زهرا اشرف‌زاده-  البرز- خبرنگار: در ماه محرم، به‌ویژه در دهه اول محرم و روزهای تاسوعا و عاشورا در شهر تغییرات زیادی به وجود می‌آید.  مردم و شهر یکپارچه سیاه‌پوش و عزادار می‌شوند و علاوه بر اینها سازمان‌های مختلف استان نیز اقدامات مخصوص این روزها دارند که به بررسی برخی از این اقدامات می‌پردازیم.  

 شهر، آماده عزای حسینی(ع)
  • حفظ پاکیزگی شهر 

معاون خدمات شهری شهردار کرج با تاکید بر مشارکت شهروندان برای حفظ پاکیزگی شهر در دهه اول محرم می‌گوید: به همه امور نظافتی شهر با تاکید بر نظافت معابر و باغچه‌ها و مخازن مکانیزه پیرامون مساجد، هیات‌های مذهبی، تکایا و جایگاه‌های پخش نذور به صورت ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی رسیدگی شده است.  

«محمدرضا زین‌العابدینی» می‌افزاید: نظافت و پاک‌سازی، لایروبی و رسوب‌برداری انهار روباز و روبسته با تاکید بر محیط‌های پیرامونی اماکن مذهبی نیز از اقداماتی است که در این ایام انجام شده است.  وی اضافه می‌کند: جانمایی مخازن ویژه پسـماند خشک و استقرار عوامل کارگری در کنار مسـاجد، تکایا، هیات‌های مذهبی، جلب مشارکت شهروندان در حفظ پاکیزگی شهر با تامین مخازن ویژه پسماند خشک، کیسه‌های بزرگ ویژه پسماند و توزیع بسته‌های آموزشی و بهره‌گیری از ظرفیت پیمانکاران تفکیک پسماندهای خشک در جمع‌آوری این پسماندها به‌خصوص ظروف یک‌بارمصرف در دستور کار قرار گرفته است.

زین‌العابدینی می‌گوید: فضاسازی و اجرای طرح‌های فرهنگی و تبلیغات محیطی و سیاه‌پوش کردن سطح شهر طی برنامه‌ای مدون، با همکاری مناطق دهگانه، حذف زوائد فیزیکی معابر و پاک‌سازی جداره‌های شهری با اولویت مسیرهای منتهی به مساجد، هیات‌های مذهبی و تکایا و جایگاه‌های پخش نذور در طول مسیر حرکت دسته‌های عزاداری از اهم اقدامات معاونت خدمات شهری در دهه اول محرم است.  

  • نظارت بر ذبح دام

رئیس اداره کل دامپزشکی البرز با اشاره به فعالیت ویژه اکیپ‌های ثابت و سیار دامپزشکی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی برای نظارت بر کشتار دام در حسینیه‌ها، تکایا و دیگر نقاط شهری می‌گوید: در این روزها ۷ اکیپ ثابت دامپزشکی فعال خواهند بود که یکی در اداره کل دامپزشکی استان و ۶ اکیپ در ادارات شهرستانی مستقر می‌شوند.  

«سید محسن ابوترابی» می‌افزاید: ۱۰ اکیپ سیار نظارتی دامپزشکی نیز فعال خواهند بود که در این اکیپ‌های سیار ۱۰ ناظر شرعی حضور دارند.  وی ادامه می‌دهد: بنا بر آمار بازدید سال گذشته اکیپ‌های دامپزشکی در روزهای تاسوعا و عاشورا  هزار و ۹۸۰ مورد بازدید دام زنده انجام شده است که حدود ۱۵۳ لاشه گوشت اصلاح، ۴۰ ریه نیز معدوم‌سازی و ۵۵ کبد نیز ضبط شد.  

به گفته این مسئول، امسال نیز اکیپ‌های سیار دامپزشکی البرز با حضور در مکان‌هایی مانند حسینیه‌ها، تکایا، مساجد و دیگر مکان‌هایی که کشتار دام انجام می‌شود، اگر نیاز به مواردی مانند اصلاح لاشه گوشت و یا معدم‌سازی باشد، آن را انجام می‌دهند.  
رئیس اداره کل دامپزشکی البرز با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی می‌گوید: با توجه به بیماری تب کریمه کنگو که از طریق دام به انسان منتقل می‌شود، از شهروندان می‌خواهیم گوشت را به مدت حداقل ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری و سپس استفاده کنند.   ابوترابی اضافه می‌کند: مردم می‌توانند برای راهنمایی و مشاوره در خصوص کشتار دام و دیگر موارد از طریق تماس با سامانه ۱۵۱۲ و یا از طریق پورتال اطلاع‌رسانی دامپزشکی استان البرز شماره تماس و آدرس ادارات را دریافت و به آن مراکز مراجعه کنند.  

  • استقرار گروه‌های آتش‌نشانی در کنار تکایا

سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری فردیس از بازدید کارشناسان این سازمان از هیات مذهبی و تکایا خبر می‌دهد و می‌گوید: این سازمان به منظور تامین ایمنی هرچه بیشتر اماکن مذهبی شهر و همچنین افزایش آسایش و آرامش خاطر عزاداران حسینی علاوه بر آماده‌باش کامل همه ایستگاه‌های آتش‌نشانی، اقداماتی را برای تاسوعا و عاشورا در دست اجرا دارد.

«یوسف ذکایی» می‌افزاید: این اقدام به منظور ارائه دستورالعمل‌های ایمنی به مسئولان تکایا و شناسایی و رفع نواقصی همچون نصب داربست‌های حادثه‌خیز اطراف هیات‌های مذهبی، تکایا، جایگاه‌های پخش نذور و غیره انجام می‌شود.  وی ادامه می‌دهد: اکیپ‌های آتش‌نشانی به طور مستمر در نقاط حادثه‌خیز و کانون‌های تجمع عزاداران و مسیرهای منتهی به مساجد و هیات‌های مذهبی مستقر می‌شوند و اوضاع ایمنی شهر را تحت کنترل خواهند داشت.  

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج نیز از استقرار ۴۶۰ نیروی عملیاتی آتش‌نشانی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در نقاط مختلف شهر خبر می‌دهد و می‌گوید: اکنون ۲۸ ایستگاه آتش‌نشانی با ۳ شیفت در شهر کرج فعال هستند که در شب‌های محرم به‌ویژه تاسوعا و عاشورا با همه نیروها در شهر استقرار می‌یابند. «محمد یساولی» می‌افزاید: کارشناسان سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج به منظور ارتقای سطح ایمنی و رفع نقص‌های ساختاری هیات‌ها و حسینیه‌هایی که به صورت موقتی ایجاد می‌شوند، از این تکایا و حسینیه‌ها بازدید
 کرده‌اند.  

  • ساماندهی ۱۵۰۰ همیار محرم در البرز

جانشین فرماندهی انتظامی استان البرز از ساماندهی هزار و ۵۰۰ نوجوان و جوان در قالب همیاران محرم پلیس، توسط نیروی انتظامی استان خبر می‌دهد و می‌گوید: توجه به برگزاری مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله حسین(ع) ، همیاران محرم در ۲هزار و ۵۰۰ هیات مذهبی با پلیس همکاری دارند.   «سردار سید جعفر حسینی» ادامه می‌دهد: پلیس همیار محرم در هیات‌های مذهبی مسئولیت نظم‌بخشی در معابر و مکان‌های عزاداری را برعهده دارد.   هماهنگی و تعامل با کلانتری‌های محل برای جلوگیری از ترافیک در معابر در زمان حرکت دسته‌های عزاداری، هماهنگی در استقرار ایستگاه‌های صلواتی، ارتباط مستمر با پلیس و اعلام موارد تخلف از دیگر وظایف پلیس همیار محرم در هیات‌های مذهبی  است.  

وی ادامه می‌دهد: در البرز بیش از ۳ هزار هیات فعال ثبت شده است.  هیات‌های عزاداری هنگام حرکت در معابر برای پیشگیری از راهبندان از یک بخش از خیابان تردد کنند تا مسیر برای عبور و مرور وسایل نقلیه باز باشد.   مسئولان هیات‌های عزاداری استان موظفند هرگونه حرکت منجر به بی‌نظمی را بلافاصله به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند.   حسینی اضافه می‌گوید: نظم‌بخشی ایستگاه‌های صلواتی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های امسال بود که از برپایی ایستگاه‌های صلواتی در معابر و میادین پرتردد خودداری شده تا عبور و مرور خودروها مختل و راهبندان ایجاد نشود.  

  • ۲۲  مجوز برای تعزیه‌خوانی 

معاون هنری و سینمایی و سمعی، بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با اشاره به صدور مجوز نمایش‌های مذهبی و تعزیه در استان می‌گوید: تاکنون ۳ هیات تعزیه در کرج- پارک ایرانیان، حصار و پیشاهنگی، بلوار شهید باکری- و یک نمایش مذهبی در میدان اسبی مجوز دریافت کرده‌اند.  
«سارا بهراد» می‌افزاید: ٢٢ مجوز تعزیه در ساوجبلاغ در منطقه برغان، کردان، چندار و ٧ مجوز تعزیه در نظرآباد و٢ مجوز تعزیه در فردیس و مشکین‌دشت نیز صادر شده  است. وی ادامه می‌دهد: پیش‌بینی می‌شود مجوزهای بیشتری در دهه دوم در کرج و سایر شهرستان‌های استان محرم صادر شود.

کد خبر 454315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

دیدگاه خوانندگان