همشهری آنلاین: شبکه خبری الجزیره با بازتاب بیانیه سه کشور اروپایی در باره برجام گزارش داد: کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان خواستار بازگشت ایران و آمریکا به پای میز مذاکره و خودداری از دامن زدن به تنش‌ها در منطقه شده و هشدار دادند که این توافق می‌تواند با از سرگیری تحریم‌های واشنگتن علیه تهران نابود شود.

اتحاديه اروپا

به گزارش ایرنا، این شبکه خبری انگلیسی زبان روز دوشنبه گزارش داد: طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های غربی همزمان با درخواست از سرگیری مذاکره در بحبوحه تنش‌ها بین تهران و واشنگتن هشدار داده‌اند که این توافق تاریخی ممکن است به شکست بینجامد.

الجزیره با اشاره به بیانیه مشترک روز یکشنبه فرانسه، بریتانیا و آلمان نوشت: سه کشور هشدار داده‌اند که این توافق که چهار سال پیش بدست آمد، می‌تواند با از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران نابود شود.

الجزیره نوشت: تنش‌ها بین واشنگتن و تهران، همزمان با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های یکجانبه از جمله علیه بخش نفتی و بانکی این کشور تشدید شده است. در واکنش به این اقدامات آمریکا، ایران اردیبهشت گذشته اعلام کرد که ممکن است تعهدات خود به توافق را کاهش دهد.

الجزیره مدعی شد این وعده تهران در حالی مطرح شد که طرف‌های اروپایی توافق همچنین به آن پایبند بودند. از آن زمان به بعد تهران ذخایر اورانیوم غنی شده خود را از سطح موردتوافق افزایش داده و غنی سازی اورانیوم را به سطح بالاتر از ۳.۶۷ درصد مجاز درتوافق رسانده است.

شبکه خبری الجزیره قطر با اشاره به نشست امروز دوشنبه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل افزود: انتظار می‌رود وزیران اروپایی در این نشست به دنبال یافتن راهی برای کاستن از تنش‌ها در روابط واشنگتن و تهران باشند که به دنبال لغو دقیقه نودی تصمیم آمریکا برای حمله به ایران درماه گذشته میلادی تشدید یافته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات اروپایی (که نامش فاش نشده) نوشت: این توافق در آستانه سرازیری سقوط قرار دارد. پیام روز دوشنبه وحدت مواضع اتحادیه اروپا را نشان خواهد داد و در عین حال این موضوع را برای ایران روشن خواهد کرد که باید به مسیر اصلی بازگردد. الان چیزی برگشت پذیر نیست پس فضای بیشتری برای دیپلماسی داریم.

توافق در لب مرز قرار دارد. پیام روز دوشنبه نشان دادن اتحاد اروپا است، ولی می‌خواهد برای ایران روشن سازد که باید به آن (برجام) برگردد. »

الجزیره نوشت: با این حال، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه همزمان با خواسته تهران از اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا انگشت اتهام را به سوی اروپایی‌ها دراز کرد.

تلویزیون دولتی ایران به نقل از ظریف خطاب به اروپایی‌ها نوشت: تفاوتی جدی بین آنچه که انجام می‌دهید و آنچه که از تمایل خود اعلام می‌کنید وجود دارد.

الجزیره به بخش از سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورودبه نیویورک اشاره داشت.

ظریف روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: اروپایی‌ها ادعا می‌کنند که تمایل دارند برجام را حفظ کنند اما هنوز شاهد این نبوده‌ایم که برای حفظ برجام به سرمایه گذاری حاضر باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد، بین اظهار علاقه و اعلام اراده برای حفظ یک توافق بین المللی با اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری تفاوت جدی وجود دارد و اروپایی‌ها هنوز این را نشان نداده‌اند.

الجزیره در گزارش خود اشاره‌ای هم به اینستکس کرده و نوشت: در هفته‌های گذشته طرف اروپایی توافق تأیید کردند که سازوکار جدیدمالی وارد فاز عملیاتی شده است. این سازوکار به شرکت‌های اروپایی و ایرانی اجازه می‌دهد بدون هیچ جریان مستقیم مالی مراوده تجاری داشته باشند و سازوکار مالی آمریکا را دور بزنند.

الجزیره افزود: اینستکس مقدمتا کالاهای انسان دوستانه از جمله دارو، وسایل پزشکی و غذا را شامل می‌شود که به طور مستقیم در معرض تحریم‌های آمریکا نیست.

این رسانه نوشت: در حالی که دیپلمات‌ها گفته‌اند که به هر حال نگران نتایج ناخواسته اقدام خود از سوی آمریکا هستند، مقام‌های ایرانی بارها گفته‌اند که اینستکس باید شامل فروش نفت و ارائه تسهیلات اعتباری برای فروش نفت باشد.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه هفته گذشته مشاور ارشد خود را به تهران اعزام کرد تا پیشنهاداتی را برای حفظ وضعیت کنونی به منظور خرید زمان ارائه دهد. او گفت قصد دارد پیشرفت دیپلماتیک در این زمینه را تا ۱۵ ژوئیه بررسی کند.

الجزیره نوشت: «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران روز یکشنبه در نطقی تلویزیونی گفت که تهران آماده از سرگیری مذاکرات در صورت اقدام آمریکا در لغو تحریم‌ها و بازگشت به توافق هسته‌ای است. اما «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تاکنون نشانه‌ای را درباره عقب نشینی از مواضع خود بروز نداده و وعده تشدید تحریم‌ها را داده است.

ایران هر گونه مذاکره را به امکان صادرات نفت خود همچون دوران قبل از خروج آمریکا از توافق مشروط کرده است.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه پیش از حضور در نشست شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: صورت جلسه فشرده نشست امروز با محوریت ایران و حفظ توافق هسته‌ای (برجام) است.

جمهوری اسلامی ایران یکشنبه هفته گذشته و به دنبال عدم پایبندی طرف‌های اروپایی توافق به تعهدات برجامی خود و برآورده نشدن مطالبات ایران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای را اجرا کرد که بر اساس آن، ایران دیگر محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد.
جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تاکید کرده این گام‌ها در چارچوب برجام و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق است و در صورتی که شرکای برجام گام‌های لازم برای ایفای تعهدات خود بردارند این اقدامات به سرعت قابل بازگشت است.

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا به بروکسل رفته، بار دیگر با بیان اینکه کاهش تعهدات از سوی ایران یک واکنش بد به یک تصمیم بد بود گفت: اروپا باید در موضوع ایران با هم متحد باقی بمانند.

«میشائیل روت» وزیر امور اروپایی دولت آلمان پیش از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل تاکید کرد که مقامات اروپایی بدنبال یافتن راهی برای کاهش تنش‌ها درمورد ایران هستند.

«جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس که برای شرکت در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به سر می‌برد، گفت: هنوز پنجره کوچکی برای حفظ برجام باز است.

کد خبر 447899

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =