پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۵:۴۶

همشهری آنلاین: نسما غانم باوجود اینکه دکترش می‌گوید بدنش نمی‌تواند در این زمان بارداری را تحمل کند، امیدوار است چهارمین فرزندش را به دنیا بیاورد.

Egypt2

او سه دختر دارد و می‌خواهد آن‌ها برادری داشته باشند.

به گزارش رویترز غانم ۲۷ ساله که در دهکده‌ای در سوهاگ، در یکی از مناطق مصر با بالاترین به میزان باروری زندگی می‌کند.

غانم و فرزندانش به درآمد شوهر از یک کافه محلی وابسته است. او می‌گوید:‌«اگر یک پسر در این دهکده داشته باشم، او نام پدرش را باقی نگاه خواهد داشت.»

درحالی‌که جمعیت مصر به ۱۰۰ میلیون نفر نزدیک می‌شود، دولت در تلاش است که نظر افرادی مانند غانم را عوض کند. نخستین کارزار دولت برای تنظیم خانواده با شعار «دو بچه کافی است» به هدف مبارزه با سنت داشتن خانواده‌های بزرگ در مناطق روستایی مصر شروع شده است. اما غانم هر چه قدر هم که سخت باشد، می‌خواهد پسری داشته باشد.

راندا فارس، هماهنگ‌کننده این کارزار در وزارت اتحاد اجتماعی می‌گوید: «چالش عمده این است که ما می‌خواهیم یک شیوه تفکر را تغییر دهیم. تغییر دادن یک شیوه تفکر مشکل است.»

هر سال به جمعیت مصر ۲.۶ میلیون نفر افزوده می‌شود که میزان بالایی برای کشوری است که دچار کمبود آب و شغل است و مدارس و بیمارستان‌هایش با ازدحام روبرو هستند. رئیس‌جمهور عبدالفتاح السیسی می‌گوید بزرگ‌ترین تهدیدها در برابر مصر تروریسم و رشد جمعیت است.

غدا ولی، وزیر اتحاد اجتماعی گفت: «ما با کمبود منابع آب مواجهیم. و نیز کمبود شغل و ایجاد شغل و واقعاً نیاز داریم که رشد جمعیت را کنترل کنیم تا مردم بتوانند منافع توسعه را حس کنند.»

چند دهه پیش، مصر یک برنامه تنظیم خانواده با حمایت سازمان ملل داشت. درنتیجه، میزان باروری از ۵.۶ کودک برای هر زن در سال ۱۹۷۶ به ۳ کودک برای هر زن در سال ۲۰۰۸ کاهش یافت. در همین مدت میزان مصرف قرص‌های ضدبارداری از ۱۸.۸ درصد به ۶۰.۳ زنان افزایش یافت. مقدار زیادی قرص‌های ضدبارداری در دسترس قرار گرفت و آگهی‌های ترغیب‌کننده به تنظیم خانواده افزایش یافت.

حمایت دولت مصر از برنامه تنظیم خانواده و پول زیادی که اهداکنندگان در این مسیر هزینه کردند، به موفقیت این برنامه کمک کرد.

اما مصر برای اجرای برنامه به حمایت اهداکنندگان متکی بود و هنگامی‌که این کمک‌ها قطع شد، تنظیم خانواده به فراموشی سپرده شد. تا سال ۲۰۱۴ میزان باروری دوباره تا ۳.۵ درصد بالا رفت. آمریکا از این سال دوباره به حمایت از برنامه تنظیم خانواده در مصر پرداخت و بیش از ۱۹ میلیون دلار را برای یک برنامه پنج‌ساله که تا سال ۲۰۲۲ پایان می‌یابد و ۴ میلیون دلار برای یک طرح کوچک‌تر بخش خصوصی تا پایان سال ۲۰۲۰ اختصاص داد.

این مقادیر بسیار کمتر از ۳۷۱ میلیون دلاری است که آمریکا در فاصله سال‌های ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ صرف تنظیم خانواده در مصر کرد.

برنامه «دو فرزند کافی است» عمدتاً با پول مصری تأمین اعتبار می‌شود و وزارت اتحاد ملی ۷۵ میلیون پوند مصری (۴.۲۷ میلیون دلار) و سازمان ملل ۱۰ میلیون پوند مصری به آن اختصاص داده است.

این کارزار دوساله بیش از ۱.۱ میلیون خانواده فقیر را که بالای سه کودک دارند، هدف قرار می‌دهد. وزارت اتحاد اجتماعی به همراه سازمان‌های غیردولتی محلی داوطلبان را برای انجام بازدیدهای خانگی و تشویق مردم به کاهش تعداد بچه‌ها تعلیم داده‌اند.

 دولت قصد دارد میزان باروری فعلی ۳.۵ درصد را تا سال ۲۰۳۰ به ۲.۴ درصد کاهش دهد.

حدود ۱۳ درصد زنان متأهل مصری در سنین باروری که می‌خواهند از قرص‌های ضدبارداری استفاده کنند، نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

اکنون دولت مصر به بازسازی کلینیک‌های تنظیم خانواده و افزودن کارکنان آن‌ها پرداخته است و مقدار بیشتری قرص‌های ضدبارداری رایگان در اختیار می‌گذارد. هدف این است که در کارزار «دو بچه کافی است»، شمار کلینیک‌های جدید و فعال تا ماه مارس آینده به ۷۰ برسد.

دولت مصر افزایش جمعیت را تهدیدی برای برنامه‌های اصلاحات اقتصادی‌اش می‌بیند. هر سال ۸۰۰۰۰۰ جوان مصری به بازار کار وارد می‌شوند و میزان رسمی بیکاری ۱۰ درصد است.

مگود عثمان، رئیس اجرایی بصیره، مرکز پژوهش نظرات عمومی می‌گوید در مصر، رشد جمعیت حدود نصف میزان رشد اقتصادی است، اما این میزان نباید بیش از یک سوم باشد، در غیر این صورت سرمایه‌گذار در برنامه‌های اجتماعی و بهبود معیارهای زندگی به مانع برخواهد خورد.

کد خبر 432403

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار