همشهری آنلاین: صندوق‌ بین‌المللی پول اعلام کرد سهم دلار از ذخایر ارزی جهان به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۳ رسیده است.

دلار 833

ایسنا به نقل از رویترز نوشت: اقبال بانک‌های مرکزی جهان به دلار رو به کاهش است و ارزهای امن‌تر نظیر ین ژاپن و فرانک سوئیس در حال گرفتن جای اسکناس سبز هستند. آن‌طور که داده‌های جدید صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد، سهم دلار از ذخایر ارزی جهان بیشترین کاهش دو دهه اخیر خود را تجربه کرده است و به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۳ تاکنون رسیده است.

در حال حاضر ۶.۷۹ تریلیون از ذخایر ارزی جهانی را دلار تشکیل می‌دهد که در مقایسه با پایان سه ماهه دوم سال، از نظر ارزشی ۵۰ میلیارد دلار و از نظر درصدی ۰.۲۵ درصد کاهش یافته است. بدین ترتیب در حال حاضر دلار ۵۱.۶۳ درصد از کل ذخایر ارزی جهان را تشکیل می‌دهد.

ذخایر ارزی که به مجموع ذخایر ارزی مختلف بانک‌های مرکزی جهان برای عمل به تعهدات ارزی اطلاق می‌شود به ۱۱.۰۲ تریلیون دلار رسیده است که ۰.۱۲ تریلیون دلار بیشتر از گزارش قبلی است. طی این مدت سهم ین ژاپن، یورو و یوان چین از ذخایر ارزی افزایش یافته است.

خوان پرز، معامله‌گر ارزی در موسسه " تمپوس اینک" گفت: به لطف موافقت صندوق بین‌المللی پول با پذیرش یوان به عنوان ارز جهانی، این واحد پولی رفته رفته جای خود را  در جمع بزرگان ارزی پیدا می‌کند. علاوه بر آن شاهد هستیم که یورو آرام ارام در حال تبدیل شدن به ارزی امن است اما کماکان ین ارز جذاب‌تری برای زمان تلاطم به نظر می‌رسد.  

به گفته صندوق بین‌المللی پول، در حال حاضر حجم ین از ذخایر ارزی‌ جهانی به ۵.۴۱ درصد افزایش پیدا کرده است که از سال ۲۰۰۱ تاکنون بی‌سابقه است. یوان نیز اکنون ۱.۹۷ درصد کل ذخایر ارزی جهان را تشکیل می دهد که از زمان پذیرفته شدن به عنوان ارز جهانی در سال ۲۰۱۶ یک رکورد محسوب می‌شود.

کد خبر 457027

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار