همشهری آنلاین: بانک مرکزی گزارش تحولات خردادماه بازار معاملات مسکن شهر تهران را در حالی منتشر کرد که این گزارش نشان دهنده کاهش حدود ۶۰ درصدی معاملات خرید و فروش مسکن نسبت به خرداد۹۷ است اما هنوز قیمت ها افزایش دارد.

مسكن اجاره

به گزارش فارس، در حالی که به گفته قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک، کسادی بر بازار مسکن حاکم است و قیمت‌ها به ثبات رسیده است اما گزارش روز گذشته بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در خرداد ماه نشان می‌دهد که میزان معاملات ۵۹،۸ درصد کاهش داشته است اما قیمت‌ها نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴.۹ و ۱۰۴.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اکثر کارشناسان اقتصادی و بخصوص محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بر این باور هستند که اگر مردم نسبت به خریداری مسکن اقدام نکنند، قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند اما ظاهرا هنوز این کاهش تعداد معاملات برای این افت قیمت مد نظر وزیر راه کافی نیست.

بر اساس گزارش منتشر شده بانک مرکزی، خرداد ماه امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۶ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۹.۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین در خرداد ماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران بالای ۱۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴.۹ و ۱۰۴.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.  

این گزارش حاکی است که از مجموع ۵۹۸۶ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۹.۷ درصدی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند و در عین حال، بیشترین تعداد معاملات در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران متعلق به منطقه ۵ شهری تهران با ۱۵ درصد بوده است.

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در خصوص اجاره بهای مسکن نیز حاکی از آن است که شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری در خرداد ماه امسال به ترتیب ۲۳ و ۲۰.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته است.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در خرداد ماه امسال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که از مجموع ۵۹۸۶ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۹،۷ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با خرداد ماه سال قبل ۰،۴ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

کد خبر 449215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

دیدگاه خوانندگان