همشهری آنلاین: رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از برنامه‌ریزی برای همکاری‌های فناورانه در بستر جاده ابریشم خبر داد.

دانش بنيان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت در همایش نوآوری چین در شانگهای، با بیان اینکه توسعه‌ فناوری و نوآوری کلید توسعه در سطح ملی و پایه رقابت‌پذیری است، گفت: جاده ابریشم، جاده‌ای تاریخی است که بستری برای تسهیل داد و ستد انواع کالا بود و در سال‌های اخیر کمتر اسمی از آن شنیده می‌شود. حال با طرح پیشنهادی دولت چین «یک کمربند، یک جاده» و به کمک همه ما، می‌تواند دوباره به محملی برای تسهیل همکاری‌های اقتصادی بدل شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: بدون شک یکی از محورهای اصلی همکاری اقتصادی در سراسر جاده ابریشم به عنوان یک پلت‌فرم بین‌المللی، همکاری‌های فناورانه و نوآورانه است، مفهومی که این روزها شاه‌کلید توسعه در سطح ملی و پایه رقابت‌پذیری در سطح بنگاه محسوب می‌شود.

وحدت افزود: ایران در مقایسه با کشورهای منطقه، ظرفیت‌های بی‌بدیلی در اکوسیستم نوآوری دارد و مایل است از این ظرفیت در احیای جاده ابریشم استفاده کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه ایران بیش از چهار هزار شرکت دانش‌بنیان فعال در زمینه‌های نانو فناوری، زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندسی انرژی، برق و الکترونیک و انرژی تجدیدپذیر دارد، خاطرنشان کرد: این حجم از توسعه حاصل تغییرات گسترده در نظام ملی نوآوری ایران است.

وی با بیان اینکه اهمیت شرکت‌های «های-تک» و «تحقیق و توسعه» در بسیاری از سیاست‌گذاری‌های کلان کشور از جمله نقشه‌ جامع علمی کشور و سند چشم‌انداز بیست ساله‌ مورد تأکید بوده است، تصریح کرد: تا به امروز، صندوق نوآوری و شکوفایی از چهار هزار شرکت فعال در توسعه فناوری و نوآوری پشتیبانی کرده است.

وی با تأکید بر اینکه در راستای توانمندسازی هر چه بیشتر شرکت‌ها، صندوق نوآوری و شکوفایی دستورکار ویژه‌ای برای حمایت از شبکه‌سازی در سطح بین‌المللی در دست دارد، ایجاد شبکه تبادل راه‌حل‌های فناورانه (NTSE) در سراسر راه ابریشم را برای همکاری فی‌مابین کشورهای عضو پیشنهاد کرد و گفت: این شبکه کمک می‌کند کشورهای عضو راه‌حل‌های فناورانه مورد نیاز خود را پیدا کنند. همچنین نسبت به تبادل توانمندی‌های توسعه‌یافته خود از طریق قابلیت‌های شرکت‌های فناور، شامل ایجاد پلت‌فرم‌های تحت وب تخصصی برای تبادل فناوری، توسعه نمایشگاه‌های دائمی ویژه فناوری و به‌ویژه فناوری‌های پیشرفته و نوظهور و اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری تخصصی در حوزه‌های مختلف صنعت و فناوری اقدام کنند.

وی همچنین به ایجاد صندوق‌های مشترک به منظور پشتیبانی از تبادل فناوری و همکاری‌های بین‌المللی شرکت‌ها از طریق NTSE اشاره کرد و افزود: با ایجاد صندوق‌های مشترک می‌توانیم فناوری‌های اولویت‌دار و مهم را توسعه دهیم و ریسک‌های مالی توسعه فناوری را به حداقل برسانیم. همچنین این صندوق‌ها به ما اجازه می‌دهند عواید ناشی از همکاری‌های فناورانه را مدیریت کنیم و در اختیار اعضا قرار دهیم.

دکتر وحدت، انتقال تجارب سیاستی در حوزه نوآوری از طریق NTSE را از ملزومات همکاری‌های مؤثر دانست و تصریح کرد: تمامی اعضای این پلت‌فرم بین‌المللی تجربیات ارزشمند و متنوعی را در مسیر توسعه فناوری و نوآوری و همکاری‌های نوآورانه‌ بین‌المللی خود داشته‌اند. ما می‌توانیم به آسانی تجربیات خود در زمینه استفاده از ابزارهای مالی متفاوت و سازوکارهای مالی متنوع را به اشتراک بگذاریم و آن را به دانش جمعی تبدیل کنیم تا بتوانیم به رشد و توسعه NTSE سرعت بخشیم. باید در نظر داشته باشیم بیش از آن که دولت‌ها در حال حاضر نیازمند گفتگو باشند، اینک شرکت‌های ما نیازمند گفتگو در بستر NTSE هستند.

کد خبر 441841

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =