همشهری آنلاین: طبق نتایج یک مطالعه جدید، یوگای داغ با کاهش فشارخون در افراد بزرگسال مرتبط است.

تاثير يوگاي داغ بربهبود علائم فشارخون

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه ایالتی تکزاس آمریکا دریافتند انجام یوگا داغ (هات یوگا) موجب کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشارخون بالا و فشارخون مرحله یک می‌شود.

درحالی که مدارک زیادی دال بر تاثیر مثبت یوگا در دمای عادی بر فشارخون وجود دارد، اما اطلاعات کمی در مورد تاثیر احتمالی یوگا داغ بر فشارخون وجود داشته است.

«استیسی هانتر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد یوگا داغ می‌تواند روشی ساده و موثر در جهت کاهش فشارخون بدون دارو باشد.»

یوگا داغ شکلی از تمرینات یوگاست که در محیطی مرطوب و داغ با دمای بین ۲۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد به مدت ۶۰ تا ۹۰ دقیقه انجام می‌شود.

در این مطالعه ۱۰ مرد و زن در رده سنی ۲۰ تا ۶۵ سال شرکت کردند. شرکت کنندگان یا دچار فشارخون بالا (فشارخون سیستولیک بین ۱۲۰ mmHg to ۱۲۹ mmHg و فشارخون دیاستولیک کمتر از ۸۰ mmHg) یا فشارخون مرحله ۱ (فشار سیستولیک ۱۳۰ mmHg to ۱۳۹ mmHg systolic و فشار دیاستولیک ۸۰ mmHg to ۸۹ mmHg) بودند.

در این مطالعه ۵ شرکت کننده در طول مدت ۱۲ هفته سه بار در هفته به مدت یک ساعت در کلاس‌های یوگا داغ شرکت کردند و ۵ شرکت کننده دیگر در قالب گروه کنترل در هیچ کلاس یوگا حضور نداشتند.

آنها میانگین فشارخون دو گروه را بعد از ۱۲ هفته مقایسه کردند. آنها دریافتند بعد از ۱۲ هفته یوگا داغ، فشارخون سیستولیک از میانگین ۱۲۶ mmHg در شروع مطالعه به ۱۲۱ mmHg کاهش یافت.

همچنین در گروه یوگا داغ، میانگین فشارخون دیاستولیک هم از ۸۲ mmHg به ۷۹ mmHg کاهش یافت.

طبق این مطالعه، میانگین فشارخون در بین افراد گروه کنترل که در کلاس‌های یوگا حضور نداشتند هیچ تغییری نکرده بود.

کد خبر 455391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار