همشهری آنلاین: فرانسه نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد بود که قانون کپی رایت مورد حمایت از روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها را اجرایی می‌کند. این قانون در ماه مارس گذشته به تصویب پارلمان اروپا رسیده بود. پارلمان ملی فرانسه این قانون را تصویب کرد.

فرانسه؛ گوگل و فیس‌بوک برای بازنشر مطالب باید با صاحب اثر مذاکره کنند

طبق این قانون شبکه‌های اجتماعی بزرگ از جمله فیسبوک و شرکت گوگل و دیگر غول‌های اینترنتی مجبور هستند که با امضای توافق‌نامه میان هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران یا مذاکره با آن‌ها حقوق مادی این گروه را به طور کامل پرداخت کنند، در غیر این صورت دولت فرانسه وارد عمل خواهدشد.

کمیسیون اروپا می‌گوید هدف از اجرای این قوانین حفظ میراث فرهنگی و برقراری عدالت برای تولیدکنندگان هنر و محتوا است و شرکت‌های غول رسانه‌ای از جمله گوگل و یوتیوب را وادار خواهد کرد از حق مولف دفاع کنند.

قانون حفظ حق مولف سال هاست در بخش نشر کتاب و موسیقی به اجرا درمی آید.

فرانک رستر، وزیر فرهنگ فرانسه می‌گوید از این که کشورش نخستین عضو اتحادیه اروپا در اجرایی کردن چنین قانونی است به خود می بالد. مهم ترین مخالفان تصویب چنین طرحی شرکت‌های چندملیتی چون گوگل و فیس بوک بودند.

آنها از این پس باید، دست کم در فرانسه، هزینه متون انتشار یافته در وبسایت های خود را به صاحبان اثر پرداخت کنند.

برخی از منتقدان این قانون می‌گویند تصویب آن، باعث کاهش انتقال اطلاعات و دانش و فرهنگ در جهان می شود چرا که دیگر مطالب بصورت رایگان روی شبکه های اجتماعی و دنیای دیجیتال قرار نخواهدگرفت.

گفته می شود یکی از دلایل عمده عدم تصویب و اجرای چنین قانونی دربرخی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا همین وجه انتقادی است.

یورونیوز

کد خبر 449182

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =