همشهری آنلاین: سفینه مریخ‌نشین این‌سایت (InSight) سازمان فضایی آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ ژانویه (۲۵ بهمن) دومین وسیله سطحی‌اش را روی سیاره مریخ قرار داد.

Mars Mole

به گزارش بی‌بی‌سی این وسیله سطحی به نام HP3 یک کاوشگر جریان حرارتی است که با یک بازوی روباتی از عرشه مریخ‌نشین برداشته و در مجاورت دستگاه لرزه‌نگار ‌SEIS (که در ماه دسامبر به کار گرفته شد) قرار داده شد.

این دستگاه‌های حسگر به همراه یک آزمونه رادیویی روی سفینه برای کاوش درونه این سیاره به کار خواهند رفت تا فعالیت فعلی و لایه‌بندی سنگ‌های زیر سطح مریخ معلوم شود.

نام کامل این وسیله ساخت آلمان «بسته جریان حرارتی و خواص فیزیکی» است.

سیستم SEIS که ساخت فرانسوی‌ها است، به لرزه‌های پوسته مریخ و ضربات ناشی از شهاب‌سنگ‌ها گوش فرا می‌دهد. از اطلاعات به‌دست‌آمده از این طریق می‌توان برای ساختن تصویری کلی از این سیاره - از هسته تا پوسته آن- استفاده کرد.

اما SEIS همچنین فعالیت HP3 را هم پایش خواهد کرد، زیرا لرزش‌های موضعی درباره مواد زیرین در منطقه مجاور اطلاعاتی به دست می‌دهند.

محل فرود سفینه این‌سایت در پهنه مسطحی در نزدیکی خط استوای مریخ در ناحیه‌ای بود که «الیسیوم پلانیتیا» نامیده می‌شود. آزمایش‌های این مأموریت در ابتدا برای یک سال مریخی (حدود ۲ سال زمینی) به طول خواهند انجامید.

کد خبر 431668

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =