همشهری آنلاین: رسانه‌های خارجی در بازتاب رونمایی از پهپاد «کیان» که طراحی و تولید و عملیات آزمایش آن را یگان پهپاد نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برعهده داشته است به دقت بالای این پهپاد در حمله به اهداف اشاره کردند.

پهپاد

نیروی پدافند هوایی ارتش روز یکشنبه به مناسبت دهم شهریور روز پدافند هوایی، در مراسم صبحگاه این نیرو که با حضور امیر سرتیپ «علیرضا صباحی فرد» فرمانده پدافندهوایی ارتش و جمعی دیگر از فرماندهان ارشد برگزار شد، از پهپاد رزمی، پدافندی و نقطه زن خود تحت عنوان کیان رونمایی کرد.

روزنامه گاردین در بازتاب این خبر آورده است: ایران این پهپاد را که دارای قابلیت شناسایی و دقت بالا در حمله به اهدافی بسیار دورتر از مرزهای کشور است، رونمایی کرد.  

این رسانه افزود: سرتیپ علیرضا صباحی فرد در مراسم رونمایی از این پهپاد گفت، این وسیله نقلیه هوایی بدون سرنشین توسط کارشناسان نیروی دفاع هوایی و در مدت حدودا یک سال طراحی، تولید وآزمایش شده است.

گاردین با استناد بر گزارش ایرنا درباره رونمایی از این پهپاد افزود: این پهپاد  در دو نوع و با توانایی سرعت بالا برای ماموریت‌های رهگیری و شناسایی و مداومت پروازی بالا برای انجام ماموریت‌های نقطه زنی طراحی شده است.

این رسانه انگلیسی نوشت: تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد که این هواپیمای بدون سرنشین جدید می‌تواند مهمات مختلفی را حمل کند و تا ارتفاع ۵ هزار متری به پرواز درآید.

گاردین ادامه داد: رونمایی از این پهپاد همزمان با افزایش تنش‌ها با آمریکا انجام شد. ایران ژوئن گذشته (تیر) با استفاده از یک موشک زمین به هوا پهپاد آمریکایی «گلوبال هاوک» را به دلیل آنچه که نقض حریم هوایی این کشور خواند، سرنگون کرد. ایالات متحده این  اتهام را رد کرده است.

روزنامه اکسپرس انگلیس نیز گزارش داد: به دلیل تحریم های بین المللی و جلوگیری از واردات بسیاری از سلاح ها به ایران، این کشور یک صنعت تسلیحاتی داخلی بزرگ را گسترش داده است. رونمایی از پهپاد همزمان با تشدید تنش‌ها بین ایران وایالت متحده انجام شده است. (امیر سرتیپ) «شاهرخ شهرام» معاون وزیر دفاع قبلا گفته بود که نیروهای نظامی ایران از فناوری لیزری در آماده  سازی سامانه‌های توپخانه‌ای، پرتاب مهمات توپخانه‌ها و در رادارها استفاده می کند که به طور دقیق می تواند اهداف دشمن را شناسایی، ردگیری و هدف قرار دهد.

وی همچنین گفت که ایران سلاح‌های ساخت داخل را با استفاده از فناوری لیزری توسعه داده و نیروهای نظامی سلاح های لیزری را در اختیار دارند که دارای قدرت نابودی هواپیماهای تجسسی است.

شبکه خبری الجزیره قطر نیز در بازتاب رونمایی از پهپاد کیان به دقت بالای آن درعملیات شناسایی وحمله به اهداف خود اشاره کرده است.

این  رسانه با اشاره به اقدام واشنگتن در اعمال تحریم علیه ایران، آن را بخشی از فشار اقتصادی دولت ترامپ برای وادار کردن تهران به مذاکره ارزیابی کرد و نوشت: مقام‌های ارشد ایرانی می گویند آنها از مذاکره استقبال می‌کنند به شرطی که تحریم‌های آمریکا برداشته شود وآمریکا به توافق هسته‌ای بازگردد.

الجزیره نوشت: ماه گذشته، «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران از یک سامانه دفاع موشکی زمین به هوا با بُرد بلند ساخت داخل دیدن کرد که تلویزیون دولتی ایران آن را رقیب سامانه موشکی اس ۳۰۰ روسیه توصیف کرد.

خبرگزاری فرانسه درگزارشی که در رسانه‌های صهیونیستی از جمله تایمز آو اسرائیل و اورشلیم پست نیز بازتاب یافته است، نوشت: ایران در بحبوحه تنش با اسرائیل (رژیم صهیونیستی) و آمریکا از یک پهپاد جدید رونمایی کرد.

فرانس پرس نیز با استناد به گزارش خبرگزاری‌های داخلی در باره دقت و سرعت این پهپاد و اشاره به این که رژیم صهیونیستی تنش هایی را در منطقه ایجاد کرده است، افزود: اسرائیل به دلیل حملات به لبنان مقصر شناخته شده و اقداماتش باعث شد که سید حسن نصرالله رهبر حزب الله که از سوی ایران حمایت می‌شود وعده انتقام دهد. در عراق نیز، اسرائیل در انجام مجموعه حملاتی مقصر شناخته می‌شود.

کد خبر 453669

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی