همشهری آنلاین: ساخت نخستین پایگاه فضایی غیردولتی در روسیه کلید خورده است و قرار است طبق برنامه در سال ۲۰۲۵ نخستین فضاپیما از این پایگاه برای اعزام گردشگر به فضا پرتاب شود.

روس ها وارد رقابت با آمازون برسر اعزام گردشگر به فضا شدند

به گزارش ایرنا، پاول پوشکین رئیس شرکت کاسموکورس دست اندر کار این پروژه اعلام کرده برای استقرار این پایگاه با مقامات استان نیژنی نووگراد در منطقه ولگا روسیه قرارداد امضا شده است.

وی با بیان اینکه این پایگاه در سال ۲۰۲۳ راه اندازی خواهد شد، ادامه داد: مطابق برنامه ۴۰ میلیون دلار در ساخت و تجهیز پایگاه فضایی غیردولتی در استان نیژنی نووگراد سرمایه گذاری خواهد شد.

رئیس شرکت کاسموکورس گفت که تا سال ۲۰۲۳ فاز اول پایگاه فضایی راه اندازی می شود و نخستین پرتاب فضاپیما برای سفر گردشگران فضایی از این پایگاه در سال ۲۰۲۵ صورت می‌گیرد.

براساس گزارش ریانووستی، روسیه اکنون دو پایگاه فضایی به نام‌های پلستسک در شمال غرب این کشور و واستوچنی در شرق دارد.

با این وجود بخش قابل توجهی از پرتاب‌های فضایی روسیه از پایگاه فضایی بایکانور در قزاقستان صورت می‌گیرد که در دوران شوروی ساخته شد و اکنون روسیه سالانه بابت اجاره آن ۱۰۰ میلیون دلار به قزاقستان پرداخت می‌کند.

گفتنی است، شرکت بلواوریجین متعلق به جف بزوس مالک شرکت آمازون آمریکا نخستین کسی بود که از طرح تجاری خود برای اعزام گردشگر به فضا خبر داد و مدعی شد در نیمه نخست سال ۲۰۱۹، چنین رویایی به تحقق خواهد پیوست.

براساس طرح جف بزوس، فضاپیمای ساخته شده این شرکت با یک کپسول ویژه با توان حمل شش مسافر (بدون خدمه به دلیل اتوماتیک بودن تمامی شرایط) راهی فضا خواهد شد.

مسافران تنها یک روز برای انجام این سفر فضایی آموزش می‌بینند و زمانی که کپسول به فضا می‌رسد چهار دقیقه فرصت دارند در شرایط بی‌وزنی در اطراف گشتی زده و استراحت کنند، ضمن اینکه مدت زمان این پرواز ۱۱ دقیقه است.

کد خبر 434313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان