همشهری آنلاین: شهر تعز در جنوب غرب یمن صحنه درگیری‌های شدید بین شبه نظامیان طرفدار امارات و عربستان سعودی است.

درگيري در تعز

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم؛ درگیری های شدید شبه نظامیان اماراتی و سعودی به تعز کشیده شده است.

شهر تعز جنوب غرب یمن شاهد درگیریهای شدیدی بین گروه ابوالعباس که از سوی امارات حمایت می شود و شبه نظامیان حزب الاصلاح است. این درگیریها در مناطق متعددی از شهر تعز ادامه دارد و به کشته و زخمی شدن شماری از هر دو طرف منجر شده است.

ناظران بر این باورند که امارات در حال گسترش نفوذ خود و افزایش تنش ها و درگیریها در استان های جنوبی یمن است.

خالد الصایدی خبرنگار شبکه تلویزیونی العالم گفت:‌ ظاهرا شهر تعز نیز شاهد همان سناریویی است که در شهر عدن در طول هفته های گذشته به اجرا در آمده است. اختلافات موجود بین مزدوران سعودی و اماراتی بار دیگر شدت گرفته است. منابع محلی تاکید می کنند که درگیریهای شدیدی بین گروه موسوم به ابوالعباس -که از سوی کشور امارات حمایت و پشتیبانی می شوند- با گروه موسوم به حزب الاصلاح در بخش های مختلفی از شهر تعز در جریان است. این درگیریها به کشته و زخمی شدن شماری از هر دو طرف درگیریها انجامید.

نیروهای گروه ابوالعباس تلاش کردند به شهر بازگردند تا بر این شهر مسلط شوند.

فهمی الیوسفی معاون وزیر اطلاع رسانی یمن در مصاحبه با خبرنگار العالم گفت: «همه نشانه ها حاکی است که تعز شاهد درگیری خونینی بین گردانهای مسلح خواهد بود که می تواند خطرناک تر از حوادث کنونی در جنوب یمن باشد؛ زیرا در این استان امروز عملیات آماده سازی نیروها از هر دو طرف بسیار خطرناک است».

خبرنگار العالم افزود: در عدن نشانی از تغییر مواضع شورای انتقالی جنوبی که از سوی امارات حمایت می شود وجود ندارد و این شورا قصد عقب نشینی از پایگاه هایی که در اختیار گرفته است ندارد این در حالی است که کمیته ای سعودی - اماراتی در این منطقه حضور دارد و ائتلاف درباره آن می گوید این کمیته بر موضوع عقب نشینی نظارت دارد.

ناظران سیاسی معتقدند که این کمیته در واقع کمیته ای نمادین برای کاهش خشم دولت عبدربه منصور هادی پس از شکست آن است و شورای انتقالی جنوبی تاکید کرده بود که تصمیم دارد بر شهر عدن تسلط کامل داشته باشد و زمام امور استان های جنوبی را در اختیار بگیرد.

علی الاسدی نویسنده و تحلیلگر سیاسی نیز در مصاحبه با خبرنگار العالم گفت: «هر گامی که هم اکنون برداشته شود و شورای انتقالی جنوبی بخواهد به اجرا در آورد با نظارت کمیته سعودی - اماراتی خواهد بود و هر دو رژیم سعودی و اماراتی در جریان خواهند بود؛ از اینرو همه این درگیریها برای افزایش نفوذ در این مناطق است».

خبرنگار العالم ادامه داد: ائتلاف متجاوز سعودی با عوامل محلی خود می خواهد اهداف استعمارگرانه خود را به اجرا در آورد و از طریق حمایت از گردانهای مسلح و مزدور، تنش ها را افزایش دهد و درگیریهای داخلی را تشدید کند. ناظران بر این باورند که استان ها و شهرهای دیگر یمنی نیز شاهد حوادث مشابهی خواهد بود.

این در حالی است که تحولات و حوادث سریعی که در استانهای زیر سلطه کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی - اماراتی اتفاق می افتد خبر از مرحله جدید درگیریها می دهد. در این مرحله حقیقت اهداف کودکانه ائتلاف سعودی در یمن برای همه مشخص خواهد شد.

کد خبر 452074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار