین بار طی ۱۱ سال اخیر از روز پنجشنبه سفرش را به کوبا آغاز کرده است، که این کشور امریکای لاتین چندین دهه با شدیدترین فشارها از سوی آمریکا و هم پیمانانش روبرو بوده و مقامات دولتی هاوانا بارها تاکید کرده اند که تحریم های واشنگتن مانع اصلی توسعه  و رنج زیادی را برای مردم کوبا ایجاد کرده است.

نخست وزیر روسیه در کوبا ضمن انتقاد شدید از سیاست های آمریکا علیه هاوانا عنوان کرد: تجربه کوبا در مقاومت  برابر محاصره ۶۰ ساله آمریکا علیه هاوانا نشان می دهد این سیاست کاخ سفید شکست خواهد خورد.

سفر نخست وزیر روسیه به کوبا در حالی انجام شده است که مسکو همکاری های نزدیکی با کوبا در بخش انرژی داشته است. مقامات دو کشور اخیرا نقشه راهی را تنظیم کرده اند که براساس آن شرکت های روسی در برنامه توسعه بخش انرژی کوبا مشارکت خواهند داشت.

روسیه همچنین اعلام کرده است در صورتی که دولت هاوانا به دنبال ساخت نیروگاههای انرژی هسته ای باشد، مسکو آماده کمک به کوبا در توسعه بخش انرژی هسته ای است.

آمریکا در حالی شدیدترین فشارهای اقتصادی را علیه کشورهای چپ گرای آمریکای لاتین اعمال کرده که این کشورها با تدابیر موثری و همکاری با کشورهایی همچون روسیه و چین توانسته اند در برابر تحریم های واشنگتن مقاومت کنند. تحریم های آمریکا و هم پیمانانش مشکلات جدی در روند اقتصاد کشورهای آمریکای لاتین به ویژه ونزوئلا و کوبا ایجاد کرده و شرایط زندگی برای مردم عادی این دو کشور را بسیار سخت کرده است.

روسیه و چین بارها ضمن انتقاد از سیاست های آمریکا علیه کشورهای آمریکای لاتین همواره بر لزوم حمایت خود از ونزوئلا و کوبا در حوزه های مختلف تاکید کرده اند.

کد خبر 457647

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار