همشهری آنلاین: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: متخصصان و دانشمندان سازمان صنایع هوافضای این وزارتخانه روز گذشته موفق شدند با طراحی و ساخت ماهواره بر «سیمرغ»، ماهواره «پیام» را با موفقیت به فضا پرتاب کنند.

ماهواره

به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ امیر حاتمی امروز- چهارشنبه- با تبریک فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و ورود پر افتخار به دهه پنجم عمر پُر برکت نظام اسلامی و شکست جبهه استکبار و نظام سلطه در برابر عظمت و ایستادگی ملت بزرگ ایران اسلامی، این موفقیت بزرگ را به ملت غیور و شریف ایران اسلامی تبریک گفت.

وی با تجلیل از دست اندرکاران این پروژه عظیم ملی اظهار داشت: با همت و تلاش دانشمندان، محققان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع بعد از طراحی و ساخت و پرتاپ موفقیت آمیز ماهواره برهای خانواده سفیر یک (سفیر امید، سفیر رصد، سفیر نوید و سفیر فجر) که با پرتاب آنها کشور جمهوری اسلامی ایران به باشگاه کشورهای دارنده توان ارسال ماهواره به فضا پیوست؛ مطابق راهبرد فضایی جمهوری اسلامی ایران و نقشه راه توسعه ماهواره برها، طراحی و ساخت ماهواره برهای بزرگ تر در دستور کار سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع قرار گرفت.

وی یادآور شد:پروژه سیمرغ به عنوان اولین گام در این مسیر، با هدف پرتاب ماهواره های ۲۵۰ کیلوگرمی تا ارتفاع مداری ۵۰۰ کیلومتری توسعه داده شد.

وزیر دفاع در تشریح مشخصات این ماهواره بر خاطرنشان کرد: سیستم پیشرانش این ماهواره بر در مرحله اول شامل چهار موتور کلاستر شده بوده و سیستم کنترلی آن نیز از چهار موتور جهت کنترل پرواز مرحله اول استفاده می کند.
امیر حاتمی یادآور شد: سیستم پیشرانش مرحله دوم این ماهواره بر نیز از دو موتور بهره می برد.

وی به سیستم هدایت و سازه «ماهواره بر سیمرغ» اشاره کرد و گفت: سیستم هدایت کنترل این پروژه توسعه یافته سیستم هدایت کنترل خانواده محصولات سفیر است. در حوزه سازه با توجه به افزایش قطر موشک از ۱.۲۵ متر در ماهواره بر سفیر به ۲.۴ متر، فناوری مورد استفاده در ماهواره بر سیمرغ کاملا جدید بوده و برای اولین بار در کشور توسعه یافته است.

کد خبر 428664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار