همشهری آنلاین: وزیر خارجه ایران در بدو ورود به استانبول برای شرکت در نشست اضطراری وزرای خارجه کشورهای اسلامی، حمله تروریستی در نیوزیلند را نشاندهنده یک حرکت بسیار خطرناک در غرب دانست و از اسلام‌ستیزی برخی مسئولان غربی انتقاد کرد.

ظریف: تبعات اسلام‌ستیزی در مناطق مختلف غرب قابل مشاهده است

به گزارش فارس، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در اجلاس فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای اسلامی جهت بررسی اقدام تروریستی در نیوزیلند به استانبول رفته، در سخنانی از مواضع کشورهای غربی در قبال مسلمانان و اسلام ستیزی انتقاد کرده است.

در فیلمی که «محمد فرازمند» سفیر ایران در ترکیه در توییتر خود منتشر کرده، «محمد جواد ظریف» در استانبول به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما می‌گوید: حمله تروریستی در نیوزیلند نشاندهنده یک حرکت بسیار خطرناک در غرب است و آن حرکت، حرکت اسلام ستیزانه در غرب است.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: بعضی از مسئولین و نهادهای غربی هم یا با سکوت و یا با حمایت در این حرکت بسیار خطرناک شرکت دارند، کسانی که مانع ورود شهروندان کشورهای مسلمان به کشورهایشان می‌شوند، کسانی که مانع استفاده از علائم اسلامی در کشورهایشان می‌شوند، متاسفانه آنهایی که دم از آزادی بیان می‌زنند هم آزادی بیان مسلمین را سرکوب می‌کنند و هم به اسم آزادی بیان اجازه می‌دهند همه گونه توهینی به علیه مسلمان‌ها انجام بشود و ما تبعات این را در جاهای مختلف در غرب داریم می‌بینیم.

ظریف با اشاره به حمله تروریستی بامداد جمعه هفته گذشته به نمازگزاران در دو مسجد نیوزیلند که حداقل ۵۰ کشته و ۵۰ زخمی برجا گذاشت، تصریح کرد: «حادثه نیوزیلند در واقع یک حادثه تنها نبود، این یک حادثه‌ای است که قسمتی از یک روندی است که متاسفانه شکل گرفته است». 

وی افزود: «هفته گذشته بعد از وقوع این حادثه دردناک در تماس با وزیر امور خارجه ترکیه داشتم از ایشان درخواست کردم که یا اجلاس وزرا یا اجلاس سران برای بررسی این موضوع برگزار شود، خوب دوستان ترکیه‌ای ما با توجه به حساسیتی که به موضوع دارند، فورا این تصمیم را گرفتند یعنی با فاصله یکی دو ساعت وزیر خارجه ترکیه به من اعلام کرد که جلسه وزرا تشکیل می‌شود، این اقدام بسیار مناسبی بود که دولت ترکیه انجام داد».

وزیر خارجه ایران درباره نشست امروز جمعه وزرای خارجه کشورهای اسلامی گفت: ما در این جلسه قصد داریم که تلاش داریم که یک اجماعی درست شود نه تنها برای محکوم کردن این کار (حمله تروریستی در نیوزیلند) تدبیری بیاندیشند بلکه همچنین برای کشورهای اسلامی تدابیر لازم را برای جلوگیری از تکرار این قبیل اتفاقات اتخاذ کنند.

ترکیه که ریاست دوره‌ای سازمان همکاری اسلامی را برعهده دارد، در حمایت از نمازگزاران هدف قرار گرفته در نیوزیلند هیاتی عالی رتبه شامل معاون رئیس‌جمهور و وزیر خارجه خود را به نیوزیلند اعزام کرده بود.

در نشست فوق العاده امروز سازمان همکاری اسلامی، وزیر خارجه نیوزیلند هم به عنوان میهمان حضور دارد.

کد خبر 435228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار