همشهری‌آنلاین: شهردار تهران با اشاره به جزئیات سه پروژه‌ بزرگ تهران که یک‌شنبه ۱۸ فروردین توسط رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید، بر لزوم کمک دولت برای حل مشکل تمرکز در تهران تاکید کرد.

حناچي

پیروز حناچی صبح امروز (یکشنبه‌) در مراسم بهره‌برداری از سه پروژه‌ بزرگ  شهر تهران که با حضور رئیس‌جمهور  انجام شد، حناچی خطاب به روحانی، افزود: مشکل تهران، مشکل تمرکز است و حل این مشکل نیازمند کمک هیات دولت و حاکمیت است که باید به شکل تعادل منطقه‌ای در کل کشور تقسیم شود که امیدواریم این مهم با کمک دولت انجام شود.

شهردار تهران گفت: در نظرسنجی‌های انجام‌شده مردم تهران آلودگی هوا و ترافیک را دو معضل جدی عنوان کرده‌اند. باوجود این‌که در تهران مشکلات زیادی داشتیم، اما سعی کردیم که حل این دو مطالبه مردمی را در دستور کار قرار دهیم.

به‌ گزارش ‌ایسنا، او با اشاره به این که پروسه توسعه حمل و نقل عمومی به خصوص مترو را  اصلی‌ترین پاسخ به تقاضای مردمی دانستیم و تلاش کردیم که حمل و نقل عمومی را افزایش دهیم، افزود: در حال‌ حاضر ۲.۵ میلیون سفر به صورت روزانه با مترو انجام می‌شود که باید این عدد به هفت میلیون سفر برسد، البته برای بهره‌برداری بهتر از خطوط مترو  نیازمند تجهیز آن هستیم که افزایش تجهیزات نیز به خرید ارزی مربوط است و دولت باید در این زمینه  کمک کند.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که توسعه مترو در تهران  نیازمند تغییر نگاه است، اظهار کرد:  علی‌رغم تمامی تلاش‌هایی که انجام داده‌ایم، می‌توانم این را بگویم که نتوانستیم سهم خودروهای شخصی را کاهش دهیم.

او با اشاره به این‌که ما تلاش می‌ کنیم که میزان تاثیرگذاری مترو را از ۱۵ به ۵۰ درصد برسانیم، گفت‌: در حال‌ حاضر  ۳۰۰ کیلومتر  زیر ساخت مترو داریم که تلاش می‌شود در راستای افزایش بهره‌وری آن اقدام کنیم.

کاهش ۲۰ درصدی آلودگی هوا در تهران

شهردار تهران  با بیان این‌که شاهد کاهش ۲۰ درصدی آلودگی هوا در تهران هستیم، گفت‌: ذرات معلق  کمتر از ۲.۵ میکرون سه برابر استاندارد جهانی است که تاثیرگذاری زیادی بر روی سلامت مردم دارد، اما با کنترل معاینه فنی، جدیت پلیس و نظارت هوشمند توانستیم وضعیت هوای پایتخت را  به گونه‌ای کنترل کنیم که سال گذشته هیچ روز تعطیل به خاطر آلودگی هوا نداشتیم.

حناچی با بیان اینکه  امسال علاوه بر ایجاد نشاط در شهر، آمادگی زیادی در مقابله با سیل داشتیم، گفت‌: ۵۰۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی لای‌روبی شد و اجازه ندادیم که این نعمت الهی در تهران حادثه‌ساز شود. هر چند که به یاد داریم در بارندگی‌های سال ۹۲ با میزان بارش کمتر، کنترل یکی از شریان‌های اصلی تهران را از دست دادیم که جا دارد از همکارانم که در ایام عید در آماده باش به سر می بردند و به هموطنان سیل‌زده نیز کمک کردند تشکر کنم.

او در پایان صحبت‌های خود علاوه بر افتتاح خط ۶ مترو به دو پروژه شهری و محیط زیستی که امروز باحضور روحانی به بهره‌برداری رسید اشاره و اضافه کرد: پروژه‌ دیگر ۱۲۵۰ هکتار کمربند فضای سبز است که یکی از راه‌های کنترل کلانشهرها نیز محسوب می‌شود و پروژه‌ دیگر احداث ۳۲۴ واحد مسکونی "امید" در بافت فرسوده منطقه ۱۸ است.

کد خبر 436487

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار