همشهری آنلاین: ناو جدید هواپیمابر انگلیس به ارزش ۳.۱ میلیارد پوند، به دلیل نشت آب به درون آن، دوره فعالیت آزمایشی خود را رها کرد و به بندر پورتسموث بازگشت.

ناو هواپيمابر اچ ام اس انگليس

این ناو جنگی با نام اچ ام اس ملکه الیزابت که قرار است پرچمدار نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا باشد، ماه گذشته برای انجام دوره آزمایشی پنج هفته‌ای بندر پورتسموث را به مقصد بندر همشایر ترک کرد.

به گزارش یورونیوز، یک سخنگوی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در این باره گفت: «به‌دنبال یک مسئله جزیی در سیستم داخلی ناو ملکه الیزابت، شرکت کشتیرانی مجبور به تخلیه مقدار کمی آب از داخل کشتی شد. » وی تاکید کرد که تحقیق درباره علت این حادثه در حال انجام است.

طبق گزارش رسانه‌های بریتانیایی لوله انتقال آب با فشار بالا در این کشتی ترکیده‌ و باعث ورود ۲۰۰ تن آب به داخل کشتی شده است. این موضوع به پله‌ها و عرشه کشتی خسارت وارد کرده است. این درحالی است که نیروی دریایی بریتانیا می‌گوید که بدنه کشتی آسیب ندیده و آب از داخل ناو تخلیه شده است.

نیروی دریایی بریتانیا اعلام کرد که این ناو هواپیمابر ۶۵ هزار تُنی تا آخر هفته به دلیل اقدام‌های پیشگیرانه به بندر پورتسموث می‌رسد.

  • سابقه نشتی آب در ناو هواپیمابر ملکه الیزابت

این ناو پیش از این نیز مشکل نشتی آب به درون خود را داشت به‌طوریکه در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شد یکی از میل پروانه‌های آن خوب عایق‌بندی نشده و از آن آب به داخل ناو نشت می‌کرد.

این کشتی قرار است در اواخر سالجاری در ادامه دوره آزمایشی فعالیت خود با جت‌های جنگی اف-۳۵ بریتانیا راهی ایالات متحده آمریکا شود.

نیروی دریایی بریتانیا، ناو ملکه الیزابت و ناو در دست احداث شاهزاده ولز را بزرگترین و پیشرفته‌ترین کشتی‌های جنگی ساخته شده برای نیروی دریایی سلطنتی می‌نامند.

سفارش ساخت ناو هواپیمابر ملکه الیزابت در سال ۲۰۰۷ داده شود و انتظار می‌رفت که تا سال ۲۰۱۵ کار ساخت به پایان برسد و وارد نیروی دریایی بریتانیا شود اما به‌دلیل مشکلات در تامین هزینه ساخت آن، این روند تا سال ۲۰۱۶ ادامه پیدا کرد.

عرشه پرواز ناو ملکه الیزابت ۲۸۰ متر طول و ۷۰ متر پهنا دارد یعنی معادل سه زمین فوتبال است. این ناو قادر است که ۶۰ هواپیما را حمل کند.

کد خبر 447476

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =