همشهری آنلاین: بر اساس یافته‌های جدید محققان، بیش از ۲۵ درصد مرگ و میر مهره‌داران خشکی به دلیل فعالیت‌های انسان‌ها رخ می‌دهد.

حيوانات

به گزارش ایرنا، در تحقیقات پژوهشگران دانشگاه ایالتی نیویورک، علت مرگ ۴۲.۷۵۵ جانور مختلف که در قالب ۱.۱۱۴ مطالعه علمی منتشر شده است، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد در ۲۸ درصد موارد انسان‌ها مقصر اصلی مرگ جانوران هستند.

موارد بررسی شده شامل مرگ و میر جانوران در سراسر جهان از آمریکای شمالی و جنوبی گرفته تا اروپا، آسیا، آفریقا و اقیانوسیه بوده و در برگیرنده مجموعه بزرگی از گونه‌های جانوری مختلف از پستانداران و پرندگان گرفته تا خزندگان و دوزیستان است.

مطالعات مورد بررسی محققان در بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۸ میلادی انجام گرفته است و تمام جانوران مورد مطالعه قبلا علامت‌گذاری شده بودند.

به گفته محققان، نتایج به دست آمده از این تحقیقات تنها نشان‌دهنده موارد مرگ و میر جانوران در اثر دخالت مستقیم انسان است و شامل مرگ ناشی از توسعه شهرها و سایر فعالیت‌های منجر به کاهش مساحت زیست‌گاه‌های جانوری نیست.

بر اساس این تحقیقات، جانوران بزرگ بیش از جانوران کوچک توسط انسان‌ها کشته می‌شوند و تعداد جانوران بالغ در مقایسه با جانوران نابالغی که توسط انسان کشته می‌شوند، بیشتر است.

نتایج این تحقیقات با مطالعات قبلی که نشان‌دهنده تاثیرات مخرب فعالیت‌های انسان بر جمعیت جانوران مختلف است، سازگاری دارد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Global Ecology and Biogeography منتشر شده است.

کد خبر 431625

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار