همشهری آنلاین: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با تاکید بر این که بازیافت شیشه دلایل زیست محیطی، اقتصادی و فرهنگی مهمی دارد، اعلام کرد: هر بطری شیشه‌ای می‌تواند تا ۱۵ بار در چرخه بین تولید و مصرف مورد استفاده قرار بگیرد و کیفیت آن کاهش پیدا نکند.

جمع‌آوری بیشترین حجم زباله خشک تهران در ماه فروردین

به گزارش ایسنا، صدرالدین علیپور با اشاره به این که تجزیه شیشه‌های دفن شده در طبیعت حدود چهار هزار سال به طول می‌انجامد، اظهار کرد: استفاده روز افزون و محدودیت مواد خام برای تولید این نوع ظروف، باعث شده بازیافت آن به عنوان مناسب‌ترین گزینه برای دفع این مواد انتخاب شود.

علیپور با بیان این که فروردین سال جاری، بالاترین و تیر پایین‌ترین آمار زباله‌های خشک جمع‌آوری شده در تهران را داشتیم، تصریح کرد: این در حالی است که در فروردین امسال بالاترین و خرداد پایین‌ترین آمار بازیافت شیشه را ثبت کرده‌ایم.

وی با بیان این که کمبود بازیافت شیشه موجب هدر رفتن بخش عظیمی از سرمایه‌های ملی شده است، خاطرنشان کرد: بازیافت شیشه باعث ۲۰ درصد کاهش آلودگی هوا و ۵۰ درصد کاهش آلودگی آب نسبت به تولید آن از مواد اولیه می‌شود.  

علیپور با تاکید بر دلایل بازیافت شیشه، عنوان کرد: بازیافت شیشه در کاهش هزینه‌ها موثر است چرا که شیشه از مقدار زیادی مواد خالص و ارزان قیمت تهیه می‌شود. در واقع برنامه اصولی بازیافت، آشتی‌دهنده و همسو کننده فعالیت‌های اقتصادی با برنامه‌های حفاظت از محیط زیست است.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند، وی در ادامه به یکی از معضلات پسماند شیشه اشاره کرد و افزود: وجود شیشه خرد شده و عدم جداسازی آن از پسماند تر، یکی از معضلات مدیریت شهری محسوب می‌شود چرا که وجود خرده شیشه علاوه بر پخش زباله و آسیب به کارگران خدمات شهری؛ سبب ایجاد اشکال در فرایند تولید کمپوست از پسماند تر نیز خواهد شد.

کد خبر 455287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =