آمارها از تخلیه اثرات تورمی جهش نرخ ارز، در قیمت محصولات کشاورزی حکایت دارد؛ چنانکه بررسی‌های آماری همشهری نشان می‌دهد امسال پردرآمدترین سال در ۲دهه گذشته برای کشاورزان ایرانی بوده است.

حركت مركزي به سمت کشاورزی مدرن

براساس مطالعات مرکز آمار ایران، میانگین قیمت فروش محصولات کشاورزی در فصل بهار امسال با رشد مواجه بوده و محصولات جالیزی در صدر این افزایش قیمت قرار گرفته‌اند. به گزارش همشهری، یکی از نکات قابل‌تأمل در بررسی قیمت محصولات کشاورزی در بهار۹۸، پیشی گرفتن رشد قیمت جو، یونجه و کاه از رشد قیمت گندم است که یکی از دلایل اصلی آن، پایین نگه داشتن قیمت خرید تضمینی گندم بوده است. براساس آمارها، در بهار امسال میانگین قیمت فروش هر کیلوگرم گندم در کل کشور هزار و ۶۸۴تومان بوده که نسبت به بهار سال قبل ۳۱.۱درصد افزایش داشته؛ درحالی‌که در همین دوره زمانی میانگین قیمت فروش هر کیلوگرم جو در کشور به هزار و ۷۸۵تومان رسیده و رشد ۵۷.۵درصدی برای آن ثبت شده است.

  • برابری قیمت گندم و علوفه

با وجود اعتراض‌هایی که از طرف کشاورزان و تشکل‌های وابسته به آنان به‌پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم در مقابل هزینه‌های تولید مطرح شد، عاقبت نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم در سال ۹۸از هزار و ۷۰۰تومان فراتر نرفت. این مسئله علاوه بر اینکه احتمال قاچاق گندم به کشورهای همسایه را افزایش داد، بر میزان تحویل گندم کشاورزان به دولت هم اثر نامطلوبی گذاشت. حالا آمارها هم بر پایین بودن قیمت گندم شهادت می‌دهند. اطلاعات منتشر شده مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در بهار امسال، میانگین قیمت فروش هر کیلوگرم یونجه با ۶۹.۵درصد افزایش به هزار و ۶۹۳تومان رسیده که با قیمت خرید تضمینی گندم برابری می‌کند. همچنین قیمت فروش هر کیلوگرم کاه نیز در این فصل با افزایش ۹۲.۷درصدی نسبت به بهار ۹۷به ۳۰۵تومان رسیده است.

  • هندوانه از آب ارزان‌تر شد

این روزها کلیپ‌هایی در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که کشاورزان هندوانه‌های عمل‌آمده را پیش گوسفندان می‌ریزند و از فروش نرفتن آنها گلایه دارند. براساس آمارها نیز در بهار امسال کمترین افزایش قیمت در میان محصولات کشاورزی به هندوانه تعلق داشته که ۵.۶درصد نسبت به بهار ۹۸گران‌تر شده است. در بهار امسال با رسیدن قیمت هر کیلو از این محصول به ۸۴۷تومان، عملاً هندوانه از آب‌معدنی نیز ارزان‌تر شده است. البته مابقی محصولات جالیزی وضع بهتری داشته‌اند و مثلاً خربزه با قیمت ۲هزار و ۵۶۸تومان معادل ۵۷.۹درصد و خیار با قیمت ۲هزار و ۱۵۰تومان معادل ۷۹.۵درصد گران‌تر از سال قبل به فروش رفته است.

  • تب قیمت در بازار سبزیجات

هرچند آمارها از بهبود درآمد کشاورزان در فصل بهار امسال حکایت دارند اما بخش عمده این افزایش درآمد، از محل رشد نرخ تورم و جهش هزینه‌ها بوده است؛ پس این رشد درآمد عملاً به‌معنای افزایش سود و بهبود معیشت نیست. بااین‌وجود در حوزه سبزیجات، ترقی قیمت‌ها از جهش نرخ ارز و رشد نرخ تورم و افزایش هزینه‌ها هم فراتر رفته و می‌توان گفت لااقل سبزی‌کاران در بهار امسال به سود و درآمد قابل توجهی رسیده‌اند.

براساس آمارهای تجمیعی، میانگین قیمت هر کیلوگرم سیب‌زمینی در کل کشور به ۳هزار و ۶۱۲تومان رسیده که نسبت به بهار پارسال ۵۲۷.۹درصد گران‌تر شده است. همچنین میانگین قیمت فروش هر کیلوگرم پیاز در مزارع کشور به ۳هزار و ۴۱۳تومان رسیده که ۵۳۹.۲درصد نسبت به بهار پارسال افزایش نشان می‌دهد. از میان گروه سبزیجات، قیمت فروش گوجه‌فرنگی نیز ۲هزار و ۲۲۴تومان ثبت شده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۲۱.۶درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین قیمت بادمجان نیز با رسیدن به هزار و ۹۷۸تومان، رشد ۲۱۳.۷درصدی را نسبت به بهار سال قبل تجربه کرده است.

  • اعتدال در قیمت میوه

در بهار امسال قیمت محصولات باغی بیش از محصولات کشاورزی رشد داشته اما افزایش قیمت آنها به‌پای افزایش قیمت سبزیجات نرسیده است. در بهار امسال میانگین قیمت فروش عمده هر کیلوگرم زردآلو به ۷هزار و ۸۱۲تومان رسیده که نسبت به بهار پارسال ۵۴.۶درصد رشد داشته و قیمت هلو نیز با رسیدن به ۴هزار و ۴۳۱تومان، رشد ۶۱.۴درصدی را تجربه کرده است. میانگین قیمت فروش هر کیلوگرم سیب‌درختی در این فصل به ۶هزار و ۴۲تومان رسیده که نسبت به بهار پارسال ۳۳.۹درصد افزایش دارد. در این فصل قیمت آلبالو با رشد بیشتری مواجه بوده و با رسیدن به قیمت ۷هزار و ۳۰۲تومان برای هر کیلو، ۶۳.۵درصد نسبت به  بهار ۹۷گران‌تر شده است. قیمت هر کیلوگرم گیلاس نیز در بهار امسال به ۱۰هزار و ۴۱۱تومان رسیده که نسبت به بهار پارسال با رشد ۲۲.۴درصدی مواجه بوده است.

کد خبر 454183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

دیدگاه خوانندگان