همشهری آنلاین: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جذب دانشجوی دکتری، گفت: به دنبال راه‌اندازی رشته‌های جدید دکتری نیستیم.

دانشگاه آزاد

به گزارش مهر، محمدمهدی طهرانچی درباره بخشنامه اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحت عنوان آئین‌نامه راه‌اندازی و ارزشیابی دوره‌های دکتری تخصصی که به دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی ۵۹ هزار دانشجوی دکتری دارد و تعداد دانشجوی دکتری که سالانه از وزارت علوم دریافت می‌کند، حدود ۱۰ هزار دانشجو است.

وی با بیان اینکه دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد به لحاظ کیفیت، استاندارد و شرایط تحصیل چیزی کم‌تر از دانشگاه‌های دولتی ندارند، افزود: دنبال راه‌اندازی رشته‌های جدید نیستیم.

رئیس دانشگاه آزاد افزود: البته رشته‌های بین رشته‌ای جدید را توسعه خواهیم داد. یک مقطعی وزارت علوم موافقت کرد تا ۲۵ هزار دانشجوی دکتری در سال ۹۵ وارد دانشگاه آزاد شوند که ما آن حرکت را قبول نداریم و خودمان در دانشگاه آزاد منتقد این حرکت سال ۹۵ وزارت علوم هستیم.  چراکه ظرفیت سالانه دانشگاه آزاد پذیرش بیش از ۱۰ هزار نفر دانشجوی دکتری نیست.  سال ۹۵ توسط وزارت علوم کار نامناسبی انجام شد و به دانشگاه آزاد این تعداد دانشجوی دکتری تخصیص داده شد.

طهرانچی با بیان اینکه این حرکت بیشتر متوجه وزارت علوم است تا دانشگاه آزاد، افزود: دانشگاه آزاد برای تعدادی حدود ۱۰ هزار نفر دانشجوی دکتری، امکانات و زیرساخت‌های لازم دارد.  دانشجو در دانشگاه آزاد هزینه می‌دهد تا در دوره دکتری تحصیل کند. اینکه دانشگاه آزاد را انتخاب می‌کند یعنی این دانشگاه کیفیت دارد.

طهرانچی افزود: در دانشگاه آزاد یک تفاوت نگاه با مسئولان وزارت علوم داریم. معتقدم که ما دوره دکتری را فقط برای شغل استادی و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت نمی‌کنیم ولی مسئولان وزارت علوم معتقدند که دکتری فقط برای آموزش عالی است. لذا استدلال می‌کنند ۱۳۰ هزار دانشجوی دکتری که وجود دارند اضافه بوده و باید به شدت آن را کاهش دهیم.

کد خبر 440422

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =