همشهری آنلاین: تغییرات اقلیمی به شیوع بیماری کشنده‌ای در بین قورباغه‌ها منجر شده و پیش‌بینی می‌شود که این گونه جانوری تا ۵۰ سال آینده به طور کل نابود شود.

با قورباغه‌ها خداحافظی کنید

به گزارش ایرنا، نتایج تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه انگلیسی پلیموث نشان داد که تغییرات اقلیمی انتشار بیمار مرگبار راناویروس Ranaviruses را در میان قورباغه‌ها تسریع می‌کند. علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود که اگر آزاد شدن دی اکسید کربن در هوا به همین سرعت ادامه یابد، بیماری مذکور در چند دهه آینده شدیدتر و شایع‌تر شود.

راناویروس‌ها از خانواده ایرودوویروس‌ها هستند و به عنوان عامل بیماری و مرگ در دوزیستان، خزندگان و ماهی‌ها شناخته می‌شوند. امروزه موارد عفونت، بیماری و مرگ ناشی از راناویروس از هر قاره‌ای گزارش می‌شود طوری که سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) آن را به عنوان یک «بیماری قابل گزارش» به رسمیت شناخته است.

با استناد به نتایج مطالعه اخیر، هوای گرم خطر شیوع راناویروس درمیان قورباغه‌ها را به شدت افزایش می‌دهد.

یافته‌های مربوطه، فصلی بودن این بیماری و اوج گرفتن میزان شیوع آن در گرم‌ترین ماه‌های فصل تابستان را توضیح داده و نشان داد که تغییرات اقلیمی می‌تواند منجر به شیوع این ویروس از ماه آوریل تا اکتبر شود.

شیوع راناویروس در فصل بهار می‌تواند منجر به مرگ شمار زیادی از نوزادهای قورباغه شود که عواقب جبران‌ناپذیری را بر بقای جمعیت قورباغه‌ها در جهان برجای خواهد گذاشت.

بنابر نتایج مطالعات دانشمندان انگلیسی، قورباغه‌ها در جاهایی که بتوانند دمای بدن خود را پایین بیاورند، بهتر می‌توانند با این ویروس مقابله کنند. به عبارت دیگر هر چه از میزان مدتی که این جانداران در معرض نور خورشید قرار دارند کاسته شود، سرعت رشد ویروس مذکور کم‌تر می‌شود.

«استفان پرایس» مولف ارشد این پژوهش می‌گوید: «تغییرات اقلیمی چیزی نیست که تنها به نقاط دوردست مربوط باشد، تغییرات اقلیمی حقیقت دارد و همین حالا نیز تاثیراتی را بر حیات وحش انگلستان گذاشته که به سختی می‌شد پیش‌بینی‌شان کرد. شماری از دانشمندان تلویحا به این مسئله که تغییرات اقلیمی می‌تواند سرعت شیوع بیماری‌ها را افزایش دهد، اشاره کرده‌اند اما این یکی از نخستین تحقیقاتی است که مدارک متقنی را در مورد اثر تغییرات اقلیمی بر بیماری‌های شایع در حیات وحش، ارائه می‌دهد.»

کد خبر 439969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =