همشهری آنلاین: شناورهای کلاس "حیدر" با حضور وزیر دفاع و فرمانده ناجا در مجتمع صنایع دریایی شهید درویشی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به ناوگان شناوری مرزبانی نیروی انتظامی پیوستند.

شناور

به گزارش ایرنا شناورهای کلاس حیدر با فرم بدنه و قابلیت هیدرو دینامیکی بالا در دریای مواج دارای تعادل و تحرک است.

این شناور حتی در زاویه ۱۸۰ درجه هم دارای قابلیت حفظ تعادل و غرق نشدن بوده که برای ماموریت های جست و جو و نجات، گشت و کنترل و بازرسی دریایی کاربرد دارد.

این شناورها بومی شده کلاس جهانی شناورهای امداد و نجات بوده که قابلیت فنی آن مانند سرعت برد دریانوردی و قابلیت حرکت در موج آن ارتقاء یافته است.

طول این شناور ۱۹ و سه دهم متر، چهار و ۶ دهم متر عرض، ۲ و هشت دهم متر ارتفاع، یک و ۲ دهم متر ارتفاع عرشه اصلی و آبشخور و ۳۵ گره دریایی (۷۵ کیلومتر بر ساعت) سرعت دارد.

ساخت این شناور سال ۹۶ آغاز شده بود که بر روی آن ۱۲۸ هزار نفر ساعت، ۱۱ هزار فعالیت اجرایی کار شده و ۵۱۰ سامانه مکانیکی، تاسیساتی، الکترونیکی، ناوبری و مخابراتی نصب و اجرا شده است.

رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز دوشنبه در این مراسم گفت: همه مراحل طراحی و ساخت این شناور بدست متخصصان توانمند کشورمان در این سازمان انجام شده است.

امیر دریادار امیر رستگاری ادامه داد: شناورهای کلاس حیدر متناسب با ماموریت های دریایی و نیاز مرزبانی ساخته شده که هم در آب های کم عمق و هم نیمه عمیق و عمیق دریایی قابلیت بر اساس سرعت تعریف شده را دارد.

وی بیان داشت: صندلی های جاذب ارتعاش و شک این شناورها می تواند سرنشین ها را در شرایط طوفان دریایی حفظ کند و ساخت شناور کلاس حیدر موجب ۲۰ درصد صرفه جویی ارزی برای کشور شده است.

وی یادآور: افزون بر ۷۰ درصد تجهیزات استفاده شده در این شناور داخلی بوده و سامانه های ناوبری و کمک ناوبری آن هم از قابلیت های این شناور است که با ورود آن به تجهیزات مرزبانی موجب افزایش توان رزمی در آب های دریایی می شود.

وی افزود: ۳۰ مرکز پژوهشی، دانشگاهی، دانش بنیان و متخصصان دریایی صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی در این زمینه همکاری داشته اند.

کد خبر 447035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =