همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به اقدامات غیر قانونی آمریکا در خصوص خودداری از صدور روادید برای ۱۰ تن از مقام‌های این کشور برای سفر به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک خواستار انتقال این سازمان از خاک آمریکا شد.

لاوروف خواستار انتقال سازمان ملل از آمریکا شد
سرگئی لاوروف روز پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه کامرسانت با بیان این مطلب اظهار داشت: آمریکا به صورت پی درپی تعهدات خود را به عنوان میزبان سازمان ملل متحد نقض می کند حال آنکه شهر سوچی روسیه می‌تواند میزبان شایسته‌ای برای مقر سازمان ملل متحد باشد.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا اجازه نداده است که دمیتری راگوزین رئیس شرکت دولتی روس کاسموس، کنستانتین کاساچوف رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون و لئونید سلوتسکی رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه همراه من در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک شرکت کنند.

آمریکا با سوء استفاده از میزبانی سازمان ملل به مسوولان کشورهایی که به لحاظ سیاسی با آنها مشکل دارد، روادید ورود به این کشور و حضور در نشست های سازمان را نمی دهد در همین ارتباط خبرهای منتشر شده حاکی است که واشنگتن از صدور روادید برای یک سوم اعضای هیات ایرانی برای حضور در سازمان ملل نیز خودداری کرده است.

لاوروف در ادامه سخنان خود گفت: ژوزف استالین رهبر وقت شوروی سابق زمانی که موضوع تعیین کشور برای میزبانی مقر سازمان ملل مطرح بود پیشنهاد داد که سوچی میزبان شود، من هم معتقدم که سوچی از عهده میزبانی مقر سازمان ملل بر می‌آمد.

شهر بندری سوچی در ساحل دریای سیاه واقع شده است و اکنون به تفرجگاه اصلی ثروتمندان روس برای گردشگری تبدیل شده است ضمن اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برخی از مهمترین نشست‌های بین‌المللی خود را در این شهر که استالین به آن علاقه زیادی داشت، برگزار می‌کند.

  • پاسخ محکمی به آمریکا در مساله روادید خواهیم داد

لاوروف در بخش دیگری از این مصاحبه با بیان اینکه روسیه پاسخ محکمی به آمریکا در خصوص روادید سفر به این کشور خواهد داد، اظهار داشت: در آینده نزدیک مواردی پیش خواهد آمد که مقام‌های آمریکایی بخواهند به روسیه سفر کنند.

وی ادامه داد: پارسال طرف آمریکایی اصرار داشت که سناتور رون جانسون را در قالب هیات آمریکا به روسیه راه دهیم اما از آنجا که نام او در فهرست تحریم‌های ما قرار داشت از سفرش به روسیه جلوگیری کردیم.

  • مصادره اموال دیپلماتیک روسیه/ رفتار آمریکا دزدانه است

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از این گفت‌وگو به تفتیش اموال دیپلماتیک روسیه در آمریکا اشاره کرد و اظهار داشت: آنها (آمریکا) در مورد اموال دیپلماتیک روسیه واقع در این کشور مانند دزد رفتار کردند و رفتار آمریکا با ما مثل دزدی در روز روشن بود.

وی ادامه داد: مصادره اموال دیپلماتیک روسیه در آمریکا در دوره باراک اوباما رئیس جمهوری وقت این کشور صورت گرفت و واشنگتن معیارهای بین المللی ازجمله کنوانسیون وین را با ورود بدون اجازه به املاک دیپلماتیک ما زیر پا گذاشت هر چند که دولت دمکرات آمریکا در آن زمان سعی داشت با این اقدام شکست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تلافی کند.

فسخ پیمان منع موشکی

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود آمریکا را مقصر و مسئول فسخ پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میان برد خواند و با اشاره به دیدار معاونان خود با همتایانشان از آمریکا طی سال گذشته، اظهار داشت: ما بر شفافیت متقابل اقدامات دو طرف تاکید داشتیم.
لاوروف گفت: ما می‌خواستیم از سکوهای پرتاب موشک آمریکایی ام.کا-چهار یک در رومانی و لهستان بازدید و در مورد موشک‌های هدف در این پایگاه‌ها گفت وگو کنیم اما طرف آمریکایی با پیشنهاد قانونی ما براساس توافق مخالفت کرد.

وی ادامه داد: آمریکا فقط با نابودی سکوهای موشکی روسیه تحت کنترل کامل آنها راضی می‌شد که از نظر مسکو موضع گستاخانه‌ای است.
به گفته لاوروف، طرف آمریکایی سپس از ما خواست که موافقت چین را برای پیوستن به پیمان منع موشک‌های هسته ای جلب کنیم اما ما مشکلی با چینی‌ها نداریم و تمایلی هم به ایجاد اختلاف با آنها نداشتیم.

  • ماجرای جاسوس آمریکا در کاخ کرملین

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه مصاحبه درباره اولگ اسمولنکوف فردی که مدتی در کاخ کرملین کار کرده و جاسوس آمریکا از آب درآمد و هم‌اکنون در این کشور است، نیز گفت: من هیچگاه با اسمولنکوف دیداری نداشتم و نمی‌دانم که آیا وی توانسته ضربه ای به ما بزند یا موفق نبوده است.

لاوروف این را هم گفت که اگر دو کشور(روسیه وآمریکا) نیاز به اعتمادسازی دارند باید در هر موردی که شک و تردیدی وجود دارد، با یکدیگر وارد مذاکره شوند نه اینکه مسائل را رسانه‌ای کنند.

براساس گزارش رسانه‌های آمریکا، اولگ اسمولنکوف ۵۰ ساله اواخر دهه ۹۰ و پیش از به قدرت رسیدن پوتین، وارد وزارت خارجه روسیه شد. او در اواسط دهه ۲۰۰۰ به عنوان دبیر دوم سفارت روسیه در واشنگتن مشغول به کار شد و طبق بررسی‌ها در امور مالی و اقتصادی فعال بود.
براساس روایتی که رسانه های آمریکایی مطرح می کنند، او در همین مدت موفق می‌شود به یوری اوشاکوف سفیر وقت روسیه در آمریکا و دستیار فعلی پوتین در امور بین‌الملل نزدیک شود و اعتماد او را به خود جلب کند.
او همزمان با اوشاکوف واشنگتن را به مقصد روسیه ترک می‌کند و از آن زمان تا پیش از ترک روسیه همواره رئیس خود را دنبال کرده است.
شش ماه پس از انتصاب اوشاکوف به سمت دستیار امور بین الملل پوتین، اسمولنکوف هم توانست راهی برای ورود به کرملین پیدا کند و کاری در بخش سیاست خارجی دولت روسیه داشته باشد و در سال ۲۰۱۰ نیز دمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه درجه اسمولنکوف را ارتقا داد و همسرش نیز به کرملین پیوست تا اینکه نیروهای امنیتی آمریکا از ترس لو رفتن وی توسط دونالد ترامپ، او را به همراه خانواده از روسیه خارج می‌کنند و به آمریکا می‌برند.

  • امکان برگزاری اجلاس نورماندی درباره اوکراین

لاوروف در بخش دیگری از مصاحبه خاطرنشان کرد که امکان برگزاری اجلاس چهارجانبه نورماندی درباره اوکراین وجود دارد اما برگزاری آن به موضع روسیه بستگی ندارد.
وی به تعهدات دولت اوکراین برای اجرای توافقنامه مینسک اشاره کرد و گفت: کی‌یف همچنان از اجرای این توافق خودداری می‌کند.
به گزارش ایرنا، گروه نورماندی از روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان تشکیل شده و هدف آن پایان دادن به اختلافات داخلی اوکراین با جدایی‌طلبان در شرق این کشور است.

  • مخالفت روسیه با استقرار پایگاه‌های ناتو در نزدیکی مرزهای خود

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد که کشورش مخالف استقرار پایگاه‌های ناتو در مجاورت مرزهای خود و برگزاری رزمایش ناتو در کشورهای همسایه است.
وی درباره اقدامات روسیه در سال ۲۰۰۸ علیه گرجستان و واداشتن ارتش این کشور برای عقب‌نشینی از اوستیای جنوبی تصریح کرد که این اقدامات روسیه با درنظر گرفتن وضعیت ساکنان این منطقه و آبخازیا صورت گرفت.

لاوروف در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه با اقدامات خود در مورد اوستیای جنوبی و آبخازیا درهای ورود گرجستان به ناتو را بست، گفت: ما هیچ دری را نبستیم.

کد خبر 456398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار