همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد از اجرای طرح تکثیر نیمه طبیعی یوزپلنگ آسیایی در استان خبر داد و گفت: این طرح با هدف تکثیر این گونه جانوری در حال انقراض در پناهگاه حیات وحش دره انجیر شهرستان اردکان اجرا می‌شود.

طرح تکثیر نیمه طبیعی یوزپلنگ آسیایی در اردکان یزد اجرا می‌شود

نیره پورملائی روز سه‌شنبه در نشست هم‌اندیشی با خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان با بیان این که یوز از گونه‌های ارزشمند ملی است، افزود: متأسفانه در مناطق حفاظت شده استان فقط ۲ قلاده نر وجود دارد و سن آنها تقریبا بالاست.

وی با تاکید به این که به دلیل نبود یوز آسیایی ماده در منطقه، زادآوری صورت نمی‌گیرد، گفت: در بازدید چند ماه گذشته کارشناسان خارجی از منطقه قرار شد برای افزایش جمعیت گونه یادشده طرح تکثیر نیمه طبیعی صورت گیرد زیرا منطقه یادشده با توجه به بازدیدهای صورت گرفته در کشور نسبت به دیگر مناطق مستعدتر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد اظهار کرد: این گونه به دلیل ویژگی‌های خاص خود مانند سایر گونه‌های دیگر نیست که در اسارت تکثیر آن انجام شود به همین دلیل در شرایط نیمه طبیعی صورت می‌گیرد.

پورملائی اضافه کرد: در این زمینه هفت جلسه در محل سازمان محیط زیست برگزار شد که در نهایت طرح یادشده مصوب و اکنون مرحله مطالعات آن در حال انجام است.

وی با بیان این که یوز در معرض شدید انقراض قرار دارد، تصریح کرد: قرار است پس از انجام مطالعات یک قلاده یوزپلنگ آسیایی از پارک پردیسان تهران برای تکثیر به این منطقه منتقل شود.

دره انجیر اردکان از سال ۱۳۸۱ به عنوان پناهگاه حیات وحش در زمره مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استان یزد قرار گرفت.

مساحت آن ۱۷۵ هزار و ۳۰۲ هکتار و مهم‌ترین مسیر دسترسی به آن جاده اصلی یزد – طبس است و این پناهگاه شامل سه منطقه ارتفاعی مهم به نام‌های «دره انجیر»، «بوزوا» و «نی باز» و دشت‌های حدفاصل آنهاست.

سابقه مشاهده نخستین یوزپلنگ در استان یزد مربوط به سال ۱۳۵۴ در منطقه «کلوت سرخابی» شهرستان مهریز است.

  • هوبره بیشترین تخلفات صید و شکار

مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد همچنین بیشترین موارد تخلف صید و شکار در استان را مربوط به پرنده «هوبره» ذکر کرد و افزود: این پرنده یک گونه منحصر به فرد است که معمولاً اعراب حاشیه خلیج فارس به آن علاقه بسیاری دارند.

پورملائی با بیان این که با شکارچیان متخلف به شدت برخورد قانونی می‌شود، تصریح کرد: حفاظت از گونه یاد شده در اولویت کار این اداره کل قرار دارد و منطقه «قرقره تپه» خاتم زیستگاه اصلی این گونه است.

پورملائی در ادامه به گونه‌های ارزشمند دیگر استان اشاره کرد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس برنامه‌ای تحت عنوان برنامه «عمل حفاظت از گونه‌های جانوری» به استان‌ها ابلاغ می‌کند که بر اساس این دستورالعمل و تخصیص اعتبار در استان مربوطه هزینه می‌شود.

  • فراموشی بازسازی معادن پس از بهره‌برداری

به گفته وی یکی از مهم‌ترین مسائل استان فعالیت معادن دره زرشک و علی‌آباد تفت است که بر اساس قوانین مورد ارزیابی مطالعاتی زیست محیطی قرار می‌گیرد و با توجه به منطقه استراتژیک بالادست مناطق آبخیز است و شاید بر مناطق آبخیز پایین‌دست تأثیر داشته باشد، وزارت نیرو و سازمان محیط زیست تمرکز خود را بر این اساس قرار داده‌اند و در این زمینه مطالعات در حال انجام است و بر اساس شرح خدماتی که توسط وزارت نیرو تهیه خواهد شد، تصمیم گیری می‌شود.

پورملایی تصریح کرد: متأسفانه یکی از مشکلات حوزه معادن استان این است که پس از بهره‌برداری بازسازی و بهسازی صورت نمی‌گیرد، این مشکل در مناطق آزاد بیشتر دیده می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد خاطر نشان کرد: در این زمینه تخریب‌های زیادی صورت گرفته است که در این زمینه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مذاکراتی انجام شد و میزان تخریب وارده به شورای معادن گزارش شده است.

پورملایی تعداد نیروهای محیط‌بان استان را ۵۷ نفر برشمرد و تصریح کرد: در استان به ازای هر ۲۵ هزار هکتار یک محیط‌بان وجود دارد در این زمینه آحاد مردم و مسئولان در راستای حفاظت از محیط زیست این اداره کل را کمک کنند.

بر اساس آمارهای موجود تاکنون در استان یزد ۸۰۰ گونه گیاهی، ۱۹۰ نوع پرنده، ۶۰ نوع پستاندار وحشی و ۴۰ نوع خزنده در مناطق حفاظت شده شناسایی شده‌اند.

کد خبر 445563

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =