همشهری آنلاین: مدیر و کارمند یک شرکت فعال در حوزه دوربین‌های مداربسته در بریتانیا به جرم تماشای جنازه امیلیانو سالا، بازیکن آرژانتینی از دوربین‌های یک مرده‌شوی‌خانه به ۱۴ و پنج ماه حبس محکوم شدند.

اميليانو سالا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تلگراف، شری بری ۴۹ ساله که مدیر شرکت خدمات دوربین‌های امنیتی در ویلت‌شایر است باید ۱۴ ماه را در زندان بگذراند. در حالی که دادگاه برای کارمند او کریستوفر اشفورد حکمی سبک‌تر صادر کرده و این مرد ۶۲ ساله باید پنج ماه پشت میله‌ها باشد. جرم این دو نفر دیدن غیرقانونی تصویر جنازه بازیکن ۲۸ ساله باشگاه کاردیف‌سیتی است که هواپیمایش ۲۱ ژانویه گذشته در کانال مانش سقوط کرد و سالا در دم جان سپرد.

امدادگران جنازه بازیکن آرژانتینی را ششم فوریه، حدود دو هفته پس از سقوط هواپیما یافتند و آن را یک روز بعد برای کالبدشکافی و آزمایش‌های بیشتر به یک مرده‌شوی‌خانه در بورنموث منتقل کردند. خانم بری که آن روز مسئول مراقبت از دوربین‌های مداربسته بود، پیامکی به این مضمون برای اشفورد در شیفت شب فرستاد: «یک مورد خیلی جالب روی میز هست که وقتی شیفت تو شروع شد، می‌توانی آن را نگاه کنی.»

هر دو کارمند شرکت تصویر جنازه سالا را در شیفت‌های خود بارها نگاه کردند و بری با گوشی خود یک عکس از آن گرفت. بعد تصویر را با پیام‌رسان فیس‌بوک برای دخترش فرستاد و ماجرا وقتی لو رفت که تصویر جنازه بازیکن فوتبال در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. با ورود پلیس به این پرونده، بری تصاویر غیرقانونی را از روی گوشی خود پاک کرد و از اشفورد هم خواست همین کار را انجام بدهد.

با این حال، پس از بررسی‌های کارشناسی روی گوشی خانم مدیر مشخص شد او تصویری هم از جنازه مردی به نام اندرو لاچم گرفته و روی گوشی‌اش ذخیره کرده است. بازپرس پرونده اعلام کرد ظاهرا ضبط کردن و دیدن تصاویر جنازه‌ها هنگام کالبدشکافی و پس از آن به یک سنت در این شرکت تبدیل شده بود و علاوه بر خانم بری، بسیاری از کارمندان خدمات دوربین‌های امنیتی تشویق به این کار می‌شده‌اند.

رومینا سالا پس از دیدن تصاویر جنازه برادرش امیلیانو در اینستاگرام، به موضوع مشکوک شد و تصمیم گرفت ماجرا را قانونی پیگیری کند. از سوی دیگر، پسر آقای لاچم هم پیگیر داستان شد و پرونده در ماه اوت به دادگاه سوئیندن رسید. بری و اشفورد نزد قاضی به سه مورد سوءاستفاده از تصاویر رایانه‌ای اعتراف کردند و البته دیگر اتهام خانم مدیر، تلاش برای از بین بردن اسناد و شواهد بود.

کد خبر 456115

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =