همشهری‌آنلاین: دو ایستگاه سوخت کوچک مقیاس عصر دوشنبه ۲۶ فروردین برای نخستین بار در منطقه ۲ شهرداری افتتاح شد تا زنجیره سوخت‌رسانی سریع و پیشرفته در سطح منطقه تکمیل شود.

جايگاه سوخت

به گزارش شهرنوشت، عصر روز گذشته نخستین جایگاه سوخت کوچک مقیاس در دو محله منطقه ۲ افتتاح شد. یکی از این جایگاه‌ها که دو ناظر سوخت دارد در حاشیه بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری و در کنار شهرک فرهنگیان است که تقریبا از ۲۷ اسفند به صورت آزمایشی مورد استفاده شهروندان قرار گرفته است.  

ایستگاه دوم جایگاه سوخت کوچک مقیاس هم که دوشنبه افتتاح شد، نامش ایستگاه سازمان آب و در نزدیکی پایانه تاکسیرانی است. این جایگاه فعلا ۴ نانظر سوخت دارد اما بر اساس گفته‌های مدیران این جایگاه، تعداد ناظرهای سوخت قرار است به عدد ۶ برسد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این جایگاه‌ها این است که بخارهای بنزین دوباره به خود مخزن باز می‌گردد و کمک زیادی به کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌کند. 

رسول کشت‌پور، شهردار منطقه ۲ شهرداری تهران، در آیین افتتاحیه جایگاه سوخت کوچک‌مقیاس، یکی از مشکلات منطقه ۲ را کمبود جایگاه های سوخت عنوان کرد و گفت: حدود ۲۱۱ ناظر سوخت در سطح منطقه وجود دارد که طول پیمایش آنها ۶ کیلومتر است. انتظار شهروندان برای سوختگیری چیزی در حدود ۲۰ دقیقه زمان می برد.

به گفته او؛ اگر هدفگذاری کنیم که زمان انتظار شهروندان به کمتر از ۱۰ دقیقه و طول پیمایش هم به زیر ۳ کیلومتر برسد، ۲۸۰ ناظر سوخت باید در منطقه باشد.

شهردار منطقه ۲، با اعلام این‌که یازده جایگاه سوخت کوچک مقیاس در سطح دسترسی محلی و ناحیه ای در منطقه ۲ احداث و افتتاح می شود، افزود: در این کار قرار است در کنار جایگاه های سوخت سیار (پیدو)، زمان سوختگیری خودروهای شهروندان به کمتر از ۱۰ دقیقه برساند. این رخداد سبب می شود هم ترافیک کمتر و هم آلودگی کمتری در سطح شهر ایجاد شود.

کشت‌پور با بیان این‌که حضور ۵۵ خودروی سیار سوخت‌رسان در سطح منطقه تجربه خوبی بود و رضایتمندی شهروندان را به همراه داشت، جایگاه‌های سوخت کوچک‌مقیاس را به عنوان یک پروژه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی عنوان کرد که به طور کامل توسط این بخش و در مدت ۲ ماه آغاز و حالا به بهره برداری رسیده است. 

مزیت‌های جایگاه سوخت کوچک‌مقیاس

مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران هم در این مراسم یکی از مهم‌ترین راهبردهای شورای پنجم شهر تهران و مدیریت جدید شهری را تقویت مشارکت های مردمی و بخش خصوصی برای پروژه‌های شهری عنوان کرد.

او بر این باور است که، سرمایه‌گذاری و حضور بخش خصوصی سبب می شود تا پروژه‌ها و خدمات بهتر، سریع تر و با کیفیت بیشتری به شهروندان ارایه شود، در حالی که بخش های دولتی این چنین خدماتی عرضه نمی کنند.

فراهانی با تحسین مدیران و شهردار منطقه ۲، که آن را سرآمد شهرداران مناطق در استفاده از ظرفیت و سرمایه بخش خصوصی توصیف کرد، گفت: جایگاه سوخت کوچک‌مقیاس مزیت‌های زیادی دارد؛ علاوه بر این‌که مسیر دسترسی رانندگان برای سوختگیری را کوتاه می‌کند، تکنولوژی تازه‌تری هم نسبت به جایگاه های سوخت دولتی دارد؛ چرا که صفر تا صد آن توسط بخش خصوصی ساخته شده است.

این عضو شورای شهر تهران همچنین گفت که در همه این جایگاه‌های سوخت، سرویس بهداشتی تعبیه شده و باید به همه جایگاه‌ها تعمیم داده شود. جایگاه‌های سوخت کوچک مقیاس در عین حال که مسیر سوختگیری را کاهش می‌دهد بحث کمبود سرویس‌های بهداشتی که در معابر تهران وجود دارد را هم حل می‌کند.

فراهانی با بیان این‌که اطلاع‌رسانی کمی از اقدامات شهرداری انجام می‌شود، اظهار کرد: بود ما ۱۰۰ است اما نمود شاید به ۱۰ هم نرسد. اگر امروز تلویزیون در این تحول بزرگ همراه ما نیست، خودمان باید از ابزارهایی مانند تابلوهای شهری و روزنامه همشهری برای اطلاع‌رسانی استفاده کنیم.

کد خبر 437422

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار