همشهری آنلاین: مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌ شرقی با بیان این که تابستان امسال روزانه ۱۷ میلیون متر مکعب آب دریاچه ارومیه بخار شده است، گفت: مجموع آب تبخیر شده این پهنه آبی در فصل گرم سال جاری از کل حجم آب آن در سال گذشته بیشتر بود.

روزانه ۱۷ میلیون مترمکعب آب دریاچه ارومیه تبخیر شد

به گزارش ایرنا، عقیل اقدسی روز یکشنبه با اشاره به این که تابستان امسال ۱.۸۳ میلیارد مترمکعب از آب دریاچه ارومیه تبخیر شد، افزود: با این وجود حال دریاچه خوب است.

وی گفت: البته در زمان حاضر میزان تبخیر آب دریاچه ارومیه به حداقل رسیده و حجم آب آن به سه میلیارد و ۵۲۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.   

وی گفت: حجم دریاچه ارومیه امسال در بیشترین حد خود به ۵.۳۵ میلیارد مترمکعب رسید که در چندین سال گذشته بی‌سابقه بود.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌ شرقی تشریح کرد: صرف نظر از حجم آب ورودی به دریاچه از رودخانه‌های حوضه آبریز که موجب تاخیر در روند کاهش تراز می‌شود، مقدار تبخیر روزانه از هشتم خرداد امسال تاکنون قابل توجه بوده است.  

اقدسی افزود: بیشینه تراز دریاچه ارومیه امسال در تاریخ هشتم خرداد  ۱۲۷۱.۹۴ متر از سطح آب‌های آزاد بود که این رقم در این مدت به علت کاهش میزبان بارندگی و افزایش تبخیر ۶۱ سانتی‌متر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: از هشتم خرداد تاکنون به طور متوسط روزانه نیم سانتی‌متر از ارتفاع دریاچه ارومیه کاسته شده است و اکنون تراز آب دریاچه ۱۲۷۱.۴۵ متر از سطح دریاهای آزاد است که نسبت به هم سنجی سال گذشته در همین زمان ۱۰۴ سانتی‌متر افزایش تراز نشان می‌دهد.  

وی اضافه کرد: این شاخص نسبت به تراز اول مهر سال گذشته (سال آبی) ۱.۰۴ متر افزایش داشته اما نسبت به متوسط دراز مدت ۳۳۶ سانتی‌متر کاهش دارد.

اقدسی اعلام کرد: حجم آب دریاچه ارومیه نیز در مقایسه با اول مهر پارسال ۲.۴۷ میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.  

تراز دریاچه ارومیه از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۷۲ خورشیدی حد فاصل یک هزار و ۲۷۴ متر تا یک هزار و ۲۷۸ متر متغیر بود، اما از این تاریخ به بعد روند کاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال ۱۳۹۳ کاهش متوسط سالانه ۴۰ سانتی‌متر و در مجموع ۸ متر از تراز دریاچه ارومیه به ثبت رسید.

پس از تصویب طرح نجات دریاچه ارومیه و با وجود تغییر نداشتن چشمگیر بارش‌های حوضه در چهار سال گذشته، تراز دریاچه ارومیه نسبت به تراز احتمالی از روند گذشته با افزایش همراه شد که این نشان‌دهنده توقف روند کاهشی و تثبیت وضعیت دریاچه است.

به واسطه بارش‌های مناسب سال آبی جاری امیدواری به احیای این گنجینه آبی شمال غرب کشور و تحقق اهداف برنامه‌ریزی برای بازگشت به تراز واسط دریاچه (۱۲۷۲ متر) بیشتر شده است.

حوضه آبریز این دریاچه با مساحت ۵۱ هزار و ۸۷۶ کیلومترمربع یکی از ۶ حوضه آبریز اصلی کشور است.

کد خبر 455124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار