فاطمه کاظمی-  همدان ـ خبرنگار: وزیر میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری در نخستین روز اجلاس جهانی راه ابریشم قبل از حضور در برنامه‌های اجلاس به ملایر، شهر ملی مبل و منبت، سفر کرد.

وزیر گردشگری در ملایر

علی‌اصغر مونسان در این سفر و طی نیم‌روز از مینی‌ورد، بازار مبل و منبت ملایر و شهرک صنعتی حاجی‌آباد این شهرستان بازدید کرد و از نزدیک در جریان پیشرفت‌های آن بعد از ملی ‌شدن قرار گرفت.  

بازدید از شهرک صنعتی حاجی‌آباد

وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری از شهرک صنعتی مبل و منبت حاجی‌آباد ملایر بازدید کرد.  در این بازدید یدالله کریمی، رئیس هیات‌مدیره شهرک صنعتی مبل و منبت ملایر، از نبود بیمه و مواد اولیه به عنوان مشکلات منبت‌کاران ملایر نام برد. مونسان از محمد کاظمی، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، خواست این موضوع را در مجلس پیگیری کند و گفت: تا مجلس این موضوع را پیگیری نکند، دولت نمی‌تواند کاری کند.  وی همچنین از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان همدان خواست از تاثیر ثبت ملی شدن ملایر به عنوان شهر مبل و منبت گزارش مستندی تهیه کند و در اختیار وزارتخانه قرار دهد تا در هیات دولت مطرح شود.  گفتنی است تولیدکنندگان ملایر سالانه ۷۵ هزار دست مبل تولید می‌کنند که ۷۰ درصد تولیدات کشور را تشکیل می‌دهد. این شهرستان بعد از معرفی به عنوان شهر ملی مبل و منبت، جشنواره‌های زیادی برگزار کرده و توانسته است به لحاظ اقتصادی شرایط را تغییر دهد.  

قطب گردشگری کشور 

وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری در حاشیه سفر به ملایر درباره اهمیت میزبانی همدان از اجلاس جهانی راه ابریشم بیان کرد: میزبانی از برنامه‌های جهانی باعث معرفی هرچه بیشتر شهر میزبان می‌شود. کما این‌که بعد از میزبانی از رویداد همدان ۲۰۱۸، این شهر در عرصه ملی و بین‌المللی بیشتر شناخته شد.  مونسان توضیح داد: ان‌شاءالله بعد از ثبت شهر جهانی مبل و منبت ملایر، همدان بیش از پیش شناخته خواهد شد و گردشگران بیشتری به همدان خواهند آمد. وی افزود: از آنجایی که ما معین استان همدان در اقتصاد مقاومتی نیز هستیم تلاش خواهیم کرد همدان به یکی از قطب‌های گردشگری کشور تبدیل شود.

ثبت جهانی هگمتانه 

وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری کشور درباره ثبت جهانی تپه هگمتانه توضیح داد: ثبت این اثر تاریخی در برنامه‌های ماست، اما مشکلاتی دارد که باید رفع شود. به استاندار همدان نیز گفتم که این مشکلات باید رفع شود تا بتوانیم پرونده ثبت جهانی هگمتانه را برای سازمان یونسکو ارسال کنیم.  وی خاطرنشان کرد: در سال یک سهمیه بیشتر برای ارسال پرونده برای ثبت جهانی نداریم و نمی‌توانیم این ریسک را بپذیریم که پرونده ناقص برای سازمان یونسکو ارسال کنیم و آنها این پرونده را برگشت دهند و سهمیه یک سال کشور از بین برود. ما باید پرونده‌هایی را برای ثبت جهانی ارسال کنیم که از پذیرش آنها مطمئن باشیم.  مونسان در پاسخ به این سوال که گویا مسئولان استان همدان در زمینه ثبت جهانی توجیه نیستند، گفت: استاندار همدان قول داده است موضوع را پیگیری کند.  

افزایش آمار گردشگران 

وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری بعد از بازدید از ملایر با شرکت در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان همدان اظهار کرد: به زعم من اقتصاد مقاومتی در کشور به خوبی جلو رفته است و ما از شرایط بحرانی عبور کرده‌ایم و به شرایط ثبات رسیده‌ایم و حرکت مثبت و رو به جلویی داریم.  
مونسان افزود: تاب‌آوری کشور افزایش پیدا کرده است و برخلاف دوره قبل تحریم‌ها که شرایط نامناسب اقتصادی ادامه داشت، تلاطم‌ها به پایان رسیده و به ثبات رسیده‌ایم.  وی ادامه داد: در حوزه گردشگری هم باید بگویم هر کدام از این اتفاقات در هر کشوری پیش می‌آمد، تعداد گردشگرانش به صفر می‌رسید اما به‌رغم تحریم‌ها ما شاهد رشد خوبی در گردشگری هستیم. طبق آمار، از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر در سال ۹۶ به ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر در سال ۹۸ رسیده‌ایم. در چند ماه اخیر نیز شاهد افزایش ۳۸ درصدی گردشگران در ایران بوده‌ایم.  

وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری یادآور شد: با کشورهای هدف همکاری داشته‌ایم و در زمینه رفع موانع حضور گردشگران کار کرده‌ایم. برای مثال در حال حاضر از یک میلیون ورودی گردشگر از کشور ترکیه عبور کرده‌ایم در حالی که آمار خروج گردشگر به سمت این کشور حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده است.  مونسان گفت: با وجود این‌که دولت در بدترین شرایط درآمدی قرار گرفته است و در زمینه بودجه مشکلات زیادی داریم، اما با قدرت پیش می‌رویم. تولیدکننده‌ها نیز این شرایط را درک کرده‌اند و با وجود همه مشکلات برای کشور ارزآوری می‌کنند. بخش گردشگری هم به خوبی جلو می‌رود.

اقتصاد اول دنیا

وزیر میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری بیان کرد: در اقتصاد گردشگری ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود در آینده به اقتصاد اول دنیا تبدیل شود. یکی از بخش‌هایی که با حجم سرمایه‌گذاری پایین و با سرعت بالا می‌تواند اشتغال‌زایی کند گردشگری است.  مونسان توضیح داد: بنابر اعلام بانک مرکزی اگر بخواهیم ایران را با کشورهای منطقه مقایسه کنیم حدود ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم تا به رشد ۱۰ درصد برسیم. گردشگری می‌تواند به اندازه صنعت نفت برای کشور ارزآوری داشته باشد.  

وی گفت: ۲۰۰ هزار شغل سهم گردشگری از اشتغال‌زایی بوده و اتفاقات خوبی در این زمینه افتاده است. ۴۵۰ هزار نفر در سامانه صنایع‌ دستی ما ثبت شده‌اند و پیش‌بینی ما تا ۹۰۰ هزار نفر است.  وزیر میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری افزود: به‌رغم تبلیغات منفی آمریکا علیه ایران، در کنار وزارت امور خارجه نمایشگاه‌های موزه‌ای برگزار کرده‌ایم و به اثبات رسانده‌ایم ایران کشور امنی است.  مونسان خاطرنشان کرد: همدان استان بزرگی است و ظرفیت‌های گردشگری بسیاری دارد و قول می‌دهم به عنوان معین اقتصادی استان مسائل آن را در سطح ملی پیگیری کنم.  
وی یادآور شد: همه اینها به همکاری دستگاه‌ها و شخص استاندار نیاز دارد. در زمینه ثبت ملی و جهانی هم پیگیر هستیم. درباره ثبت جهانی هگمتانه باید مشکلات حل شود. ثبت جهانی ملایر را نیز در برنامه داریم.

کد خبر 456216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار