همشهری آنلاین: مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران، از برگزاری جلسه بررسی زمینه‌های همکاری طرح برای ثبت جهانی شهر بندر خمیر به عنوان شهر تالابی و بازدید از تالاب خورخوران خبر داد.

بندر خمیر شهر تالابی می‌شود

به گزارش ایرنا، بازدید از تالاب خورخوران، اقدامات اجرایی شهرداری بندر خمیر و پتانسیل‌های موجود در سطح شهرستان برای معرفی و ثبت این شهر به عنوان شهر تالابی در کنوانسیون رامسر برگزار شد. همچنین در راستای شناسایی زمینه‌های همکاری بخش‌های مختلف در خصوص ثبت شهر تالابی بندر خمیر نشست هم‌فکری و مشورتی با حضور ذی‌نفعان کلیدی تالاب خورخوران برگزار شد.

علی ارواحی مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در این خصوص گفت: در این نشست ضمن تشریح برنامه‌های آتی شهرداری بندر خمیر و مرور شاخص‌های اعتبارسنجی شهرهای تالابی، برخی موارد به عنوان مهم‌ترین اقدامات اولویت‌دار اجرایی بخش‌های مختلف استخراج شد که پیگیری تصویب طرح، ثبت شهر تالابی بندر خمیر در شورای برنامه‌ریزی استان، مشارکت طرح در تجهیز مرکز بازدیدکنندگان تالابی (CEPA Center) شهر تالابی بندر خمیر، تسریع در نهایی‌سازی، تصویب برنامه مدیریت زیست بومی تالاب خورخوران در شورای برنامه‌ریزی استان و متعاقبا اجرای این برنامه، حمایت فنی طرح به منظور شکل‌گیری و آغاز به کار کمیته محلی تالاب و مشارکت طرح در پیاده‌سازی طرح پرداخت برای خدمات اکوسیستمی تالاب خورخوران، برخی از آن‌ها است.

وی افزود: همکاری طرح جهت تجهیز کتابخانه تالابی بندر خمیر و همکاری دفتر طرح به منظور عقد تفاهم‌نامه خواهرخواندگی کتابخانه تالابی شهر بندر خمیر در سطح ملی و بین‌المللی با کتابخانه‌های تالابی دیگر، تدوین و اجرای برنامه مشارکتی ساماندهی صیادی در تالاب خورخوران، تسریع تصویب و اجرای طرح مدیریت پسماند شهر بندر خمیر، تسریع در نهایی سازی، تصویب و اجرای شبکه فاضلاب بندر خمیر، جلب حمایت‌های مالی در سطح استانی، ملی و بین‌المللی و برنامه‌ریزی جهت ایجاد شبکه شهرداران شهرهای تالابی کشور، از دیگر اقدامات اجرایی استخراج شده است.

در نظر است با همکاری شهرداری بندر خمیر و اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و دفتر حفاظت و احیا تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست، شهر بندر خمیر جهت ثبت به عنوان نخستین شهر تالابی کشور به کنوانسیون رامسر معرفی شود.

تالاب‌ها علاوه بر این که خدماتی به جوامع محلی ارائه می‌دهند، دارای کارکردهای جهانی نیز هستند و نباید هیچکدام را به نفع دیگری از بین برد و باید نفع مردم و جوامع را در کنار ایفای نقش جهانی تالاب‌ها در نظر گرفت. باید در این راستا تعادل ایجاد کرد، بر این اساس کنوانسیون رامسر از تالاب‌ها عبور کرده و می‌خواهد شهرهای دارای تالاب را ثبت کند.

کد خبر 457242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار