عضو هیأت نظارت بر انتخابات شورایاری‌ها با بیان اینکه شورای شهر تمام‌قد از اعضای منتخب شورایاری حمایت خواهد کرد، گفت: اکثر اعتراضات به نتیجه انتخابات شورایاری بدون سند و مدرک متقن بود.

انتخابات شورایاری ها

به گزارش همشهری، افشین حبیب‌زاده در جشن عید غدیر خم که در محل خانه کارگر و با حضور علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران و جمعی از اعضای شورایاری عضو خانه کارگر برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و همچنین به افرادی که توانسته بودند با جلب اعتماد مردم به شورایاری محلات راه پیدا کنند، به ارائه گزارشی از نحوه اجرا و نظارت بر فرایند پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها پرداخت و گفت: امسال برای نخستین بار انتخابات به‌صورت الکترونیکی برگزار شد و مردمی که در شعب اخذ رأی حاضر می‌شدند با نشان دادن کارت ملی خود احراز هویت شده و با وارد کردن کد انتخاباتی نامزدها در دستگاه، رأی خود را به صندوق می‌انداختند.

عضو هیأت نظارت بر انتخابات شورایاری‌ها با اشاره به سرعت بالای روند اخذ و ثبت آرا، اظهار کرد: در بازدیدی که از برخی شعب اخذ رأی داشتم مشاهده کردم که با وجود حضور مردم در صف، روند احراز رأی‌دهندگان، اخذ رأی و ثبت آن سریع انجام می‌شد، پرینت رأی افراد نیز به آنها نشان داده می‌شد و بعد به داخل صندوق می‌افتاد. پس از پایان رأی‌گیری نیز سیستم، نتیجه را اعمال می‌کرد بدون اینکه هیچ اعمال نظر شخصی صورت گیرد و در نهایت نیز نتیجه انتخابات در کمترین زمان ممکن که حدود ساعت یک الی دو بامداد بود، اعلام شد.

عضو هیأت‌رئیسه شورای اسلامی شهر تهران به اعتراضات صورت گرفته از سوی نامزدها به نتیجه انتخابات پرداخت و گفت: تعداد کثیری از این شکایات بدون مستند بود و حتی شنیدن برخی از آن اعتراضات هم ما را می‌رنجاند و وارد نبود؛ مثلا اعتراض جمعی را برای من فرستاده بودند که در فلان منطقه نیمی از افراد راه یافته به شورایاری محلات، جدید بوده و شناخته نیستند و کلی بیانیه صادر کرده بودند. این بحث‌ها جای تأسف داشت که نتیجه آرا را نمی‌پذیریم و علاوه بر آن مطالبی را نیز مطرح کنیم که جای تأمل دارد.

وی ادامه داد: برخی نیز در اعتراضات خود اعلام کردند که نامزد پیروز در انتخابات، اشخاصی را از محلات دیگر آورده و یا نامزد منتخب، کارمند شهرداری بوده است؛ درصورتی که ما اعلام کرده بودیم که کارمند شهرداری درصورتی که محل سکونتش با شهرداری منطقه‌ای که در آن اشتغال دارد، متفاوت باشد، حضورش در انتخابات هیچ ایرادی ندارد. با وجود اینکه همه این شکایت‌ها به‌صورت شبانه‌روزی بررسی شد، اکثریت قریب به اتفاق اعتراضات بدون سند متقن بود.

حبیب‌زاده با تأکید بر اینکه مجریان انتخابات نیز هیچ دخالتی در نتیجه نداشتند و شمارش آرا نیز دستی نبوده که شائبه دخالت در نتیجه مطرح شود، خطاب به افرادی که نتوانستند در انتخابات رأی لازم را کسب کنند، گفت: ما باید نتیجه انتخابات را بپذیریم. اگر برای مردم نامزد شده بودیم و می‌خواهیم به مردم خدمت کنیم، باید دست به‌دست هم دهیم تا محله بهتری داشته باشیم. اما اگر افرادی بخواهند در طول ۳ سال آینده تخریب کنند و اجازه فعالیت به اعضای شورایاری را ندهند و در کار آنها کارشکنی کنند بدانند که اعضای شورای شهر از تمام افرادی که رأی آورده باشند تمام‌قد حمایت خواهد کرد تا بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند. از کسانی هم که رأی نیاوردند ضمن تشکر از حضورشان در رقابت، می‌خواهیم در کنار اعضای شورایاری بوده و برای بهبود وضعیت محله خود با یکدیگر همکاری کنند.

رئیس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح وظایف شورایاری که اخیر از سوی اعضای شورای شهر اصلاحاتی در آن صورت گرفته پرداخت و گفت: شرح وظایف جدید شورایاری‌ها برخاسته از آسیب‌شناسی بود که در ابتدای دوره انجام دادیم. در مقدمه این شرح وظایف آمده که جایگاه شورایاری کجاست و زیرنظر شورای اسلامی شهر تهران فعالیت خواهد کرد. شورای شهر دائما بر فعالیت شورایاری‌ها نظارت خواهد داشت و از فعالیت آنها گزارش تهیه خواهد کرد تا به بهترین نتیجه عملکردی برسد.

عضو ستاد هماهنگی شورایاری‌ها بر لزوم دقت بر موارد ذکر شده در ۱۷بند شرح وظایف شورایاری‌ها تأکید کرد و گفت: تمامی اعضای شورایاری باید این ۱۷بند را به‌طور دقیق مطالعه کنند تا از وظایف، اختیارات و تکالیف خود آگاه شوند. در گذشته برخی اعضای شورایاری در مراجعات خود درخواست‌هایی داشتند که در حیطه اختیارات شورایاری‌ها و حتی شورای شهر هم نبود.

وی با تأکید بر لزوم پرهیز از مکاتبه با نهادهای خارج از سیستم مدیریت شهری اظهار کرد: در ۱۷بند، وظایف شورایاری به‌طور مشخص ذکر شده که ازجمله آنها می‌توان به مشارکت، همکاری و اقدام مؤثر برای تقویت محلی و شناخت، بررسی و اولویت‌بندی نیازها، نارسایی‌ها و مشکلات اشاره کرد. اینکه شورایاری‌ها بعضا با وزرا مکاتبه و بعد گله می‌کنند که چرا پاسخ نامه آنها داده نشده به این دلیل است که آن مکاتبه از وظایف شورایاری‌ها نیست.

حبیب‌زاده در پایان از اعضای شورایاری‌ها خواست در تصمیم‌گیری‌ها از مردم محله دعوت کرده و با بهره گرفتن از ظرفیت متخصصان ساکن در محله در جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت محله تلاش کنند.
 

کد خبر 452511

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =