همشهری آنلاین: یک خبرنگار حین مطالعه اسناد غیرمحرمانه وزارت دفاع آمریکا به‌طور اتفاقی دریافت، یک هنگ نظامیان آمریکایی در کشور استونی در همسایگی روسیه مستقر هستند.

پایگاه نظامی مخفی آمریکا در نزدیکی مرز روسیه به طور اتفاقی لو رفت
یک خبرنگار با مطالعه اسناد غیرمحرمانه وزارت دفاع آمریکا به‌طور اتفاقی دریافت که سربازان این کشور در پایگاهی نظامی در استونی مستقر هستند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، گرچه در این اسناد تلاش شده بود پایگاه آمریکایی را «ساختمان تمرین و عملیات نامشخص» عنوان کند اما موقعیت جغرافیایی آن مورد مخفی‌کاری قرار نگرفته بود.

این در حالی است که آمریکا تاکنون حضور نظامیانش در استونی، کشوری در مجاورت مرزهای شمال غربی روسیه را محرمانه نگه داشته است.

طبق این اسناد وزارت دفاع آمریکا، مقدار ۱۵.۷ میلیون دلار جهت توسعه پایگاهی نظامی در استونی تخصیص یافته بود تا صرف ساختن تعدادی ساختمان نظیر سربازخانه، اسلحه‌خانه و محلی برای تمیز کردن سلاح‌ها شود.

خبرنگاران رسانه محلی «ای‌ای‌آر» در استونی توانستند موقعیت جغرافیایی پایگاه ذکر شده در این اسناد را پیدا کنند که طبق گزارش‌ها یک هنگ از نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند.

این رسانه به نقل از «کوین استرینگر» از فرماندهان ارتش آمریکا، اعلام کرد این پایگاه در سال ۲۰۱۴ و پس از تیره شدن روابط میان روسیه و همسایه‌های غربی‌اش تأسیس شد.

این اولین باری نیست که موقعیت پایگاه‌های محرمانه آمریکا به طور اتفاقی افشا می‌شوند. در سال ۲۰۱۷ یک نرم‌افزار محبوب در میان افراد بدنساز که مخصوص تلفن‌های همراه هوشمند بود و موقعیت مکانی آن‌ها را نشان می‌داد، نقشه نقاط دارای بیشترین تراکم تعداد کاربران فعال بدنساز را منتشر کرد.

با وجود این‌که برخی از این نقاط بر روی مکان‌های ورزشی منطبق بودند، برخی از آن‌ها در مناطق غیرمسکونی و دور افتاده واقع شده بودند. در نهایت مشخص شد در این نقاط از نقشه، پایگاه‌های نظامی قرار گرفته‌اند که سربازان آمریکایی در آن‌ها حضور دارند.

فارس

کد خبر 454039

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار