همشهری آنلاین: آیین‌نامه استخدامی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های سراسری از سوی وزارت علوم اصلاح شد، که بر اساس آن استخدام عضو هیئت علمی در مرتبه مربی به استثنای برخی رشته‌های هنر ممنوع شده است.

وزارت علوم

به گزارش مهر، آیین‌نامه استخدامی اعضای هیئت علمی اصلاح و در شهریور ماه ۹۸ تصویب شد که بر اساس آن، دارا بودن مدرک تحصیلی دکتری تخصصی یا سطح چهار حوزوی برای مرتبه استادیاری و دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد برای مرتبه مربی صرفا برای برخی از رشته‌های هنر که دوره دکتری تخصصی آن ارائه نمی‌شود، تایید شده است.  

همچنین حداکثر سن برای دارندگان مدرک تحصیلی دکتری تخصصی ۴۰ سال تمام و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد صرفا برای برخی از رشته‌های هنر که دوره دکتری تخصصی آن ارائه نمی‌شود، ۳۵ سال تمام اعلام شد.

  • چگونگی ماموریت اعضای رسمی دانشگاه ها در دانشگاه آزاد

بر اساس اصلاح ماده ۱۱۶ آیین‌نامه، مأموریت اعضای رسمی مؤسسه به خدمت در دانشگاه آزاد اسلامی، صرفاً برای تصدی سمت‌های مدیریتی رئیس و معاونان دانشگاه، روسای مراکز استانی دانشگاه و رئیس واحد علوم و تحقیقات پس از تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امکان‌پذیر است. میزان واحد موظف آموزشی و پژوهشی این دسته از اعضا، با درخواست مؤسسه، پیشنهاد مرکز و تأیید وزیر تعیین می‌شود.

  • چگونگی رسیدگی به رکود اعضای هیئت علمی

بر اساس اصلاح ماده ۱۰۹ آیین‌نامه استخدامی اعضای هیات علمی، هرگاه رئیس مؤسسه به نحوی از انحا از رکود علمی و عدم کفایت و صلاحیت هر یک از اعضای رسمی مؤسسه برای اجرای وظایف آموزشی، پژوهشی و یا فرهنگی محوله مطلع شود، کمیسیونی مرکب از سه نفر از اعضای هیأت علمی (ترجیحا با مرتبه استادی) که صلاحیت رسیدگی در مورد کارهای آموزشی و پژوهشی و فرهنگی عضو دارند، تشکیل خواهد داد تا تحقیق به عمل آورده و گزارش کامل و موجهی به رئیس مؤسسه ارائه دهند.

تشکیل جلسات و گزارش کمیسیون مذکور به طور محرمانه خواهد بود و در صورتی که این گزارش حاکی از رکود علمی عضو یا عدم کفایت یا صلاحیت او برای اجرای وظایف محوله باشد، رئیس مؤسسه مراتب را جهت رسیدگی و اتخاذ تصمیم به هیأت ممیزه مؤسسه ارجاع می‌کند. چنانچه هیأت پس از رسیدگی به کلیه فعالیت‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی عضو، رکود علمی یا عدم کفایت و صلاحیت وی را محرز دانست به یکی از روش‌های عنوان شده با وی رفتار می‌شود.

بر اساس اصلاح ماده دیگر این آیین‌نامه، عضوی که بر اساس تصمیم مراجع قضایی در حالت تعلیق است، در صورت احراز برائت قطعی از اتهام یا اتهامات منتسب، به خدمت در پست سازمانی قبل از حالت تعلیق انتصاب می‌شود و حقوق و مزایای وی در مدت تعلیق بر مبنای حقوق و مزایای مستمر آخرین حکم پیش از تعلیق محاسبه و پس از برداشت کسورات قانونی به عضو پرداخت می‌شود. صرفاً در این صورت، مدت تعلیق به مثابۀ سابقۀ خدمت قابل قبول برای بازنشستگی و وظیفه عضو قابل احتساب خواهد بود.

  • حذف حق‌التدریس و حق‌التحقیق در صورت عدم کسب پایه ترفیع در طول یک سال

بر اساس اصلاح ماده ۴۵ آیین‌نامه، عضو رسمی که در طول یک سال حداقل امتیازات لازم را برای دریافت یک پایه ترفیع استحقاقی، موضوع ماده ۸۲ این آیین‌نامه کسب نکند، با پیشنهاد کمیته ترفیعات و تأیید هیأت رئیسه مؤسسه تعداد واحد حق‌التدریس یا ساعت حق‌التحقیق وی حسب مورد برای سال‌های دوم و سوم حذف خواهد شد و در صورت استمرار این وضعیت، ضمن حذف واحد حق‌التدریس یا ساعت حق‌التحقیق عضو، پرونده وی جهت بررسی و اخذ تصمیم به کمیسیون رکود علمی ارسال می‌شود.

کد خبر 454584

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =