چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۹
۰ نفر

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان اعلام کرد: تورم ماهانه در استان سیر نزولی دارد و در ۳ ماه اخیر روند کاهشی داشته است.  

نرخ تورم

به گزارش همشهری، این سازمان در اطلاعیه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، اعلام کرد: نتایج طرح آمارگیری از قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار نشان از کاهش نرخ تورم در سطح استان در ۳ ماه اخیر دارد و این کاهش در مردادماه به بیشترین حد خود رسیده است. تورم ماهانه مردادماه استان منفی ۰/۴ درصد بود که یک درصد کمتر از تورم ماهانه کشور ۰/۶ درصد است.

استان کردستان در مرداد ماه با تورم منفی ۰/۴ درصد شرایط بهتری را نسبت به سایر استان‌های کشور داشته و از لحاظ نرخ تورم در جایگاه سی‌ویکم قرار گرفته است که نشان از ثبات اقتصادی این استان نسبت به سایر نقاط کشور دارد. کاهش نرخ تورم استان از ۳ ماه پیش آغاز شده، به طوری که در خردادماه ۹۸ استان با تورم منفی ۰/۱ درصد، ۰/۹ درصد از متوسط کشور کمتر و در جایگاه بیست‌وهشتم نسبت به سایر استان‌ها قرار داشته، یعنی ۲۷ استان کشور نرخ تورم بیشتر از استان کردستان را تجربه کرده‌اند.  

همچنین در تیرماه ۹۸ نرخ تورم ماهانه استان ۱/۸ درصد بوده که در مقایسه با ۲/۸ تورم ماهانه کشور، یک درصد پایین‌تر بوده است، استان کردستان در تیرماه ۹۸ با تورم ۱/۸ درصد در جایگاه ۲۷ نسبت به سایر استان‌های کشور قرار داشته است، یعنی ۲۶ استان کشور نرخ تورم بیشتر از استان کردستان داشته‌اند. کاهش عدد شاخص در مرداد سال جاری در کردستان از ۱۹۱/۵ به ۱۹۰/۸ موجب کاهش تورم ماهانه از ۱/۸ درصد به منفی ۰/۴ و کاهش ۱۰/۵ درصدی تورم نقطه به نقطه استان در مرداد ماه نسبت به تیر ماه است. یعنی تورم نقطه به نقطه استان از ۵۷/۹ درصد در تیرماه به ۴۷/۴ درصد در مرداد تقلیل پیدا کرده است.  

استان کردستان در مرداد ماه با تورم نقطه به نقطه ۴۷/۴ درصد در جایگاه هفتم نسبت به سایر استان‌ها قرار داشته، یعنی ۶ استان دیگر کشور تورم نقطه به نقطه بیشتری نسبت به استان کردستان داشته‌اند. درصد تغییرات شاخص ۱۲ ماه منتهی به مرداد ماه جاری (مرداد ۱۳۹۷ تا مرداد ۱۳۹۸) نسبت به دوره مشابه سال قبل (مرداد ۱۳۹۶ تا مرداد ۱۳۹۷) در استان کردستان ۵۰/۸ درصد است که از ۴۲/۲ درصد متوسط کشوری بیشتر است، استان کردستان در تورم ۱۲ ماهه با این درصد تغییرات در جایگاه اول نسبت به سایر استان‌ها قرار دارد.  

در واقع بالا بودن این شاخص (تورم ۱۲ ماهه) در استان از طرفی به افزایش میزان شاخص در دوره (مرداد ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸) و همچنین به پایین بودن شاخص در دوره (مرداد ۱۳۹۶ تا مرداد ۱۳۹۷) برمی‌گردد. به تعبیری دیگر چون شاخص کل استان کردستان در یک سال منتهی به مرداد ۹۷ پایین‌تر از استان‌های دیگر بوده است، درصد تغییرات شاخص در یک سال منتهی به مرداد ۹۸ بیشتر از دیگر استان‌ها محسوس است.

کد خبر 453817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار