همشهری‌آنلاین: شهروندان تهرانی می‌توانند در یک رویداد دو روزه در شهر کتاب الف و شهر کتاب مرکزی، اشتراک‌گذاری و اشتراک‌گیری کالا را هم‌زمان تجربه کنند.

به اشتراك‌گذاري كالا در شهر كتاب

مصرف کالا در دهه‌های اخیر به سمتی جهت پیدا کرده‌است که استخراج منابع طبیعی برای تولید کالا همواره رو به افزایش است. پنل بین‌المللی منابع (International Resources Panel) تخمین زده‌است که استفاده از منابع طبیعی در سال ۲۰۵۰ نسبت به سال ۲۰۱۰ حدود ۴۰ بیلیون تن بیشتر خواهد شد.

از این رو شهرکتاب الف، شهرکتاب مرکزی و مرکز نوآوری شهری تهران (توییک)  در همکاری با یکدیگر سعی دارند گام‌هایی کوچک اما موثر در راستای ترویج فرهنگ مصرف مشارکتی کالا بردارند.

در نخستین گام، رویداد دو روزه‌ای تعریف شده‌است که به شهروندان این فرصت را می‌دهد که «اشتراک‌گذاری کالا» و «اشتراک‌گیری کالا» را هم‌زمان تجربه کنند.  

روز جمعه ۱۲ مهرماه در شهر کتاب الف از ساعت ۱۶ تا ۲۰ این رویداد برگزار خواهد شد  و علاقه‌مندان می‌توانند از چهارشنبه  تا جمعه کالاها را از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۲۲ به شهرکتاب الف تحویل دهند –در روز جمعه تا قبل از ساعت ۱۶- همچنین برای تکرار این رویداد در روز جمعه ۱۹ مهرماه در شهرکتاب مرکزی، علاقه‌مندان می‌توانند کالاهای خود  از تاریخ ۱۷ تا ۱۹ در  ساعت‌های اعلام شده فوق –فقط در روز جمعه از ساعت ۱۶ به بعد-تحویل دهند.

مخاطبان این رویداد می‌توانند هر کالای واجد شرایط در چهار دسته‌ فرهنگی، سرگرمی، لوازم تزئینی و نگهدارنده را پیش از رویداد به  این مراکز از شهرکتاب تحویل دهند.

از سوی دیگر، مخاطبین می‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را در بسترهای مجازی رویداد اعلام کنند. در ادامه، دو لیست «کالاهای مورد نیاز» و «کالاهای اشتراکی» با یکدیگر تطبیق داده می‌شوند و در روز رویداد، این فرصت به مخاطبین داده می‌شود که کالاهای مورد نیاز خود را به صورت رایگان به دست آورند. همراه هر کالا، شناسنامه‌ای از آن به اشتراک‌گیرنده تحویل داده می‌شود تا کالا بتواند پس از این نیز بارها به اشتراک گذاشته است.

اقتصاد مشارکتی (Sharing Economy)، مدلی از رفتار را برای مصرف کالا پیشنهاد می‌دهد که در آن، کالا به بیشترین حد استفاده می‌رسد؛ بدین صورت که نیاز به کالا بدون مالکیت آن و تنها با دسترسی به آن تامین می‌شود. افزایش دوره‌ی عمر کالا و حفظ آن در چرخه‌ی مصرف، می‌تواند در مقیاس بزرگ، یک مدل اقتصادی پایدار و دوست‌دار منابع زمین را شکل دهد.

حرکت به سوی اقتصاد مشارکتی می‌تواند در همکاری نهادهای خصوصی با یکدیگر به طور مداوم در جریان باشد تا افزون بر ترویج آن در لایه‌ی فعال اقتصادی شهر، از ظرفیت اثرگذاری آن نهادها نیز بهره برد و مالکیت معنوی فعالیت‌های مرتبط  را میان طیف وسیع‌تری از شهروندان به اشتراک گذاشت.

جمعه ۱۲ مهرماه شهر کتاب الف واقع در خیابان مقدس اردبیلی، میدان الف، خیابان الف، و همچنین در روز جمعه ۱۹ شهر کتاب مرکزی، واقع در خیابان شریعتی، نرسیده به معلم، نبش کوچه  کلاته از ساعت ۱۶ تا ۲۰ میزبان  علاقه‌مندان به این برنامه و محیط زیست خواهد بود.

برای اطلاع بیشتر از چگونگی انتقال و نظر سنجی این کالاها می‌توانید به اینستاگرام شهر کتاب الف: Alef book city@   مراجعه فرمایید.

کد خبر 457060

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =