زهرا اشرف‌زاده-  البرز- خبرنگار: در ماه‌های اخیر تقریبا هر چند هفته یکبار شاهد افزایش قیمت یکی از میوه‌ها، سبزیجات و یا صیفی‌جات در بازارهای البرز بوده‌ایم، به طوری که این موضوع سوژه داغ گفت و گوی مردم هم شده است.

صادرات، متهم اصلی گرانی سیب‌زمینی

این بار نوبت سیب‌زمینی این محصول پرمصرف است. از هفته‌های ابتدایی امسال تاکنون بازار سیب‌زمینی نوسانات و تنش‌های قیمتی متعددی را تجربه کرده است. هر کیلوگرم سیب‌زمینی که در روزهای پس از تعطیلات نوروزی حدود ۴ هزار تومان بود، اکنون به کیلویی حدود ۱۰ هزار تومان هم رسیده است. این بار هم وقتی به سراغ ریشه گرانی این محصول می‌رویم، دوباره به موضوع صادرات برمی‌خوریم؛ هرچند وزیر جهاد کشاورزی این موضوع را قبول ندارد. البته سیل هم از دیگر بهانه‌ها برای گرانی است، گرانی‌هایی که باز هم گلایه مردم را به دنبال دارد و باز هم هیچ مرجعی پاسخگوی آن نیست.

  • گلایه مردم از افزایش قیمت سیب‌زمینی

یکی از شهروندان کرجی با ابراز گلایه از افزایش قیمت سیب‌زمینی می‌گوید: این روزها وقتی برای خرید این محصول می‌رویم، می‌بینیم که با چند کیفیت در حال عرضه است که حتی قیمت درجه ۲ آن نیز بالاست.
«فریده امیری» می‌افزاید: با وجود این‌که قرار بود قیمت این محصول کاهش یابد، اما نه‌تنها این اتفاق نیفتاده، بلکه حجم سیب‌زمینی‌های کهنه و با درجه کیفی پایین در بازار زیاد شده است. قیمت‌گذاری و عرضه آن هم ملاک و معیار مشخصی ندارد، به‌طوری که محصول درجه ۲ از کیلویی ۵ تا ۷ هزار تومان و درجه یک بالاتر از آن فروخته می‌شود.

آخرین بار این محصول را کیلویی ۸۵۰۰ تومان هم خریده‌ام. وی ادامه می‌دهد: به نظر می‌رسد مانند بسیاری دیگر از محصولات و کالاها که شاهد افزایش قیمت آن بوده‌ایم، کسی کاری با این بازار ندارد و هر فروشنده‌ای به قیمتی که می‌خواهد کالایش را به فروش می‌رساند.

  • صادرات، عامل اصلی گرانی

یکی از فروشندگان میوه و سبزیجات در میدان میوه و تره‌بار کرج با بیان این‌که گرانی محصولات ارتباطی با فروشندگان ندارد، می‌گوید: سیب‌زمینی به دست ما هم گران می‌رسد و مجبوریم به این قیمت بفروشیم. ایراد از فروشندگان نیست، بلکه این روزها بحث صادرات این محصول است. با باز شدن مرزها برای صادرات سیب‌زمینی، کشاورزان رغبت بیشتری برای صادرات تولیدات خود به خارج از کشور دارند.

«حسن ناصری» اضافه می‌کند: کشوری مانند عراق خریدار بسیار خوبی برای محصولات ماست. البته هیچکس مخالف صادرات و ارزآوری محصولات کشاورزی نیست، اما مگر نباید این روند به‌گونه‌ای مدیریت شود که ابتدا نیاز داخلی کشور تأمین شود و سپس مازاد بر نیاز به کشورهای دیگر صادر شود؟ وقتی مردم هر کیلو سیب‌زمینی را به قیمت ۹ تا ۱۰ هزار تومان خریداری می‌کنند، چرا دولت جلوی صادرات را 
نمی‌گیرد؟

  • استقبال کشاورزان از صادرات

یکی از کشاورزان همدانی که محصولش را برای فروش به البرز صادر می‌کند، با بیان این‌که قیمت محصول سر زمین تا وقتی به دست شهروندان برسد چند برابر می‌شود، ادامه می‌دهد: سیب‌زمینی را به قیمت ۴ هزار تومان هم نمی‌خرند. ما با قیمت پایین به فروش می‌رسانیم و دیگر خبر نداریم که به چه قیمتی به دست مردم می‌رسد.

«رحیم خدایاری» می‌افزاید: در سال‌های قبل سیب‌زمینی روی دست ما می‌ماند و حتی برای این‌که محصول خراب نشود، هزار تومان و حتی پایین‌تر هم به فروش می‌رساندیم. طبیعی است در این شرایط کشاورزان به فکر صادرات محصولات خود باشند تا حداقل مزد زحمت خود را بگیرند. وی اضافه می‌کند: البته در این بین نباید وقوع سیل را هم در این افزایش قیمت نادیده گرفت که آن هم بی‌تاثیر نبودهاست.

  • افزایش مقطعی قیمت‌ها

رئیس اتحادیه بارفروشان کرج با بیان این‌که هیچ کمبودی در بازار برای عرضه سیب‌زمینی وجود ندارد، می‌گوید: قیمت محصولات بستگی زیادی به میزان عرضه و تقاضا دارد و طبیعی است با افزایش تقاضا قیمت بالا می‌رود. «سیف‌الله عسگرخانی» می‌افزاید: علت گرانی سیب‌زمینی را باید در صادرات جست‌وجو کرد. بخش زیادی از محصولات کشاورزی کشور توسط مشتریان کشورهای همسایه خریداری و به این کشورها صادر می‌شد.

وی ادامه می‌دهد: اگر قرار باشد کشاورز محصول را در داخل کشور عرضه کند، باید هزینه‌هایی مثل بسته‌بندی محصول، جعبه، کرایه ‌بار و حق‌العمل کاری را پرداخت کند. این مسائل برای کشاورز هزینه زیادی دارد. عسگرخانی اضافه می‌کند: محصولات کشاورزی قابل انبار کردن و احتکار نیست. دلیل افزایش قیمت آن حجم بالای خرید بازرگانان خارجی است.

رئیس اتحادیه بارفروشان کرج می‌گوید: اکنون بازار با کمبود محصول مواجه نیست و هر میوه‌ای را در بازار داریم، اما نوسان قیمت‌ها به واسطه خرید تجار خارجی است، از طرفی تجربه ثابت کرده افزایش قیمت محصولات مقطعی است مانند پیاز که به یکباره گران شد، اما بعد از چند هفته شاهد بودیم به قیمت اصلی خود بازگشت.

  • انتقاد از سیاست‌های صادراتی

یک کارشناس اقتصادی در پاسخ به این‌که دلیل افزایش قیمت مقطعی محصولات چیست، می‌گوید: دلیل اصلی آن آزاد شدن مجدد صادرات است که باعث شده این محصول با افزایش قیمت روبه‌رو شود، مانند همان اتفاقی که برای پیاز، گوجه، کاهو و دیگر محصولات افتاد.

«سمیه زین‌العابدین» با انتقاد از سیاست‌های صادراتی دولت می‌افزاید: تعیین نکردن سهمیه در شرایط آزادسازی صادرات از یکسو و ممنوع اعلام کردن آن با بخشنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت سبب تلاطم در بازار و افزایش قیمت محصول شده است. وی ادامه می‌دهد: سیاست‌های صادراتی در دنیا به این شکل است که با تأمین نیاز بازار داخلی در صورت وجود مازاد محصولات اقدام به صادرات می‌شود، اما این موضوع در کشور ما مغفول مانده و به ابلاغیه سیاست‌های صادراتی چندان توجهی نمی‌شود.

کد خبر 447237

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =