همشهری آنلاین: رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه با فاجعه خالی ماندن ظرفیت رشته‌های علوم پایه مواجه‌ هستیم، ‌ گفت: در عرصه گرایش به سمت رشته‌های علوم تجربی با یک فاجعه در کشور مواجه هستیم و ظرفیت بسیاری از رشته‌های علوم پایه خالی مانده است.

ابراهيم خدايي

به گزارش ایسنا، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان این مطلب، به طرح دو فوریتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور افزایش ظرفیت پذیرش در رشته‌های پزشکی اشاره کرد و گفت: اگر این موضوع از سوی مجموعه دولت مطرح می‌شد، ما باید ورود پیدا کرده و در خصوص آن توضیح می‌دادیم، اما کسانی که این طرح را مطرح کرده‌اند خارج از زیرمجموعه دولت بوده و یک سری استدلال‌هایی نظیر نسبت پایین پزشکان ایران در آسیا و آمار کم پزشکان در مقایسه با استانداردهای جهانی را عنوان کرده‌اند.

وی تصریح کرد: آنچه که امروزه در گروه علوم تجربی اتفاق می‌افتد، ترکیبی از عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در این گروه آزمایشی است. یعنی اینکه اولا داوطلبان پیش از دوره دیپلم به سمت گروه تجربی گرایش دارند و صرفا با هدف تحصیل در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گروه آزمایشی علوم تجربی را انتخاب می‌کنند که این هدف به دلیل مسائل اجتماعی و اقتصادی نظیر ارتقای منزلت اجتماعی و تضمین شغل و درآمد اتفاق می‌افتد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین خاطرنشان کرد: در عرصه گرایش به سمت رشته‌های علوم تجربی با یک فاجعه در کشور مواجه هستیم و ظرفیت بسیاری از رشته‌های علوم پایه خالی مانده است.

خدایی معتقد است: برای توسعه کشور باید در دو حوزه رشته‌های علوم انسانی و ریاضی که نقش اساسی در توسعه هر جامعه دارند، سرمایه‌گذاری کنیم. در واقع رشته‌های فنی و علوم انسانی از جمله این رشته‌هایی هستند که توسعه هر جامعه‌ای بر اساس آن اتفاق می‌افتد اما در ایران وضعیت به گونه‌ای است که داوطلبان به سمت رشته‌های تجربی گرایش پیدا کرده‌اند.

خدایی تاکید کرد: گرایش داوطلبان به سمت رشته‌های تجربی، آموزش و پرورش را به دلیل انباشت دبیرستان‌ها با داوطلبان علوم تجربی با چالش مواجه کرده است و از طرفی رشته‌های علوم پایه از جمله رشته‌های ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست، آمار و ... به دلیل کاهش استقبال از سوی داوطلبان، دچار صدمه شده‌اند.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد: اگر ظرفیت ورود به رشته‌های علوم تجربی برای سال جاری افزایش پیدا کند طبیعتا ما نیز مجری قانون هستیم و در سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان یک مرکز اجرایی این قانون را برای پذیرش داوطلبان اعمال خواهیم کرد.

کد خبر 450989

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =