فرحناز چراغی - کرمانشاه- خبرنگار: سینما در کرمانشاه طی یکی، دو سال اخیر جان گرفته است و روزهای پررونقی را تجربه می‌کند.

سینما آزادی کرمانشاه

بعد از سال‌ها روند رو به افول سینما در کرمانشاه، خوشبختانه طی ۲ سال اخیر با بازسازی سینما آزادی و اکران فیلم‌های پرطرفدار و به‌روز، شاهد حضور تماشاچیان در سینماهای کرمانشاه هستیم. سینماهای این استان اخیرا روزهای خوبی را می‌گذرانند.  

  • دلایل استقبال مردم از سینما 

مدیر امور سینمایی حوزه هنری استان کرمانشاه در این باره به همشهری می‌گوید: پس از سال‌ها تعطیلی و نیمه‌تعطیل بودن سینماهای استان مردم ما با سینما آشتی کرده و برای تماشای فیلم به سینما می‌روند.   «محمدجواد کنجوری» می‌افزاید: یکی از دلایل اقبال مردم برای رفتن به سینما شاید متنوع‌تر شدن فیلم‌ها به لحاظ موضوعی و محتوایی و همچنین بالاتر رفتن کیفیت فیلم‌ها از لحاظ ساخت است.  

وی ادامه می‌دهد: از دلایل دیگر آشتی مردم کرمانشاه با سینماهای استان می‌توان به هزینه پایین بلیت سینما در مقایسه با دیگر تفریحات اشاره کرد.  مدیر امور سینمایی حوزه هنری استان کرمانشاه با بیان این‌که سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران فرهنگی باید حرفه‌ای به این حوزه نگاه کنند تا شاهد رونق بیشتر گیشه‌ها و بهتر چرخیدن چرخ سینما باشیم، ادامه می‌دهد: بدون شک برگزاری جشنواره‌ها و عرضه بلیت نیم‌بها در برخی ایام سال می‌تواند انگیزه مردم برای رفتن به سینما را افزایش دهد.  

کنجوری اضافه می‌کند: علاوه‌ بر این می‌توان تمهیداتی اندیشید و تخفیفات خاصی برای کارمندان و کارکنان ادارات قائل شد تا از این طریق بخش عمده‌ای از خانواده‌ها بتوانند بدون دغدغه حداقل ماهی یک‌بار فیلم مورد علاقه خود را در سینما تماشا کنند. وی می‌گوید: سینما صنعتی است که می‌تواند فرهنگ‌های مختلف را در خود ذوب کند و مخاطبان را به سمت و سوی دلخواه سوق دهد. این صنعت جذابیت‌های بصری زیادی دارد و می‌تواند عمیق‌ترین مفاهیم را در کمتر از ۲ ساعت در ذهن مخاطبان جا بیندازد.

از همین‌ رو مسئولان نباید قدرت این صنعت را نادیده بگیرند. این مسئول به استقبال خوب مردم کرمانشاه از هنر سینما اشاره می‌کند و می‌گوید: در فروردین ماه امسال، ۱۴ هزار نفر از سینما آزادی و ۱۲ هزار نفر از سینما فرهنگ بازدید کردند که در مقایسه با میانگین کشوری استان کرمانشاه از رتبه خوبی برخوردار است. وی به ساخت پردیس سینمایی پیروزی اشاره می‌کند و می‌گوید: امیدواریم به‌زودی این پروژه که بزرگ‌ترین پردیس سینمایی غرب کشور است توسط حوزه هنری ساخته شود.

  • عزم جزم برای ساخت پردیس پیروزی 

مدیر سینمایی حوزه هنری اضافه می‌کند: پردیس پیروزی که بزرگ‌ترین پردیس سینمایی غرب کشور است، با اعتبار اولیه بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان و در ۸ طبقه ساخته خواهد شد، اما تاکنون دستگاه‌های اجرایی پای کار نیامده‌اند. اگر این پردیس ساخته شود، حداقل زمینه اشتغال تعدادی از جوانان استان فراهم می‌شود. این پردیس در طرح اولیه یک مجتمع تجاری و فرهنگی است که علاوه بر فضاهای تجاری در طبقات آخر سینما نیز دارد.  کنجوری اضافه می‌کند: عزم جدی از سوی مسئولان ارشد استان برای ساخت سینما پیروزی وجود ندارد.

وی در ادامه بیان می‌کند: طبق استاندارد جهانی باید به ازای هر ۱۰ هزار نفر یک سالن سینما وجود داشته باشد و این استاندارد در کشور ما به ازای هر ۴۰۰ هزار نفر یک صندلی است اما در کرمانشاه حتی استاندارد کشوری نیز رعایت نشده است و تنها ۲ سینمای آزادی و فرهنگ فعال است.   مدیر سینمایی حوزه هنری می‌گوید: سینما آزادی ۵۰۰‌ نفر گنجایش در یک سالن و فرهنگ با ۴ سالن گنجایش ۶۵۵ نفر را دارد. ارائه بلیت‌های نیم‌بها، افزایش تبلیغات در حوزه رسانه‌های ارتباط جمعی، برگزاری جشنواره‌ها و نیز ارائه تخفیفات به اقشار مختلف نظیر دانشجوها، پرسنل ادارات و همچنین اکران فیلم‌های مناسب و فاخر از عوامل افزایش سینماروها در کرمانشاه طی سال‌های اخیر است.  

  • ۲۶ هزار نفر در یک ماه فیلم دیدند  

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نیز در گفت‌وگویی با اشاره به بازدید ۲۶ هزار نفر در یک ماه از ۲ سینمای شهر می‌گوید: مردم کرمانشاه با سینما آشتی کرده‌اند. «مظفر تیموری» می‌افزاید: در شهرستان کرمانشاه ۳ سینمای آزادی، فرهنگ و بیستون فعالند که ظرفیت خوبی محسوب می‌شود.  معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه می‌افزاید: امسال یک سالن به سینما فرهنگ اضافه شد.  

تیموری درباره اقدامات انجام شده برای توسعه صنعت سینما در شهرستان‌های استان نیز می‌افزاید: ‌اکنون در ۷ شهرستان شرایط اکران فیلم‌های سینمایی روی پرده فراهم شده است. صحنه، سنقر، هرسین، جوانرود، اسلام‌آباد غرب، گیلانغرب و قصر شیرین مردم می‌توانند به تماشای فیلم‌های سینمایی بنشینند. در این شهرستان‌ها، فضاهایی تعریف شده و تجهیزات سینمایی نیز استقرار یافته است تا مردم از این ظرفیت برای تماشای فیلم‌های سینمایی استفاده کنند.

تیموری با بیان این‌که هر استان باید پرجمعیت‌ترین شهرستان خود را برای ایجاد پردیس سینمایی معرفی کند، می‌گوید: ما شهرستان اسلام‌آباد غرب را به این منظور انتخاب و به تهران معرفی کرده‌ایم تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.  وی از کمک ۷۰۰ میلیون تومانی موسسه سینما شهر برای احداث این پردیس سینمایی خبر می‌دهد و می‌افزاید: قرار شد خود شهرستان نیز زمینی را به صورت رایگان به این موضوع اختصاص دهد که این کار از سوی شهرداری اسلام‌آباد غرب انجام شده است.  

  • پردیس سینمایی در اسلام‌آباد غرب

این مسئول ایجاد پردیس سینمایی در شهرستان اسلام‌آباد غرب را اتفاق خوبی برای استان می‌داند و می‌گوید: بخش خصوصی نیز برای راه‌اندازی سینما درخواست داده است. یک مورد درخواست‌ها مربوط به ایجاد کافه‌سینما در چهارراه گلستان کرمانشاه است که آن را بررسی کرده‌ایم. برای این درخواست کمیسیون ماده ۵ تشکیل شد و آن را به تهران معرفی کردیم. در صورت تایید این سینما ساخته می‌شود.  معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه می‌افزاید: امور زندان‌ها نیز در این زمینه درخواست داشت و مکانی را برای این موضوع معرفی کرد که برای آن نیز کمیسیون ماده ۵ تشکیل و به تهران معرفی شد.

امیدواریم این اتفاق نیز برای این مکان که یک ضرورت است، رخ دهد و صنعت سینما رونق پیدا کند.  وی به استقبال خوب مردم کرمانشاه از هنر سینما اشاره می‌کند و می‌گوید: ما امسال برای اولین بار در فروردین‌ماه ۱۴ هزار بازدیدکننده از سینما آزادی و ۱۲ هزار بازدیدکننده از سینما فرهنگ داشتیم. تیموری ادامه می‌دهد: بازدید ۲۶ هزار نفر در یک ماه از ۲ سینمای مذکور اتفاق خوبی است و نشان می‌دهد مردم کرمانشاه با سینما آشتی کرده‌اند. این مسئول با بیان این‌که پس از ایام محرم و صفر مراسم «جشن روز سینما» برگزار می‌شود، می‌گوید: در این مراسم از پیشکسوتان حوزه سینما و فعالان این حوزه تجلیل خواهد شد.  

کد خبر 455922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار