همشهری‌آنلاین: اعضای شورای شهر تهران کلیات استفساریه شهرداری درباره مصوبه موسوم به برج باغ را تصویب کردند.

برج باغ

به گزارش شهرنوشت: علی اعطا در یکصد و سی‌امین جلسه شورای اسلامی شهر تهران و در جریان بررسی استفساریه شهرداری تهران در خصوص مصوبه موسوم به «برج باغ» اظهار کرد: شورای پنجم واکنش به‌موقعی نسبت به این موضوع نشان داد و این مصوبه را لغو کرد. در واقع اقدام‌های کمیسیون‌های معماری و شهرسازی و محیط‌زیست و سلامت در جهت حفظ باغات بوده و این حرف که می‌گویند مجموعه اقدام‌های شورا مجوز تخریب باغات را صادر می‌کند، به هیج وجه صحیح نیست.

به گفته اعطا،  تعدادی از صاحبان باغ‌ها پیش از لغو مصوبه «برج باغ» و لازم الاجرا شدن بند مربوط به برج باغ از تاریخ اول فروردین ۱۳۹۷ پول‌هایی را پرداخت کرده‌اند که در کمیسیون و کمیته حقوقی به تفصیل بررسی شد و نتیجه این بود که این افراد دارای حقوق مکتسبه هستند زیرا تمام مراحل قانونی را طی کرده‌اند و صرفاً باید پروانه خود را دریافت کنند و این حق مکتسبه آن‌هاست.

رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران با بیان این‌که این افراد به صورت سیستمی و براساس قانون و ضوابط عمل کرده‌اند، عنوان کرد: اگر ما در مرحله آخر، صدور مجوز آن‌ها را متوقف کنیم و به آن‌ها اجازه ساخت و ساز ندهیم امنیت هرگونه کار اقتصادی را به خطر انداخته‌ایم.

اعطا اضافه کرد: اگر بین شورای شهر، شورای عالی معماری و شهرسازی و همچنین معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران توافق انجام نمی‌شد امکان این جایگزینی وجود نداشت و شهرداری می‌توانست با استناد به پیوست شماره سه طرح جامع به این افراد مجوز ساخت و ساز دهد و اعلام کند در صلاحیت شورای شهر نیست و در حوزه مقررات ساختمانی وضع مقرره انجام دهد.

او در ادامه تاکید کرد: اگر افرادی که امروز باید پروانه شان صادر شود و ما این کار را انجام ندهیم به دیوان عدالت اداری بروند، لغو مصوبه برج باغ نیز در معرض خطر قرار می گیرد و اگر هزینه و فایده کنیم صدور مجوز برای ۶۲ پرونده منطقی‌تر است تا ما بتوانیم از یک حق بزرگ‌تر محافظت کنیم.

رئیس کمیته معماری و طرح های شهر شورای شهر تهران با تاکید بر این نکته که در صورت صدور مجوز برای ساخت و ساز در بیش از ۶۲ پرونده باید نظارت کافی انجام شود، گفت: بسیاری از تخلفاتی که تا به امروز انجام شده ناشی از تخطی از بخشی از مصوبات بوده و باغات نیز آسیب دیده‌اند.  

در نهایت کلیات این استفساریه در شورای شهر به رای گذاشته شد و با ۱۴ رای موافق، ۴ مخالف و ۲ رای ممتنع تصویب شد.

کد خبر 433850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار