همشهری آنلاین: بر اساس توافق ایجاد اعتماد به دست آمده بین طالبان و مقام‌های افغان در نشست دو روزه قطر، این گروه شبه نظامی به اماکن عمومی نظیر مدارس، دانشگاه‌ها و بازارها حمله نمی‌کند.

افغانستان

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه تلگراف، فرستادگان طالبان و سیاستمداران افغان نقشه راه اولیه برای صلح را در ساعات نخستین امروز (سه شنبه) و پس از دو روز نشست حساس در قطر اعلام کردند.

حدود ۷۰ شخصیت افغان به نمایندگی از طالبان، دولت، مخالفان و جامعه مدنی در پایان مذاکرات صلحی که در دوحه برگزار شد، به تنظیم "طرح نقشه راه برای صلح" متعهد شدند.

هر دو طرف وعده توقف تلفات غیرنظامیان را در جنگی دادند که سال گذشته میلادی ۱۱ هزار قربانی غیرنظامی داشت.

اعلامیه امروز غیر الزام آور است و رسماً از سوی دولت افغان و نیروهای شبه نظامی قابلیت اجرایی ندارد اما دیپلمات‌ها امیدوارند که این اعلامیه به تشکیل یک بنیادی در آینده منجر شود.

طالبان هنوز از گفتگوی مستقیم با دولت کابل که آن را دست نشانده آمریکا می‌داند، اجتناب می‌کند و گفته تنها در صورتی این کار را انجام می‌دهد که نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند.

مارکوس پوتزل، فرستاده آلمان در افغانستان که یکی از میزبان‌های گفتگوها در قطر بود، گفت: این مذاکرات با یک درخواست مشترک و وعده کاهش خشونت در افغانستان پایان یافت.

هفتمین دور گفتگوهای جداگانه بین مذاکره کنندگان طالبان و آمریکایی قرار است اواخر امروز در شهر دوحه، قطر از سر گرفته شود. هر دو طرف، کمپین‌های نظامی خود را به عنوان اهرمی در گفتگوها استفاده کرده‌اند.

انفجارهای صورت گرفته از سوی طالبان در نزدیکی مدارس در کابل و غزنی در یک هفته اخیر باعث زخمی شدن ده‌ها دانش‌آموز شده است.

بر اساس نقشه راه ارائه شده در دوحه، دو طرف بر تضمین امنیت نهادهای دولتی نظیر مدارس، حوزه‌های دینی، بیمارستان‌ها، بازارها، مکان‌های ذخیره آب و سایر مکان‌های عمومی توافق کرده‌اند. آنها همچنین متعهد شدند که به شرافت مردم، زندگی آنها و اموالشان احترام گذاشته و از آنها حفاظت کنند و تلفات غیرنظامیان را به صفر برسانند.

یکی دیگر از اقدامات در راستای ایجاد اعتماد، مساله آزادی زندانیان ناتوان و سالخوردگان است. دو طرف همچنین بر تضمین حقوق زنان در چارچوب حقوق اسلامی نیز توافق کردند.

کد خبر 447207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار