همشهری آنلاین: رییس دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به این که دریاچه یک حوضه آبی بسته است، گفت: تبخیر آب دریاچه در فصل گرما طبیعی است اما طی سال جاری روند کاهش آب بر اثر تبخیر، نصف سال‌های گذشته برآورد می‌شود.

تبخیر آب دریاچه ارومیه نصف شده است

به گزارش ایرنا، فرهاد سرخوش روز چهارشنبه با بیان این که در حال حاضر از چهار رودخانه زرینه‌رود، نازلو، باراندوز و گدار در مجموع ۱۴۰ مترمکعب بر ثانیه آب به دریاچه ارومیه وارد می‌شود، بیان کرد: ورود این میزان آب در فصل گرما نقش بسزایی در جلوگیری از کاهش تراز دریاچه در این ایام دارد.

وی با اشاره به این که طی هفته گذشته ۸۰ میلیون متر مکعب از آب دریاچه ارومیه تبخیر شد، گفت: این تبخیر موجب پایین آمدن چهار سانتی‌متری تراز دریاچه شد اما با معیارهای سال‌های گذشته می‌توانست بیش از ۲ برابر این میزان شود.

وی با بیان این که بارش‌های مناسب سال جاری به همراه اقدامات انجام شده در ستاد احیا باعث افزایش چشمگیر تراز دریاچه ارومیه شد، بیان کرد: هر ساله شاهد کاهش نزدیک به ۷۰ سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما هستیم و این مقدار در زمان بارش‌ها جبران می‌شود.

سرخوش با اعلام این که طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: در صورت بهره‌برداری از این طرح‌ها، پیش‌بینی می شود که تراز دریاچه ارومیه سالانه نزدیک به یک متر افزایش یابد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال (از ۱۳۹۴) به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنابر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

کد خبر 443674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =