همشهری آنلاین: فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: ارتباط و هماهنگی نیروهای مرزبانی کشورمان با مرزبانان پاکستان و ترکیه در سایه گسترش روابط دوجانبه بهبود و ارتقا یافته است.

قاسم رضایی

به گزارش ایرنا، سردار قاسم رضایی روز دوشنبه در آیین معارفه فرمانده جدید مرزبانی استان ایلام اظهار داشت: ایران پس از روسیه و چین از نظر تعداد همسایگان رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده و با وجود هشت هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان که از این مقدار ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز دریایی است، از نظر شاخص های امنیتی در شرایط به نسبت مطلوبی قرار داریم.

وی افزود: هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران با توجه به ویژگی های استکبار ستیزی نظام با تهدیدات پیرامونی روبرو نیست ولی در سایه هوشیاری نیروی امنیتی و نظامی و انتظامی و بویژه مرزبانان غیور به کمترین مشکل روبرو هستیم.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی تاکید کرد: یکی از اصلی ترین مشکلات ایران در حوزه مرزها طی سالیان گذشته در مرزهای کشورمان با پاکستان بود، چرا که اشراف امنیتی این کشور در منطقه بلوچستان این کشور ناچیز بود که همین عامل باعث نفوذ اشرار و افراد تروریست و تبهکار به این منطقه شده بود.

مجله چهره‌های دفاعی ایران | مجله نهادهای دفاعی ایران | مجله تجهیزات دفاعی ایران

سردار رضایی با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر پاکستان به ایران ادامه داد: نشست ها و هماهنگی های بسیار خوبی در ماه های گذشته برای ارتقا شرایط امنیت مرزهای ۲ کشور برگزار و در سایه هماهنگی های صورت گرفته هم اکنون ارتش این کشور در این منطقه حضور یافته است.

وی همچنین از اقداماتی در زمینه فنس کشی و انسداد مرزی بویژه در جنوب سیستان و بلوچستان به منظور جلوگیری از تحرکات اشرار و تروریست های در این منطقه خبر داد و ابراز امیدواری کرد شاهد بهبود شرایط امنیتی در مرزهای ایران و پاکستان باشیم.

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به وضعیت مرز یک هزار کیلومتری ایران با افغانستان نیز اشاره کرد و یادآور شد: ارتباط میان مرزبانان ۲ کشور بسیار خوب است ولی فتنه هایی توسط دنیای استکبار با گسیل گروه های تروریستی و تکفیری در جریان است تا این مرز خدشه دار شود که بدون شک این توطئه آنان نیز در سایه رشادت نیروهای مرزبانی خنثی خواهد شد.

سردار رضایی اضافه کرد: در حوزه مرزهای ایران با ترکیه نیز بویژه از ابتدای سال ۹۷ مناسبات ۲ طرف بسیار بهبود یافته و در سایه همین ارتباطات میزان قاچاق مشروبات الکلی و سلاح در این محدوده به شکل قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

وی در ادامه به مرز یک هزار و ۶۰۰ کیلومتری ایران با عراق پرداخت و گفت: در محدوده استان های کرمانشاه، ایلام و خوزستان و با توجه به تردد میلیونی زائران اربعین کمترین مشکلی وجود دارد و هماهنگی ها بسیار مطلوب است.

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تلاش ها برای بازگشایی مرز خسروی با توجه به امکانات مناسب زیرساختی در ۲ سوی مرز اظهار داشت: مقامات عراقی وجود مشکلات امنیتی در محدوده خانقین به بغداد را دلیل مسدود بودن این منطقه مرزی عنوان می کنند که امیدواریم با ارتقا و بهبود شرایط امنیتی امسال شاهد گشایش این مرز در ایام اربعین باشیم.

سردار رضایی افزود: در محدوده مرزهای کشورمان با اقلیم کردستان عراق به توجه به اشراف کم و نبود تمرکز مدیریتی همچنان شاهد قاچاق کالا و مشروبات الکلی و سلاح در این منطقه هستیم که امیدواریم با برگزاری نشست های مشترک و استقرار نیروهای بیشتر از سوی اقلیم در این منطقه این وضعیت بهبود یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به کشفیات مواد مخدر در کشور طی سال گذشته پرداخت و یادآور شد: پارسال نیروهای مرزبانی با کشف ۵۸ تن مواد مخدر که بیشتر با شرارت همراه بود از ورود آن به کشور جلوگیری کردند.

سردار رضایی گفت: فتنه موادمخدر در منطقه شرق و کشور افغانستان هر روز افزایش می یابد به طوری که ۲۰ سال قبل طبق گزارش سازمان ملل متحد تولید مواد مخدر افغانستان ۲۰۰ تن بود و امروز به ۹ هزار تن رسیده و این یک فتنه شوم است که وقتی پای کشورهای غربی به این منطقه مسلمان رسید به این شکل فتنه را شروع کردند و جمهوری اسلامی به عنوان خط مقدم مقابله با این فتنه است.

سردار رضایی اصلی ترین مشکل در محدوده مرزهای جنوبی کشور را قاچاق کالا عنوان کرد که بیشتر آسیب را به اقتصاد ملی وارد می کند که مبارزه قاطع با این پدیده شوم نیازمند تامین اعتبار و تجهیزات بویژه از نظر بکارگیری شناورهای به روز به منظور رصد عمق دریاست.

وی اضافه کرد: اقدامات زیرساختی برای تقویت مرزبانی به منابع لازم و کافی نیاز دارد تا بتوان امنیت مرزها را ارتقا داد و بر اساس برآوردها بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای تقویت مرزهای کشور اعتبار نیاز است.

سردار رضایی با توجه به مشکلات اعتباری مرزبانی برای بهبود وضعیت معیشتی مرزبانان گفت: ۲۰ درصد خانواده های مرزبانان توانسته اند در منازل سازمانی اسکان یابند که امیدواریم با حمایت دولت و مجلس و اختصاص اعتبارات مورد نیاز بتوانیم شرایط و رفاه مرزبانان و خانواده های آنان را فراهم کنیم.

وی با انتقاد از برخی افراد که نیروهای مرزبانی را متهم به تیراندازی به کولبران می کنند، تاکید کرد: این سخنان جفایی بزرگ در حق نیروهای مخلص و مظلوم مرزبانی است، کولبرانی که به صورت محدود و از مسیرهای مشخص کالای مجاز وارد می‌کنند، قاچاقچی نیستند، حساب متجاوزان مرزی مسلح که شبانه و از مسیرهای غیر مجاز اقدام به ورود کالاهای ممنوعه، مشروبات الکلی و سلاح وارد کشور می‌کنند، با کولبران جداست.

وی گفت: کولبرانی که شناسایی شده و از مسیرهای مجاز تردد کنند، از حمایت مرزبانی برخوردار و به فعالیت قانونی خود ادامه می‌دهند.

فرمانده مرزبانی در خصوص آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده در مرز پاکستان یادآور شد: موضوع آزادی دو مرزبان که پارسال توسط گروهک‌های تروریستی ربوده و به پاکستان منتقل شدند در دست پیگیری است.

در پایان این مراسم با تقدیر از تلاش های سرهنگ یحیی الهی، سرهنگ کیاست سپهری به عنوان فرمانده جدید مرزبانی استان ایلام منصوب شد.

کد خبر 441104

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =