همشهری آنلاین: دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک گفت: قصد داریم در اصلاح آیین‌نامه معاینه فنی کشور این مورد را اضافه کنیم که معاینه فنی خودروهای پلاک شخصی که جابه‌جایی بار و مسافر انجام می‌دهند، تاکسی‌های حمل‌ و نقل بار و مسافر و تاکسی‌های اینترنتی مانند خودروهای حمل‌ و نقل عمومی باشد.

معاينه فني

چندسالی است که فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در سطح شهر پر رنگ و دامنه حضور آنها نیز روز به روز در شهرها گسترش یافته است، به طوری که شاید بتوان گفت این تاکسی‌ها بخشی از خدمات حمل‌ونقلی عمومی را برعهده‌گرفته‌اند. اگرچه در ارائه خدمات آنها شکی وجود  ندارد اما این سوال در ذهن ایجاد می شود که آیا این خودروهای پلاک شخصی که فعالیتی مشابه تاکسی‌ها دارند و دائما در سطح شهر در حال تردد و جابه‌جایی مسافرند و طبیعتا استهلاک بسیاری دارند مانند تاکسی‌ها هر شش ماه یک‌بار موظف به دریافت معاینه فنی‌اند؟ و آیا اساسا نظارتی در این زمینه وجود دارد؟

براساس آیین نامه اجرایی معاینه فنی کشور، وسایل حمل‌ونقل عمومی باید هر ۶ماه برگه معاینه فنی خود را دریافت کنند در حالی که  برای خودروهای شخصی این زمان به سالی یک‌بار می‌رسد. طبیعتا چون تاکسی‌های اینترنتی جزو خودروهای شخصی به حساب می آیند تنها کافی‌ست یک‌بار در سال معاینه فنی بگیرند و این با نوع خدمتی که انجام می‌دهند و همچنین سیاست‌های کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها خصوصا تهران مغایرت دارد.

در این راستا دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک‌ شهرهای کشور نیز در سی و چهارمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا  به این موضوع اشاره کرده بود که آیین‌نامه‌ پیشین معاینه فنی در سال ۹۳ توسط هیات وزیران ابلاغ شده است و این آیین‌نامه بنا به دلایلی نیاز به اصلاح و بازنگری دارد که در آیین‌نامه جدید در تعریف خودروی عمومی ذکر شده که پلاک عمومی و پلاک شخصی با کارکرد عمومی ـ شامل آژانس‌ها، مسافربرهای اینترنتی و حتی وانت‌های شخصی با کارکرد عمومی مد نظر قرار گیرد.

 پوریا محمدیان یزدی-دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در گفت‌وگو با ایسنا به تشریح این موضوع می پردازد و  با بیان این‌که براساس آیین نامه معاینه فنی کشور تمام وسایل حمل‌ونقل عمومی باید هر ۶ ماه معاینه فنی بگیرند، می‌گوید: در این آیین‌نامه گفته شده است که هر خودروی عمومی که پلاک آن "ت" یا "ع" باشد بایستی هر ۶ماه برای دریافت معاینه فنی مراجعه کنند؛ اما این سوال برای برخی پیش آمد که تکلیف معاینه فنی خودروهایی که کار حمل‌ونقل عمومی ‌انجام‌ می‌دهند اما پلاک شخصی هستند چه می‌شود؟

او ادامه می‌دهد: قرار شد پیشنهادی در این خصوص در آیین‌نامه اجرایی معاینه فنی کشور  اضافه کنیم تا از این به بعد معاینه فنی خودروهای پلاک شخصی که  جابه‌جایی بار و مسافر انجام می‌دهند ، آژانس‌های حمل‌ونقل بار و مسافر و تاکسی‌های اینترنی در صورت پذیرش دولت مانند خودروهای عمومی باشد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور می‌افزاید: خودروهای شخصی باید سالی یک‌بار معاینه فنی بگیرند و سن معافیت از معاینه فنی آنها چهار سال است اما اگر خودرویی عمومی باشد معافیتش کمتر و حدود یک تا دوسال می‌شود و از طرفی هم باید هرشش ماه برای معاینه فنی مراجعه کنند.در حقیقت قصد داریم در اصلاح آیین‌نامه اجرایی معاینه فنی کشور این موارد را اضافه کنیم تا برای تایید نهایی به دولت برود.

او در ادامه‌ می‌گوید: ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث یک آیین‌نامه اجرایی دارد که مصوب دولت است. در آن نوشته شده که  شرکت‌های بیمه زمانی که می‌خواهند بیمه‌نامه شخص ثالث را صادر کنند باید معاینه فنی را کنترل کرده و اگرخودرویی معاینه فنی نداشت، براساس درصد مشخص به حق بیمه آنها اضافه شود. در حقیقت این یک سیاست ضد تشویقی است. یعنی طرف وقتی می‌تواند با هزینه کمتر معاینه فنی بگیرد چرا باید هزینه بیشتر برای معاینه فنی دریافت کند؟ که این موضوع را در آیین‌نامه اجرایی بیمه شخص ثالث قرارداده‌ایم. یعنی وزارت کشور زمانی که این آیین‌نامه در حال تنظیم بود در جلسات کمیسیون اجتماعی دولت این پیشنهاد را داد.

زیرساخت‌های برقراری ارتباط سیمفا و بیمه مرکزی فراهم است

محمدیان در ادامه همچنین به ارتباطی که باید بین بیمه مرکزی و سیمفا(سامانه یکپارچه معاینه فنی کشور) برای بررسی معاینه فنی خودروها برقرار شود اشاره کرد و افزود: کسانی که می‌خواهند بیمه صادر کنند باید بدانند که خودرو معاینه فنی معتبر دارد یا خیر؟ به همین جهت قرار شد با بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران وب سرویسی از سیمفا ارتباط برقرار کنیم تازمانی که بیمه‌گذار شماره پلاک را وارد سامانه می‌کند، سیمفا به آن پاسخ دهد که آن خودرو معاینه فنی معتبر دارد یا ندارد. یعنی بایستی بین سیمفا و بیمه، ارتباط برقرار شود که در حال حاضرنیز زیرساخت‌های‌ آن هم مهیا است.

کد خبر 428908

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار