همشهری‌آنلاین: مراکز اخذ رای شنبه ششم مهر در سراسر افغانستان برای انتخاب رئیس‌ جمهور جدید به روی رای‌دهندگان باز شد.

انتخابات رياست جمهوري افغانستان 833

محمد مولانا به اسپوتنیک گفت، تمام تدابیر لازم برای ممانعت از وقوع هرگونه تقلب قبل از انتخابات از طریق کمیته‌های فنی لحاظ شده است.

به گزارش ایسنا، محمد مولانا، کمیسیونر کمیته انتخابات افغانستان تاکید کرد، اگر هر گروهی اقدام به تقلب در انتخابات کند تدابیر لازم در نظر گرفته شده است.

ویاو افزود: می‌توانیم آرای مشکوک را از آرای درست و شفاف در مرحله غربالگری با تکیه بر این تدابیر مجزا کنیم.

به گفته مولانا، ۴۳۱ مرکز امروز بسته خواهند بود، با طرف‌های امنیتی تا ساعات پایانی شب گذشته همکاری داشتیم و این مراکز اصلا باز نخواهند شد.

نورالله یک رای‌دهنده افغانی به اسپوتنیک گفت: برای رای دادن به اینجا آمده‌ام امیدوارم رئیس‌جمهوری و دولتی خوب در آینده داشته باشیم.

او اضافه کرد: ما می‌خواهیم اوضاع امنیتی بهتر شود و فرصت‌های شغلی برای جوانان افزایش یابند زیرا بسیاری از مشکلات ما به دلیل بیکاری است.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در میان تدابیر امنیتی شدید برگزار می‌شود و ۷۲ هزار نیروی امنیتی تامین امنیت انتخابات را برعهده دارند.

مراکز اخذ رای راس ساعت هفت صبح به وقت کابل به روی مردم باز شده و رای‌گیری تا ساعت چهار بعد از ظهر ادامه خواهد داشت.

بیش از ۹ میلیون رای‌دهنده واجد شرایط رای دادن در میان حضور گسترده نیروهای امنیتی در سی و چهار ولایت هستند.

گروه طالبان تهدید کرده‌ است که انتخابات را مختل خواهد کرد. در هفته‌های اخیر خشونت‌ها در بخش‌های مختلف افغانستان افزایش یافته است.

در این راستا مسئولان افغانستان اعلام کردند، انفجارهایی در شهرهای کابل، غزنه و جلال آباد هم‌زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری به وقوع پیوسته است.

رویترز نیز گزارش داد، انفجاری در قندهار در جنوب افغانستان در حین برگزاری انتخابات رخ داده و خودروهای امداد به محل انفجار رفته‌اند.

این در حالی است که دبیرکل سازمان ملل گفته جایی برای خشونت، تهدید و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود ندارد.

ساعاتی پیش از آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، آنتونیو گوترِش، دبیرکل سازمان ملل متحد از همه بازیگران کلیدی دخیل در این روند خواست تا "مسؤولیت خود را برای حمایت از انتخابات صلح‌آمیز، معتبر، شفاف و همه‌شمول" ایفا کنند.

دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای افزود که "جایی برای خشونت، تهدید و تقلب" دراین انتخابات وجود ندارد.

گوترِش تمام طرف‌های دخیل در انتخابات افغانستان را ترغیب کرده تا اطمینان حاصل کنند که همه رای‌دهندگان افغان بتوانند از حق خود برای رای دادن استفاده کنند و گفته که "این مساله مهم است زیرا افغانستان در تلاش است تا نظام دموکراتیک و همه‌شمول سیاسی را تحکیم ببخشد. "

او گفته هر نوع حمله علیه روند انتخابات و حمله به مراکز رای‌دهی، کارمندان انتخابات و رای‌دهندگان غیرقابل قبول است.

کد خبر 456505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار