همشهری آنلاین: خطیب نماز جمعه تهران گفت: در چند هفته گذشته حدود هفت اظهار و اقدام انقلابی در کشور داشتیم و وظیفه خود می‌دانم این‌اقدامات را بیان کنم تا همه بدانند که ما قدردان این مواضع انقلابی هستیم.

احمد خاتمي

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به سالگرد برگزاری اولین نماز جمعه تهران توسط آیت‌آلله طالقانی با تاکید بر اهمیت برپایی نماز جمعه گفت: نماز جمعه تریبون ولایت و فراحزبی است اما باید رهنمودهای ولایت را در آن تبیین کرد.

وی خطاب به ائمه جمعه در بیان اهمیت برپایی نماز جمعه گفت: شما باید مطالعه کرده سخن بگویید و تحلیل‌های جذاب عرضه کنید و خود را مدیون مردم ببینید و اختصار را هم رعایت کنید که روش پیامبر (ص) بوده است.

خاتمی هم‌چنین خطاب به ستادهای نماز جمعه اظهار کرد: برای این‌که نماز جمعه باشکوه برگزار شود این ستادها زحمات زیادی می‌کشند. تلاش کنند سرمایش و گرمایش مناسب و فضای معطر و تکریم نماز گزاران در دستور کارشان باشد. هم چنین مردم هم حساب بیشتری برای برپایی نماز جمعه باز کنند به ویژه جوانان که زینت مجلس هستند به آن اهمیت دهند.

خطیب نماز جمعه تهران از رسانه‌های شنیداری و مکتوب، فضای مجازی و دیداری خواست تا به نماز جمعه کمک کنند و خوشخال نباشند که نماز جمعه خلوت شده است.

وی ادامه داد: تخریب نماز جمعه سرمایه سوزی است. صدا و سیما خدا رو شکر در میدان است و انتظار می‌رود تلاش بیش‌تری کنند و برنامه‌های بهتری برای تشویق مردم ارایه دهند.

خاتمی هم‌چنین خطاب به مسئولان کشور در سراسر کشور به ویژه تهران گفت: مسئولان توجه کنند که حضورشان در نماز جمعه اولا اجرای شعائر است دوما به نفع خودشان است و از جلوه‌های مردمی بودن آنهاست و چه بسا گره‌هایی با حضور او در نماز جمعه حل می‌شود.

امام جمعه موقت تهران در ادامه در خطبه‌های دوم به سی و یکمین سالگرد عملیات مرصاد که منافقین با همدستی صدام به غرب کشور حمله کردند اشاره کرد و گفت: بازیگر اصلی این میدان آمریکا بود و بازیگر در صحنه، صدام و منافقین. رزمندگان ما صاعقه‌وار  بر آنها هجوم بردند و کمر آنها را شکستند و هشتاد درصد منافقین در این عملیات به کلی از بین رفتند. پیروزی در این عملیات بزرگ‌ترین شکست برای آمریکا، رژیم صهیونیستی، منافقین و صدام بود. منافقین همان داعشی‌ها هستند. آنها هفده هزار نفر را با ترور به شهادت رساندند. اینها نوکر محض آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند اما به فضل خدا ذلیل هستند.

وی هم‌چنین در ادامه به دوازدهمین سالگرد درگذشت فقیه مرحوم آیت‌الله مشکینی اشاره کرد و گفت: عالمی فقیه و مفسر که ۵۰ جلد کتاب از او به جای باقی مانده است. عالمی انقلابی که عمرش را با ولایت سپری کرد. با امام و رهبری بود و استاد برجسته اخلاق بود.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به دزدی دریایی انگلیسی‌ها در دریاهای آزاد گفت: این اقدام یادآور انواع جنایت این روباه پیر استعمارگر است. من سی و هفت مورد از جنایت و اقدامات این دولت علیه ایران را یادداشت کردم که در این جا به هشت مورد آن اشاره می‌کنم.

خاتمی اظهار کرد: انگیسی‌ها در تکه پاره کردن ایران و تجزیه آن در سال‌های ۱۸۰۲، ۱۹۰۱، ۱۸۵۷ ۱۸۸۷، ۱۹۷۱ در خط مقدم بوده‌اند، در غارت کشور از جمله قرارداد رویترز، در قحطی بزرگ جنگ جهانی اول که ۴۰ درصد مردم ایران از گرسنگی مردند و هشت تا ده میلیون نفر کشته شدند. دخالت‌های وحشیانه علیه ملت از جمله در به انحراف کشیدن انقلاب مشروعیت، روی کار آوردن رضا خان و پسرش، کودتای ۲۸ مرداد، آموزش ساواکی‌ها، ایجاد فرقه بابیت و بهائیت، آوردن و ترویج مواد مخدر، توطئه مدام علیه انقلاب اسلامی، کمک به صدام در جنگ تحمیلی، همکاری با آمریکا در تحریم‌ها علیه ایران و حمایت بی‌پرده و مستمر از اشخاص و گروه‌های برانداز ایران به ویژه حمایت از فتنه‌های سال‌های ۷۸ و ۸۸. اینها از جمله دلایل تنفر دولت و مردم ایران از انگلیس است.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه سخنان خود گفت: در چند هفته گذشته حدود هفت اظهار و اقدام انقلابی در کشور داشتیم و وظیفه خود می‌دانم این‌اقدامات را بیان کنم تا همه بدانند که ما قدردان این مواضع انقلابی هستیم. اول این‌که هیچ‌گاه شیرینی برخورد رهبری در دیدار نخست‌وزیر ژاپن در تحقیر ترامپ و دولت آمریکا از کام ما نرفته و نخواهد رفت. هم‌چنین پیام‌های عزت‌مندانه‌ای از سوی مسئولان کشور مخابره شد مبنی بر این‌که ما حاضر نیستم زیر بار زور برویم و به اسم مذاکره کنار میز تسلیم نمی‌نشنیم؛ این پیام‌ها از جنس "هیهات من الذله" است.

وی درباره اسقاط پهپاد متجاوز آمریکایی به مرزهای آبی کشور تصریح کرد: این اقدام نماد اقتدار نیروهای مسلح بود. هم‌چنین توقیف کشتی انگلیسی در تنگه هرمز که متخلف بود و قوانین دریایی را زیر پا گذاشت اقدامی اقتدارمند بود. این اقدام در حالی انجام شد که در روزهای دور این روباه مکار در ایران دولت عوض می‌کرد اما امروز به ذلت این‌چنینی افتاده‌ است. لازم است عزیران دیپلمات‌ ما و میانجی‌گرها حواس‌شان جمع باشد که مواضع عزت‌مندانه به همین شکل بگیرند.

خاتمی دستگیری ۱۷ جاسوس آمریکایی توسط سربازان گمنام انقلابی را اقدامی افتخارآمیز دانست و گفت: این کار به وقت اعلام و اقدام شد و این افراد به دستگاه قضا سپرده شدند.

امام جمعه موقت تهران هم‌چنین کاهش تعهدات برجامی را از جمله اقدامات ستودنی کشور دانست و افزود: این اقدام آفرین دارد. آنها یازده تعهدشان را زیر پا گذاشتند و حالا می‌گویند شما اقدامی انجام ندهید، عقل و انصاف می‌گوید اتفاقا برخورد کنیم و تا الان هم تعهدات کاهش یافته و خواست ملت این است که این راه ادامه یابد.

خاتمی در ادامه اقدام انقلابی نیروی انتظامی در برخورد با بی‌حجابی را ستود و اظهار کرد: در نظام اسلامی بی‌حجابی و بدحجابی جرم مشهود است و وظیفه این نیرو است که با آن مقابله کند. خیلی‌ها صحبت می‌کنند که باید کار فرهنگی کنید اما به عنوان یک کارشناس دین می‌گویم باید کار فرهنگی و اجرایی با هم باشد. تقاضا می‌کنم از کسانی که به وظیفه خودشان عمل نمی‌کنند لااقل به این خدمتگزاران خسته نباشید بگویند و قانون شکنان را جری نکنند. دل متدینین از این مساله خون است. این متدینین نظام اسلامی را پاسداری کرده و می‌کنند. سخن از تقابل با افراد بد حجاب و بی‌حجاب و غیره نیست، سخن از امنیت اخلاقی و روانی جامعه است.

وی در رابطه با سفر هیات فلسطینی به ایران و دیدارشان با رهبری گفت: صهیونیستی‌ها می‌خواهند مساله فلسطین از یاد برود و به جای این‌که مساله جهان اسلام باشد آن را به عنوانه مساله عربی طرح کنند اما امام راحل این دو توطئه را خنثی کرد و رهبری نظام هم گفتند ایران در این قضیه فلسطین کاملا جدی است و ایران با هیچ کشوری در این مورد رو در بایستی ندارد. ایران و همه آزادگان عالم معامله قرن را خیانت قرن می‌دانند و در برابر آن ایستاده و مقاومت می‌کنند.

خاتمی با اشاره به احکام مقام معظم رهبری در انتصاب مرتضی بختیاری به ریاست کمیته امداد امام خمینی و پرویز فتاح به ریاست بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: هر دو حکم تاکید داشتند که به فکر تهیدستان باشید، تهیدستان گدا نیستند، کسانی هستند که نمی‌توانند به راحتی زندگی‌شان را اداره کنند و اهم توصیه‌های بنده هم همین است، اولا اهتمام به توانمندسازی تهیدستان داشته باشید به شکلی که آنها ایجاد درآمد با ثبات داشته باشند و دوم این‌که در این امر رعایت کرامت را در نظر بگیرید. امام جمعه موقت تهران درباره مساله دردناک شیخ زکزاکی گفت: شیخ زکزاکی رهبر مسلمانان نیجریه با وضعیت جسمانی وخیمی رو به رو است. زندانی ارتش است و فرزندانش کشته‌ شده‌اند و باقی اعضای خانواده در محاصره پلیس هستند. به پلیس و دولت نیجریه می‌گوییم بلایی که سر زکزاکی می‌آید از سوی عربستان و رژیم صهیونیستی است و با طناب اینها به چاه نروید. ایران گفته است که آماده‌ایم بیمار را بپذیریم و بهتر است که این پیشنهاد را قبول کنید و بدانید هر بلایی سر زکزاکی بیاید شما در خط مقدم این جنایت هستند.

کد خبر 449267

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دین و اندیشه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی