همشهری آنلاین: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: طی فروردین سال‌ جاری ۵۶۰ میلیون متر مکعب آب از سدهای استان به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است.

درياچه اروميه

به گزارش ایسنا، کیومرث دانشجو گفت: در راستای احیای دریاچه ارومیه از سال ۹۳ تاکنون ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده که از این میزان، یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون متر مکعب مربوط به سال آبی ۹۸-۹۷ است.

وی با بیان این که از سال ۹۳ تاکنون دولت برای احیا دریاچه ارومیه و لایروبی انهار ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال به این سازمان تخصیص داده است، گفت: متناسب با این اعتبارات ۱۱۳ کیلومتر از رودخانه‌های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه و ۲۹۰ کیلومتر از انهار لایروبی شده‌اند.

وی افزود: از اعتبارات شرکت نیز عملیات لایروبی ۱۰۵ کیلومتر از رودخانه‌ها و ۲۵۴ کیلومتر از انهار را انجام داده است.

دانشجو همچنین ۷۰ مورد سردهنه سازی و بازسازی تأسیسات مهم آبی استان را از جمله اقدامات مهم این شرکت برای تسهیل انتقال آب به دریاچه ارومیه برشمرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به بارش‌های سیل‌آسا و مخرب اخیر در کشور به تشریح اقدامات مهم انجام شده در راستای مدیریت سیل در استان پرداخت.

وی با اشاره به اقدامات به موقع و سریع مدیریت بحران استان در مقابله با سیل فروردین سال جاری گفت: اقدامات وسیع و گسترده‌ای در سطح استان برای مقابله با سیلاب‌ها در نقاط حادثه‌خیز به عمل آمد که می‌توان به لایروبی ۷۴ کیلومتر از رودخانه‌های استان در نقاط آسیب‌پذیر در طی ۱۰ روز اول سال جاری اشاره کرد.

نتیجه این اقدامات و مدیریت منسجم باعث جلوگیری از بروز سیلاب و آسیب‌رسانی به زیرساخت‌های مهم و تأسیسات در شهرستانهای ارومیه، مهاباد، میاندوآب، شاهین دژ، نقده، بوکان و سلماس شد.

کد خبر 437195

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی