همشهری آنلاین: رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در نشست با رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کردیم که نیازمند قوانین بازدارنده، به‌روز و تخصصی در حوزه پدافند غیرعامل هستیم.

غلامرضا جلالی

به گزارش خانه ملت، غلامرضا جلالی در حاشیه دیدار روز چهارشنبه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص آخرین وضعیت پدافند غیرعامل با توجه به تهدیداتی که از بیرون مرزها، کشور را هدف قرار داده است، اظهار داشت: امروز در شرایطی قرار داریم که استکبار جهانی با تمام توان و ظرفیت‌های خود تلاش کرده تا در قالب استراتژی فشار همه جانبه بتواند به خواسته‌ها و اهداف مورد نظر خود برسد.

بخش‌های دفاعی نسبت به رویکرد پدافند سایبری سازماندهی شده‌اند

وی با بیان اینکه سرنگون کردن هواپیمای متجاوز بدون سرنشین آمریکایی‌ها نشان داد اراده نظامی کشور کاملا حاکم، زنده، شجاعانه و آماده، از کشور دفاع می‌کند، ادامه داد: در لایه سیاسی پدافند غیرعامل، دیپلمات‌ها در چارچوب برجام و با استفاده از پشتوانه دفاعی کشور حفظ منافع ملی را دنبال می‌کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه در حوزه‌ اقتصادی با توجه به ثبات شکل گرفته در بازار ارز کنترل مناسبی در مقابل تهدیدات اقتصادی دشمن داریم و شاهد بروز فرصت‌های ناشی از تهدید اقتصادی هستیم، عنوان کرد: کنترل تهدیدات دشمن در حوزه اقتصادی باعث رونق نسبی تولید داخل و افزایش میزان صادرات شده است.

جلالی با بیان اینکه در حوزه سایبری تهدیداتی متوجه کشور است و آمریکایی‌ها رسما اعلام کرده‌اند که در حال تهدید به تهاجم و نفوذ به لایحه‌های زیرساختی کشور هستند، تصریح کرد: بخش‌های دفاعی کاملا نسبت به رویکرد پدافند سایبری سازماندهی شده‌اند و زیر ساخت‌های مربوط به حوزه‌های انرژی، ارتباطی و بانکی را مصون سازی و کنترل کرده‌ایم، همچنین در قالب رزمایش‌های و مانورهای تخصصی سایبری تلاش شده تا آمادگی‌ها ارتقاء پیدا کند و ضعف‌ها کشف و برطرف شوند.

دست برتر مقابله با تهدیدات را در اختیار داریم

وی با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی کشور توانسته‌اند به تهدیدات تروریستی از سوی آمریکایی‌ها پاسخ دهند، افزود: در مجموع آمادگی ملی کشور در برابر تهدید بسیار مناسب است و دست برتر در این زمینه را در اختیار داریم، سازمان پدافند غیرعامل نسبت به سال گذشته پرکارتر، جدی ‌تر و فعال تر بوده و با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی ضمن رصد و پایش و تشخیص تهدیدات تلاش زیادی می‌کنیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود آسیب‌ها پذیری و اشکالات را برطرف و به سمت مصون سازی زیرساخت‌ها به صورت جامع و کامل حرکت کنیم تا اثر تهدیدات بر کشور را به سمت صفر میل دهیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور درخصوص نشست امروز خود با رئیس مجلس شورای اسلامی و موارد مطرح شده در این جلسه، اضافه کرد: یکی از موضوعات بسیار مهم برای پدافند غیرعامل وضع قوانین و تعیین تکلیف وظایف دستگاه‌های اجرایی، بخش‌های مردمی و خصوصی، نهادهای غیردولتی و حتی روابط بخش‌های نظامی است؛ کشورهایی که در حوزه پدافند غیرعامل سابقه بیشتری دارند دارای قوانین پیشرفته و بازدارنده‌ای در این زمینه هستند و بخش‌های خاصی را به این موضوع اختصاص داده‌اند.

نیازمند قوانین بازدارنده و به‌روز در حوزه پدافند غیرعامل هستیم

جلالی با بیان اینکه در نشست با رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کردیم که نیازمند قوانین بازدارنده، به‌روز و تخصصی در حوزه پدافند غیرعامل هستیم، تصریح کرد: لایحه‌ای برای تشکیل سازمان پدافند غیرعامل در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است که در این زمینه نیز توضیحاتی به آقای لاریجانی ارائه کردیم.

آخرین قانون دفاع غیرنظامی ۶۰ سال پیش تصویب شده است/با تغییر تهدیدات قوانین گذشته کارآمدی لازم را ندارند

وی درخصوص برنامه‌های سازمان پدافند غیرعامل در حوزه قانون گذاری و مسائل مربوط به مجلس شورای اسلامی، گفت: کشور در حوزه حفاظت از زیرساخت‌ها در برابر تهدیدات و دفاع غیرنظامی فاقد قانون جامع، کامل و به‌روز است، اما در عرصه قانونگذاری، آخرین قانون کشور در زمینه دفاع غیرنظامی حدود ۶۰ سال پیش تصویب شده و طبیعتا با تغییر تهدیدات قوانین گذشته کارآمدی لازم را ندارند به صورت بسیار جدی و فوری به قانون دفاع غیرنظامی نیاز داریم که باید پیش‌بینی، طراحی و از مراحل تصویب عبور کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه زیرساخت‌ها در مدل جدید تهدیدات برای دشمن تبدیل به اهداف شده‌اند و با رویکردهای سایبری، نظامی، امنیتی و حتی اقتصادی به آنها تهاجم می‌شود، ادامه داد: در زمینه قوانین بازدارنده، تخصصی و روزآمدی که دستگاه‌ها را مکلف و وظایف و روابط آنها را با سازمان پدافند غیرعامل به صورت شفاف مشخص و اعتبارات آنها را تامین کند تا بتوانیم به بازدارنگری خوبی در لایه زیرساختی کشور برسیم، با نواقصی مواجه هستیم که در نشست امروز پیشنهاداتی ارائه شد.

جلالی خاطرنشان کرد: سازمان پدافند غیرعامل آمادگی لازم را دارد تا پیشنهادات خود را در قالب طرح یا لایحه تنظیم و تقدیم مجلس شورای اسلامی کند.

کد خبر 457260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =