همشهری آنلاین: خبرنگار ارشد شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ روز پنجشنبه در گزارشی از واشنگتن، با اشاره به افزایش تنش لفظی میان تهران و واشنگتن، هشدار داد که فرماندان نظامی آمریکا باید هشدارهای ایران را جدی بگیرند.

خبرنگار فرانس24: فرماندهان نظامی آمریکا هشدارهای ایران را جدی بگیرند

"ماتیو مابن" درباره افزایش تنش و جنگ لفظی میان ایران و آمریکا گفت: در چند روز گذشته سران ایران و آمریکا به جنگ لفظی و تهدید متقابل ادامه دادند.

وی ادامه داد: شکی نیست که رویارویی نظامی ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس بسیار خطرناک است اما موضوع خطرناک‌تر از آنکه بازوی نظامی و قدرتمند ایران در جنگ‌های نیابتی اخیر تلقی می‌شود، و می‌توان گفت که ایرانی‌ها ابزارهای تاثیر گذاری برای ضربه زدن به آمریکا و متحدانش دارند و این کار را در گذشته نیز کرده‌اند.

خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ در واشنگتن گفت: اینجا در واشنگتن، مخالفان سیاسی دموکرات، تهدیدهای جنگ طلبانه دونالد ترامپ را صرفاً انتخاباتی ارزیابی می‌کنند.

در همین ارتباط، «لی هانسن» رییس امنیت ملی و تاریخ بین المللی در شرکت حقوقی «راید اسمتی» نیز معتقد است بدون شک تحریم‌های اخیر رییس جمهوری آمریکا علیه ایران کاملان "نمادین" است زیرا این تحریم‌ها تأثیر گسترده و بیشتری نخواهد داشت.

وی اظهار داشت: هر چند که آمریکا مواد غذایی و دارو را از تحریم‌ها معاف کرده، اما به صورت عملی وارد کردن این محصولات به داخل ایران به خاطر محدودیت‌های بانکداری جهانی بسیار دشوار است. نگرانی‌های بسیار درباره مجازات‌های قابل توجه و تحریم‌های فلج کننده وجود دارد. بنابراین، حتی اگر آنها بتوانند این محصولات را وارد کنند، انجام این کار بسیار سخت است.

هانسن با اشاره به تحریم‌های بانکی و تأثیر آن بر واردات اقلام دارویی و مواد غذایی در ایران، گفت: میان ایران و آمریکا تجارت زیادی وجود ندارد و اروپا نیز نتوانسته کمک زیادی به دور زدن تحریم‌ها به ایران انجام دهد. به همین علت است که با احتمال زیاد به زودی شاهد خروج کامل ایران از توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ خواهیم بود. اکنون سخت است که بگوییم مسیر تا به کجا پیش خواهد رفت و نمی‌شود گفت که اروپا، روس‌ها و چینی‌ها حمایت بیشتری برای ماندن ایران در مسیر خواهند کرد یا خیر.

رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در اقدامی خارج از عرف دیپلماتیک تعدادی از مقامات ایران را تحریم کرد و به گفته وزیر خزانه داری این کشور، قرار است وزیر خارجه ایران نیز در این لیست قرار گیرد. اقدامی که تحلیلگران آن را به معنی بسته شدن راه مذاکرات تلقی کردند.
رییس جمهوری اسلامی ایران نیز امروز در این باره گفت: کار امروز آمریکا، تحریم نیست بلکه کار ضد بشری است. فعالیت آمریکا علیه حقوق بشر است و تمام ملت ایران را تحت فشار قرار داده است.

روحانی افزود: کاری که این روزها آمریکا انجام می‌دهد به معنای عدم موفقیت حتمی آمریکا و شکست قطعی آنها است و من از لحاظ سیاسی هیچ تردیدی ندارم.

رییس جمهوری ایران ادامه داد: در هیأت حاکمه آمریکا در کاخ سفید یک سرخوردگی عجیب و بزرگ بوجود آمده است. سرخورده شدند چرا که هر جایی هر کار و اقدامی می‌کنند به نتیجه نمی رسند، آنها توقع داشتند که کشور را ظرف چند ماه به هم بریزند اما می‌بینند که مردم روز به روز محکم‌تر و مقاوم‌تر و خلاقانه تر حرکت می‌کنند.
روحانی، تحریم رهبر انقلاب اسلامی را نشانه بی‌خردی دولتمردان آمریکایی عنوان کرد و گفت: اگر آمریکایی‌ها در مذاکره صادق هستند چرا همزمان وزیر خارجه را تحریم می‌کنند.

کد خبر 445691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =