همشهری آنلاین: ابری‌ترین و خنک‌ترین هوای تابستانی ۶۰ سال اخیر در توکیو علاوه بر راکد کردن بازار لباس‌های تابستانی، بهای برخی سبزی‌ها از جمله خیار را تا ۷۰ درصد افزایش داده است.

بازار ميوه و تره بار توكيو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، از زمان آغاز ثبت روند دگرگونی‌های دمایی و اقلیمی از ۱۹۶۱ شهروندان ژاپن هرگز شاهد این حجم ابر در آسمان توکیو نبوده‌اند. این هوای ابری بیش از هر چیز بر بازار سبزی‌ها و صیفی‌ها تاثیر گذاشته، به گونه‌ای که در سه هفته اخیر هر روز کمتر از سه ساعت آفتاب بر زمین تابیده است.

در این میان، بازار خیار بیش از همه تحت تاثیر قرار گرفته و بهای آن در مجمع‌الجزایر ژاپن حدود ۷۰ درصد بالا رفته است. بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری ژاپن، بسیاری از سبزی‌ها و صیفی‌ها در یک ماه اخیر در بازار مرکزی توکیو افزایش دورقمی قیمت داشته‌اند. هر چند از سوی دیگر، آفتابی بودن هوای جزیره هوکایدو در شمال ژاپن باعث کاهش چشمگیر بهای پیاز، ترب‌سفید و هویج شده است.

کارشناسان دلیل اصلی هوای ابری و خنک و بارانی این روزهای توکیو را رخ دادن یک گردباد هوایی در دریای اوکوتسک روسیه می‌دانند که باعث سرازیر شدن هوای مرطوب و خنک به سمت ژاپن شده است. فصل باران‌های موسمی در ژاپن از اواخر ژوئن تا اوایل جولای است و معمولا با یک توده هوای گرم و بسیار مرطوب به مدت حدود دو ماه ادامه می‌یابد. هوای خنک امسال در عین حال بازار لباس‌های تابستانی را هم راکد کرده است.

هوای بسیار گرم سال گذشته تعدادی از شهروندان ژاپنی را به کشتن داد، گروهی را به بیمارستان فرستاد و رکورد گرم‌ترین دمای هوا را هم با بیش از ۴۱ درجه سانتیگراد در سایتاما در شمال توکیو ثبت کرد. هر چند ورزشکاران و سازمان‌دهندگان المپیک ۲۰۲۰ توکیو امیدوارند هوای خنک تابستان امسال سال آینده تکرار و بازی‌های المپیک ۲۴ جولای تا ۹ اوت در هوایی مناسب برگزار شود.

کد خبر 448190

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =