سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۵

مدیر آبفای کرج با بیان این‌که مشکل افت فشار آب فقط مخصوص شعبان‌آباد نیست می‌گوید: در مناطقی مانند «اکبرآباد، حسین‌آباد و آق‌تپه» در اثر رانش زمین در عمق حدود ۸۰ متری، لایه خاک رس رانش کرده و جداره ۳ چاه بریده شده است.

رانش زمین و افت فشار آب

«شهرام حافظ» در گفت‌وگو با همشهری با اشاره به این‌که این اتفاق به طور همزمان افتاده است می‌افزاید: بلافاصله اقدامات عملیاتی برای رفع مشکل شروع شد اما این اقدامات زمانبر است و حداقل یک ماه زمان نیاز است. به گفته وی، برای کم کردن مشکلات مردم هفته گذشته یک چاه از مهرویلا «انوشیروان» قطع شد و از طریق خطوط لوله با مخزنی که بین راه است به حسین‌آباد هدایت شد و برای مهرویلا نیز از یک منبع آبی مطمئن‌تر استفاده و آب مورد نیاز آن تامین می‌شود.

مدیر آبفای کرج اظهار می‌کند: عملیات این چاه‌ها از چند ماه پیش شروع شده بود و به دلیل خروج این چاه‌ها از مدار، این اقدامات انجام نشد. حافظ می‌گوید: مشکل دیگر شیر سوزنی در منطقه است که باز شد و جای آن یک شیر موقت بسته شد تا برای تعمیر در روزهای آینده به کارخانه تعمیرات در تبریز فرستاده شود و با تعمیر این شیر وضعیت بهتر خواهد شد.

وی فرسوده و قدیمی بودن لوله‌های این مناطق را از دیگر دلایل افت فشار عنوان و بیان می‌کند: در مدت یک ماه نمی‌توان همه لوله‌های منطقه را تعویض کرد اما تعویض لوله‌های فرسوده در دستور کار آبفای مهرشهر قرار گرفته است و به نوبت این کار انجام خواهد شد. حافظ با بیان این‌که مشکل مهم دیگری که در این مناطق وجود دارد استفاده مستقیم از پمپ توسط مردم است ادامه می‌دهد: پمپ باید همراه با مخزن باشد اما مردم بدون گذاشتن مخزن مناسب اقدام به نصب پمپ می‌کنند.

اگر آنها مخزن‌های پلی‌اتیلن را تهیه کنند و طبق استاندارد اقدام کنند برای تامین فشار آب مناسب خواهد بود. وی با بیان این‌که آب از کنتور وارد مخزن و بعد از مخزن پمپ گذاشته شود می‌گوید: وقتی مستقیم به شبکه پمپ گذاشته شود باعث تخلیه با سرعت شبکه، رد شدن هوا از کنتور و در نتیجه افزایش مبلغ قبض آب و برق می‌شود، چراکه مشخص نمی‌شود چقدر آب و چه میزان هوا رد شده و برای تعیین آب‌بها ملاک، چرخش عقربه کنتور است. مدیر آبفا می‌افزاید: در این صورت رسوباتی که روی دیواره لوله‌هاست نیز توسط پمپ مکش شده و وارد لوله‌های خانه و کدورت آب می‌شود که باعث ایجاد مشکل برای سلامتی می‌شود.

کد خبر 443558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =